Вівторок, 21 лютого 2017 14:11

На шляху до українського Запоріжжя

Важко недооцінити, або навпаки переоцінити значення гуманітарної складової в процесі розбудови Української Держави. Неодноразово, після початку модерної російсько-української війни, говорилося про те, що там де не пропагується і не впроваджується «український світ» своє коріння глибоко просочує паразитуючий «русский мір». З упевненістю можемо говорити, що у багатьох регіонах колишньої «підросійської / підсовєтської» України це коріння заглибилося надто сильно.

Українська Повстанська Армія, як відомо, була багатонаціональною. Також в УПА нерідко служили й цілі родини та сім’ї. Історія, яку ми Вам пропонуємо, розповідає про братів Штейнів, власне, про Орєхових-Штейнів, бо в повстанців Лазаря та Мойсея батько був росіянином, а мати єврейкою. Вони ж обоє стали українськими повстанцями і входили до почоту відомого курінного «Кори» Мельника Макара.

У боротьбі проти націоналістичного руху, зокрема і на території Наддніпрянської України, радянські органи державної безпеки активно використовували практику здійснення агентурно-оперативних заходів. Про заведення, перебіг та реалізацію агентурних справ постійно доповідали з областей на Київ, де матеріал узагальнювався та передавався далі, до Москви. Не в останню чергу, завдяки цим документам сьогодні ми можемо простежити як МДБ намагалося знищити осередки ОУН та ліквідувати відділи УПА. Наразі пропонуємо огляди, що хронологічно охоплюють 1946 рік.

В 1929 році у Відні було створено Організацію Українських Націоналістів. Її створення стало своєрідною відповіддю представників української політичної еліти на невдалу спробу побудови Української держави протягом 1917-1920 років. Тому програма ОУН передбачала, в першу чергу, створення Української самостійної соборної держави в межах етнічних українських територій. Жоден теоретик ОУН не розробляв ідеї створення Української держави лише на землях Західної України, а тому територія Наддніпрянщини розглядалась як пріоритетна у планах націоналістів.

У боротьбі проти націоналістичного руху, зокрема і на території Наддніпрянської України, радянські органи державної безпеки активно використовували практику здійснення агентурно-оперативних заходів. Про заведення, перебіг та реалізацію агентурних справ постійно доповідали з областей на Київ, де матеріал узагальнювався та передавався далі, до Москви. Не в останню чергу завдяки цим документам сьогодні ми можемо простежити як МДБ намагалося знищити осередки ОУН та ліквідувати відділи УПА. Наразі пропонуємо огляди, що хронологічно охоплюють 1946 рік.

Понеділок, 30 січня 2017 13:17

Агентурна справа «Четники»

Боротьба з підпіллям ОУН у Білогірському районі Хмельницької області

 

Відомим є той факт, що в Українській Повстанській Армії служили не лише українці. Узбеки, таджики, татари, росіяни, німці, бельгійці, італійці та багато інших національностей боролися із нацизмом та комунізмом під гаслом «Воля народам! Воля людині!». Чільне місце в УПА посідають і євреї. Останні перебували у повстанських відділах у переважній більшості у якості лікарів та санітарів. Хоча траплялися випадки і вояків-євреї, як, скажімо, відомий Герш Келлер. Доступ до архівів в Україні допомагає відкривати імена та долі цих повстанців, які до недавнього часу були відомі лише під псевдонімами. Така історія доктора «Гіля» - Лібергаля Самуїла Ароновича.

Понеділок, 23 січня 2017 17:25

Організатор Служби Безпеки ОУНб

2017-й – багатий на ювілеї рік, якщо мати на увазі національно-визвольну боротьбу українського народу за свободу і незалежність. Цього року, зокрема, на Покрову (14 жовтня) виповнюється 75 років утворення Української Повстанської Армії (УПА), 70-річчя Великого Рейду повстанських відділів із т.зв. “Закерзоння” (споконвічних українських етнічних територій) до Західної Німеччини та низка “круглих дат”, пов’язаних з іменами чільних керівників Руху Опору 40-50-х років ХХ-го століття з-під стягу революційної ОУН (Степана Бандери), переважна більшість яких загинула в боях чи була закатована ворогами-окупантами.

Понеділок, 23 січня 2017 17:11

КОД «БАХМАЧ»

День пам’яті Героїв Крут – ключова дата у модерній історії України, яка вшановує подвиг Окремого Студентського Куреня, що вчинив збройний опір агресії Московщини. Проте суто з ідеологічних причин з української історичної пам’яті викреслено героїв ВСЬОГО Північно-Чернігівського фронту Московсько-Української війни 1917-1918 років, насамперед героїв оборони Бахмача.

Протягом серпня-вересня 1946 року на території сучасного Олександрівського району Кіровоградської області співробітниками МДБ фіксувалися антирадянські прояви, зокрема реквізиції колгоспного майна та поширення націоналістичних листівок. Так, 4 серпня боївка здійснила напад на тік колгоспу імені Сталіна, де було забрано парокінну підводу, навантажену зерном. Під час акції серед колгоспників була проведена агітаційна робота із закликами приєднуватися до УПА.

Інтерв'ю

Польський фактор і українська «п’ята колона»

Інтерв’ю Олега Багана, керівника Науково-ідеологічного центру ім. Д. Донцова

22-02-2017 Інтерв'ю

Віктор Рог: Або переможе націоналізм, або програє Україна

В інтерв’ю для газети «Галичина» громадський діяч, автор книг і численних публікацій з ідеології українського...

09-02-2017 Інтерв'ю

Чи буде українська в Україні «за замовчуванням»?

Нещодавно до українського парламенту внесли три законопроекти про державну мову і механізми її захисту. Проектами...

03-02-2017 Інтерв'ю

Веб-дизайн