21 травня 1974 року на ім’я керівника компартії УРСР Щербицького з республіканського КДБ було надіслано листа щодо чергової річниці перепоховання останків Тараса Шевченка. Відзначалося, що ця дата останніми роками українськими націоналістами та просто антирадянщиками використовувалася для організації зібрань, на мові КДБ – «провокаційного характеру», зокрема й для активізації боротьби проти режиму.

Понеділок, 21 серпня 2017 11:24

1937-1938

Систему таборів майбутньої страхітливої системи ГУЛАГу почали закладати у більшовицькій Росії у 1919 році ще за «вождя всіх трудящіхся» Леніна. При «батькові всіх народів» вона досягла небачених в світовій історії масштабів. За роки її існування через систему ГУЛАГу за дослідженнями «Меморіалу» пройшло понад 20 мільйонів людей. Зауважимо – кращих людей, які проживали в тодішньому СССР. За масштабами – це населення середньої європейської країни. Тільки за період з серпня 1937 до кінця 1938 року у СРСР було заарештовано 1,6 млн. осіб. З них 800 тис. було знищено. І це лише за далеко неповними статданими НКВД!

Не зважаючи на досить потужну протидію радянських органів державної безпеки, боївкарі ОУН дозволяли собі проводити діяльність на території Київщини і у 1951 році. Зокрема, починаючи з другої половини червня 1951 року з окремих населених пунктів Фастівського, Гребінківського, Білоцерківського, Узинського (у 1962 році приєднаний до Білоцерківського), Васильківського й Обухівського районів почала надходити інформація про поширення тут листівок ОУН.

Після прибуття восени 1941 року на територію Запорізької області членів похідних груп ОУН-р, розпочався процес створення організаційної мережі. Аналіз наявних на сьогоднішній день матеріалів та документів дозволяє стверджувати, що педагогічні кадри тут були одними з найактивніших. 

Одним з першочергових завдань радянських органів державної безпеки протягом усього часу боротьби з українським націоналістичним підпіллям була локалізація ОУН у виключно межах Західних областей України. Керівництво МДБ повністю «підтримувало» тезу провідників антирадянського спротиву, що без осягнення терену Наддніпрянщини боротьба за незалежність України приречена на поразку. Відповідно, значні сили МДБ кидало на виявлення й ліквідацію наддніпрянських зв’язкових ліній, рівно як і осередків ОУН на схід від Збруча.

Першого масивного удару ОУН-р у Запорізькій області зазнала від нацистських спецслужб ще наприкінці 1941 р. Відтоді націоналісти були змушені перейти до діяльності в умовах глибокого підпілля. Разом із тим, спецслужби Третього Рейху уважно стежили за будь-якими проявами непокори або ж антинацистської діяльності. Усі важливі моменти, що стосувалися ОУН знаходили своє відображення у донесеннях з окупованих територій.

Зважаючи на значне поширення осередків ОУН (р) на території колишньої т.зв. «підрадянської України» протягом першого року німецько-радянської війни та враховуючи потенційну небезпеку поширення дій УПА на територію Лівобережжя, народний комісар внутрішніх справ УРСР В. Рясний 4 жовтня 1943 р. підписав директиву обласним управлінням НКВС щодо поліпшення оперативної роботи стосовно ОУН.

Кохання їхнє чисте, мов сльозина,

Та жереб інший випав на їх вік:

Йде боротьба за вільну Україну...

Зиновій СЕРДЮК

П'ятниця, 30 червня 2017 11:01

30.06.1941

Вранці

Понеділок, 26 червня 2017 09:42

Боївки ОУН на Правобережжі, 1949 рік

Виконуючи настанови ЦК КП(б)У про посилення боротьби з боївками ОУН на території Кам’янець-Подільської (Хмельницької) області, МДБ УРСР у жовтні 1949 року були створені 2 міжобласні чекістсько-військові групи для проведення анти повстанських заходів на стику Кам’янець-Подільської, Тернопільської та Рівненської областей й 1 група для здійснення заходів на території самої Кам’янець-Подільської області. За час від 18 жовтня до початку грудня того ж року цим групам вдалося вбити 7 оунівців-боївкарів, ще 7 було заарештовано. Також заарештовано 10 членів місцевого підпілля.

Інтерв'ю

Олег Баган: «Союз Тримор’я – цивілізаційна антитеза до Росії»

«Війна цивілізацій», «цивілізаційні розколи» – чуємо раз у раз в розмовах політологів. Що вкладають у...

07-08-2017 Інтерв'ю

Стефан Романів: У перспективі хотілося б домовитися про безвізовий режим з Австралією

Днями в австралійському Мельбурні закінчився ювілейний 15-й з'їзд («Здвиг») українських організацій Австралії, присвячений 70-літтю поселення...

16-07-2017 Інтерв'ю

Веб-дизайн