Протягом серпня-вересня 1946 року на території сучасного Олександрівського району Кіровоградської області співробітниками МДБ фіксувалися антирадянські прояви, зокрема реквізиції колгоспного майна та поширення націоналістичних листівок. Так, 4 серпня боївка здійснила напад на тік колгоспу імені Сталіна, де було забрано парокінну підводу, навантажену зерном. Під час акції серед колгоспників була проведена агітаційна робота із закликами приєднуватися до УПА.

Вівторок, 10 січня 2017 12:35

Той, що пройшов Освенцім

При згадці про цей нацистський концтабір на думку в першу чергу спадає трагедія Голокосту і, відповідно, в уяві постають жахливі картини винищення народу Єгудим, котрий, на думку Адольфа Гітлера і його камарильї стояв перешкодою на шляху побудови арійського Третього райху. А те, що бранцями Аушвіцу були й представники інших національностей (в т.ч. й українців) залишається ніби “поза кадром”. Тим паче, коли мова йде про членів революційної ОУН, яких радянська влада представляла (а путінська РФ трубить про таке й тепер!) в якості “пособніков фашізма” – тобто колаборантів-апологетів гестапо, абверу та інших спецслужб нацистської Німеччини.

Про ліквідацію цієї підпільної організації Управлінням МДБ Харківської області київські чекісти доповідали в Москву 27 липня 1950 року. В історію агентурно-оперативних заходів вона увійшла під назвою «Іскатєлі». Підставою для заведення справи стала інформація, яка надійшла від агентів «Муратова», «Матросова» й «Жукова», які повідомили про наявність у Харкові нелегальної молодіжної організації, яка має намір здійснити поширення антирадянських листівок.

1 січня минає 108 річниця з Дня народження символу боротьби за незалежність України – Провідника ОУН Степана Бандери. Вороги України бояться згадувати його ім’я, патріоти ж навпаки – захоплюються подвигами та самопожертвою цього історичного діяча. Проте, окрім офіційних даних, про цю історичну постать зараз відомо небагато. З нагоди свята «Вголос» запитав у історика, автора книг про визвольний рух ОУН-УПА Ярослава Сватка про маловідомі, проте цікаві деталі з біографії Степана Бандери. Багато фактів з біографії Степана Бандери можуть бути вигадані«Зараз мало що відомо із життя Степана Бандери, багато чого взагалі придумано та перебільшено. Бандера жив життям підпільного діяча. Це варто розуміти, в тих умовах він не мав можливості показувати своє реальне життя, не міг хвалитися тим, що він зробив для України, ким він був. Були обмеження й до його оточення, ці люди не могли говорити про нього, бо це б підставляло Степана Бандеру. А тому багато інформації померло разом з видатним українським націоналістом та тими, хто працював з ним».

Під час Великої війни на території України відбулася низка подій, які стали прообразом майбутніх сербсько-хорватських взаємин у єдиній державі: у листопаді-грудні 1916 року та протягом 1917-го за наказом командування Сербського добровольчого корпусу було жорстоко вбито кілька сотень хорватських військовополонених.

8 липня 1967 року до Бучацького відділу КГБ по Тернопільській області надійшов сигнал, про те, що в селі Старі Петликівці цього ж району в господарстві Щербань Петрунелії Федорівни переховується озброєний підпільник ОУН. О 7-й годині ранку 9 липня слідчі та оперативники розпочали обшук. На горищі сараю був виявлений замаскований вхід до криївки, в якій знаходився підпільник. На пропозицію оперативників здатися, останній погодився. Ним виявився Черкавський Володимир Якович.

Понеділок, 26 грудня 2016 14:44

Святослав Караванський: 1920-2016

21 листопада 2016 р. Святослав Караванський розіслав електронною поштою до своїх друзів «ВІДКРИТИЙ ЛИСТ ДО ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ», у якому він писав:

Понеділок, 26 грудня 2016 11:36

Непривітна Одеса Богдана Завадки

Український літературо- та театрознавець, критик, публіцист, член Наукового товариства ім. Т. Шевченка Богдан Завадка народився 29 січня 1934 року у селі Мокритин Жовківського району Львівської області в патріотичній родині. Його батько Василь був головою осередку «Просвіти» та сотником «Лугу», а також кущовим в ОУН. Мати Олена – чотар жіночої секції «Лугу».

Вівторок, 20 грудня 2016 16:50

Характерник з Лавіркового

(Матеріали до життєпису кобзаря Ігоря Рачка)

Вівторок, 20 грудня 2016 16:22

Четар УГА, який рятував євреїв

21-22 листопада 1943 року у селі Будераж Здолбунівського району Рівненської області відбувалась Конференція поневолених народів Сходу Європи та Азії, ініційована керівництвом ОУН та УПА. Метою конференції було формування націоналістичних рухів на території СРСР і об'єднання їх зусиль в боротьбі зі спільним ворогом — німецьким націонал-соціалізмом та російським комунізмом. 

Інтерв'ю

Олег Баган: «У фатальному колі нерозуміння націоналізму»

(Розмова про філософські підтексти політики)

17-01-2017 Інтерв'ю

Сергій Василюк: «Україна починається з мови»

Сергій Василюк відомий шанувальникам не лише як лідер і засновник гурту «Тінь Сонця», автор і...

09-01-2017 Інтерв'ю

Станіслав Федорчук: «Робити вигляд, що українського Донбасу нема – це означає чинити злочин»

Близько півроку тому переселенці Донеччини і Луганщини, об’єднані бажанням боротися за звільнення малої Батьківщини, створили...

22-12-2016 Інтерв'ю

Веб-дизайн