Восени 1954 року, аналізуючи проблемні моменти у діяльності УМГБ Херсонської області, було акцентовано увагу на відсутності розробок по досить перспективним справам. 

У березні 1951 року на адресу УМГБ Херсонської області з Києва надійшов лист з досить критичними зауваженнями щодо діяльності в напрямку боротьби з українськими націоналістами. 

Де мешкав Степан Бандера останні 15 років свого життя? Після звільнення із німецького концтабору осінню 1944 року, і до своєї смерті у 1959 році, – весь цей час лідер українських революціонерів перебував на нелегальному становищі в Австрії та Німеччині. Мав сім’ю, зокрема трьох дітей. У матеріалі вперше систематизовано усі відомі адреси, публікуються досі незнані світлини, що показують життя і побут родини Бандери.

Кажуть, проросійські кола були дуже розчаровані тим, що «ХНР» у Харкові не відбулася.

Бої на півдні Харківщини в кінці 1918 року мали вже цілковито інший характер, аніж року попереднього в тих же місцях. Певна нерішучість поступилася місцем затятості й граничній жорстокості. Українці виявилися розділеними. Петлюрівська Директорія виступила проти гетьмана Павла Скоропадського, а на Лівобережжі значну підтримку отримав популістський рух Махна, який на той момент виступав на боці більшовиків.

Неділя, 08 грудня 2019 19:28

Перші кулі проти Півночі

 Бої за Лозову в грудні 1917 року

Понеділок, 25 листопада 2019 17:28

А здається, це все було так недавно…

Доля нас звела з Петром Марусиком, можна сказати, на самих початках нашої незалежності. Ми були однодумцями і в круговерті тодішніх подій були переконані, що Україна стане вільною, незалежною державою. Наші зустрічі були інтенсивними і ми вірили, що тим зв’язкам не буде кінця. Але доля розпорядилася інакше: 27 листопада 1999 року Петра Степановича не стало. А шкода, бо це була людина надзвичайно талановита і вольова. Він перший, на теренах Бурштина, запалив вогонь боротьби за нашу Україну.

1948 рік, Нижній Березів, нині Косівського району Івано-Франківщини. Село відоме, бували Іван Франко, Богдан Лепкий... Комуністичний пропагандист Ярослав Галан теж приїздив, узяв місцеву дівчину за дружину. В селі хто в повстанцях, кого вислали. Навіть голову сільради, який був заступником командира кущового відділу самооборони, арештували. Так що більшість села косо дивиться на прибулих «совєтів», що не можуть назву села «Березів» вимовити, а пишуть навіть в офіційних документах «Березовка». Під час одного з боїв із повстанцями емгебісти знайшли в убитих листи націоналістичного змісту, авторкою яких була вчителька Валентина Сіренко, прислана зі Сходу.

В нашому місті активніші старшини українці звернулися до комендатури в справі дозволу організувати український військовий відділ. Дозвіл вони одержали й приміщення для постою. Це був дім Бадовського на Соборній вулиці, який традиційно був пов’язаний з українським військом ще з 1917 року. Як тільки рознеслася вістка, що в домі Бадовського організується українське військо, так і повалили туди хлопці з усіх кінців міста й околиць його.

У 1952 році співробітники УМВД Херсонської області розпочали справу попередньої оперативної перевірки на уродженця села Городок Заліщицького району Тернопільської області Івана Мандзюка. Від 1951 року він проживав у селі Пчілка Генічеського району. МВДістам було відомо, що Мандзюк раніше належав до оунівської молодіжки, де мав псевдо «Кріс».

Інтерв'ю

Володимир Балух: «Кримчани готові до акцій протесту»

Володимир Балух – один з найвідоміших представників українського опору в Криму. Від початку анексії півострова...

24-01-2020 Інтерв'ю

Віктор Рог: «Усе залежить від спільної праці і боротьби»

Публіцист та громадський діяч Віктор Рог завітав до Запоріжжя, щоб презентувати знакову книгу «Ієрархія національних...

20-11-2019 Інтерв'ю

Тарас Рондзістий: «Виховання патріотів – пріоритетна українська справа»

Цього року вп’яте відзначають в Україні на державному рівні День захисника України. З цього приводу...

14-10-2019 Інтерв'ю

Веб-дизайн