П'ятниця, 15 грудня 2017 10:12

КГБ проти видавництва «Смолоскип»

(з історії інформаційних диверсій)

З 17 липня по 1 серпня 1976 року у канадському місті Монреаль відбувалися ХХІ Літні Олімпійські ігри. У загальному медальному заліку збірна СССР посіла перше місце, а серед переможців і призерів було багато українських спортсменів.

Понеділок, 04 грудня 2017 15:38

Великий Голод 1933 на Миколаївщині

Усім на незабудь про звірства комуністів…

За своє недовге життя видатний представник української Донеччини Олекса Тихий заарештовувався три рази: у 1948, 1956 та 1977 роках. Після останнього він повернувся в Україну лише під час перепоховання 1989 року. Життя правозахисника обірвалося 5 травня 1984 року у тюремній лікарні в м. Перм.

95 років тому, 1922 року, загинув глинський отаман Павло Омелянович Бей, який боровся з більшовиками на теренах Більської, Заїченської, Опішнянської волостей Зіньківського повіту. Загинув також його рідний брат Артем. Було вбито його батька Омеляна Васильовича Бея. Рятуючись від розстрілу, дістав поранення в ногу брат Олександр Бей. Дружина Павла Бея, Онисія, в 1930 році була засуджена й відправлена на Північ Росії, де її сліди й загубися. Доля порозкидала нечисленних нащадків Омеляна Бея по світу. Лише на початку 1960-х років Олександр Бей почав відшукувати представників славного козацького роду Беїв, які залишили помітний слід в історії села Глинського: Василь Бей був церковним старостою, Григорій Бей – головою церковнопарафіяльного попечительства, Омелян Бей – попечителем глинської земської школи.

П'ятниця, 24 листопада 2017 16:52

Засуджені, але не скорені

Для радянської системи мало було просто ув’язнити опонента чи ворога. Людину необхідно було неодмінно «перевиховати», читай – зламати. Тому що ідейний ворог залишався небезпечним, навіть будучи заґратованим.

Сто років тому, 7 листопада (20 листопада за новим стилем) 1917 року, Центральна Рада Третім Універсалом проголосила утворення української держави – Української Народної Республіки у федеративному союзі з Росією.

Антон Чуприна народився у селі Сергіївка Червоноармійського району Сталінської області (теперішнього Покровського району Донецької області). У 1940 році, після закінчення навчання в інституті, отримавши фах вчителя, був направлений працювати до села Глинки Рівненського району Рівненської області. Тут працював до початку німецько-радянської війни. Під час окупації проживав тут же, 1943 року приєднався до націоналістичного підпілля. За даними співробітників МДБ, спершу був призначений станичним села, а потім підрайонним та районним референтом з пропаганди. Користувався псевдо «Сковорода».

Понеділок, 13 листопада 2017 15:03

Читання недозволеного – турбота КГБ

Сучасним молодим дослідникам-історикам важко уявити, що таке обмежений доступ до джерел. Зусиллями небайдужих науковців та громадських діячів розсекречуються документи радянських спецслужб. А що вже говорити про друковані видання, які доступні у вільному продажу чи то у електронному вигляді розміщені у мережі Інтернет. Зовсім інша ситуація була у СССР. Загальнодоступними були книги «правильних» авторів, а дорадянські чи діаспорні видання, або ж документи у архівах проходили жорстку фільтрацію й відбір перед тим, як потрапити до дослідника.

Понеділок, 06 листопада 2017 16:35

На Кіровоградщині теж були бандерівці

Революційна ОУН діяла не лише на Галичині та Волині, як нам нав’язували та подеколи й продовжують нав’язувати наші вороги, щоб розколоти та протиставити наш народ, а й на Великій Україні, зокрема й на теренах Кіровоградської області. Ці землі входили до підпорядкування «УПА-Південь», що поділялась на три воєнні округи: ВО „Вінниця”, ВО „Умань” та ВО „Холодний Яр”. Тоді чи не найпотужніший осередок ОУН та УПА на Кіровоградщині був у с. Межирічці Голованівського району (тепер Кіровоградської області), а пізніше під тиском німецьких репресій він перебазувався в інший (тоді Підвисіцький) район Кіровоградської області у с. Лебединку.

Інтерв'ю

Олег Медуниця: «У реаліях гібридної війни інформаційна безпека – на першому місці»

Сьогодні наша розмова із заступником Голови Проводу ОУН (б), народним депутатом України Олегом Медуницею. Поговоримо...

13-11-2017 Інтерв'ю

Геннадій Іванущенко: «Апеляція до нашого героїчного минулого виховує нових героїв»

Працюючи з великими масивами українських документів, що збереглися в архівах Великобританії, відомий історик та архівіст...

06-11-2017 Інтерв'ю

Добрі справи по осені рахують…

Цього року жовтень несе нам не лише традиційні церковні, професійні та державні свята. Разом з...

29-09-2017 Інтерв'ю

Веб-дизайн