В нашому місті активніші старшини українці звернулися до комендатури в справі дозволу організувати український військовий відділ. Дозвіл вони одержали й приміщення для постою. Це був дім Бадовського на Соборній вулиці, який традиційно був пов’язаний з українським військом ще з 1917 року. Як тільки рознеслася вістка, що в домі Бадовського організується українське військо, так і повалили туди хлопці з усіх кінців міста й околиць його.

У 1952 році співробітники УМВД Херсонської області розпочали справу попередньої оперативної перевірки на уродженця села Городок Заліщицького району Тернопільської області Івана Мандзюка. Від 1951 року він проживав у селі Пчілка Генічеського району. МВДістам було відомо, що Мандзюк раніше належав до оунівської молодіжки, де мав псевдо «Кріс».

20 червня 1944 року в рамках розробки агентурної справи «Земляки», заведеної за матеріалами агента «Ніколаєвої», був заарештований утримувач конспіративної квартири ОУН старої частини Запоріжжя, член обласного Проводу 42-річний Пилип Мороз. Останній на той час перебував у діючій армії, рядовим у 259 стрілецькій дивізії. Під час німецької окупації Пилип Мороз працював бухгалтером у Обласній конторі «Заготзерно».

Невдовзі має вийти том 3 енциклопедії Визвольної боротьби «“Подєбрадський полк” Армії УНР». Пропонуємо вашій увазі біографію одного з героїв видання – сотника 3-ї Залізної дивізії, члена Легії українських націоналістів Г. Хомичевського

Іван Ротанчук народився 1920 року у селі Новомиколаївка Мелітопольського району Запорізької області. У 1937 році закінчив 6 класів місцевої школи й після цього рік навчався у Мелітополі у школі ФЗУ. Там же закінчив курси водіїв та, повернувшись до села, влаштувався на роботу до колгоспу «Червона Зірка». У жовтні 1940 року призваний до Красної армії, службу проходив у Житомирі. У жовтні 1941 року під Вязьмою потрапив до німецького полону. На початку грудня того ж року йому вдалося втекти з табору військовополонених на Західній Україні й він зміг повернутися до рідного села.

Наприкінці травня 1953 року Управління МВД Херсонської області підготувало доповідну записку щодо стану агентурно-оперативної роботи серед молоді вищих та середніх учбових закладів регіону. На той час у Херсоні працювали сільськогосподарський та педагогічний інститути, де навчався 1671 студент, а також 12 технікумів й спеціальних середніх шкіл з загальною кількістю учнів 4100. Серед студенів та учнів совєтськими органами держбезпеки було встановлено 42 особи, які під час німецько-совєтської війни перебували за кордоном та 38 дітей репресованих.

Середа, 23 жовтня 2019 16:03

Антін Стефанишин, воїн і поет

Невдовзі має вийти т. 3 енциклопедії Визвольної боротьби «“Подєбрадський полк” Армії УНР». Пропонуємо вашій увазі біографію одного з героїв книжки – січового стрільця, чотаря Галицької армії, діяча УВО Антіна Стефанишина

 

У 1946 році основні заходи відділу по боротьбі з бандитизмом (ББ) УНКВД Запорізької області були направлені на освоєння наявної мережі інформаторів, поповнення агентурного апарату шляхом нових цільових вербувань щодо українських націоналістів й розробки антисовєтських формувань. Також зусилля оперативників були спрямовані на виявлення осіб, запідозрених у належності до повстанських відділів та підпілля тощо. Крім того, передбачалося відсіяти непрацездатну, запідозрену у дезінформації агентуру, а також створити нові резидентури, явочні квартири у районах області.

Ще цього року має вийти т. 3 енциклопедії Визвольної боротьби “«Подєбрадський полк» Армії УНР”. Пропонуємо вашій увазі біографію одного з героїв книжки – співзасновника ОУН Юрія Руденка з Бесарабії

Андрій Головко народився 1905 року у селі Новоіванівка сучасного Оріхівського району Запорізької області. Крім нього, у родині було ще троє синів та три дочки. Під час «Великого терору», весною 1938 року, органами НКВД було заарештовано й розстріляно у Дніпропетровську його батька, Кирила Головка, обвинуваченого у належності до антисовєтської організації. Хоча родині про розстріл було невідомо, оскільки вони отримали іншу інформацію ніби голова родини був засуджений до 10 років таборів «з суворою ізоляцією».

Інтерв'ю

Віктор Рог: «Усе залежить від спільної праці і боротьби»

Публіцист та громадський діяч Віктор Рог завітав до Запоріжжя, щоб презентувати знакову книгу «Ієрархія національних...

20-11-2019 Інтерв'ю

Тарас Рондзістий: «Виховання патріотів – пріоритетна українська справа»

Цього року вп’яте відзначають в Україні на державному рівні День захисника України. З цього приводу...

14-10-2019 Інтерв'ю

Боляєнь Сиресь: Досить «просити»! Наше право – вимагати!

Пропонуємо увазі читачів інтерв’ю ерзянського Інязора Сиреся Боляєнь із редакцією газети «Ерзянь Мастор».

30-09-2019 Інтерв'ю

Веб-дизайн