Середа, 01 березня 2017 15:03

МДБ проти ОУН та УПА на Наддніпрянщині, рік 1946-й: Харківська, Полтавська та Сумська області

Автор Юрій Щур

13 квітня 1946 року за підписом Міністра держбезпеки УРСР Тимофія Строкача усім начальникам обласних управлінь відомства було розіслано вказівки «Про активізацію агентурно-оперативних заходів з виявлення й розробки на території східних областей УРСР керівних центрів оунівського підпілля». Тут, зокрема, зазначалося, що радянські органи державної безпеки володіють даними, які свідчать про те, що керівництво українського націоналістичного руху намагається активізувати підпільну діяльність на Сході України (а тут як завжди малася на увазі уся територія на схід від Збруча). З цією метою формувалися й направлялися із західних областей спеціальні групи (боївки) із завданням організації й проведення на визначеній території організаційної та диверсійної діяльності.

Відповідно, однією з основних задач, які стояли перед місцевими кадрами була розробка місцевих оонівських осередків, через які отримати можливість виходу на вище керівництво ОУН та УПА. Для активізації ж цього напрямку роботи, вимагалося виконати ряд заходів, зокрема наступні:

- максимально активізувати агентурно-оперативні заходи з виявлення й ліквідації підпілля ОУН й, першочергово, його керівних центрів;

- систематизувати й вивчити усі агентурні, слідчі й офіційні матеріали, які тією чи іншою мірою висвітлювали наявність і області керівних окружних, обласного й крайового проводів ОУН;

- усі матеріали щодо розробки керівних центрів ОУН узагальнити в спеціальну довідку, яку надіслати в МВС УРСР;

- також надіслати довідки на особливо цінну агентуру, яка брала участь у розробці керівних кадрів підпілля ОУН;

- з метою виявлення й ліквідації низових ланок ОУН необхідно було обсадити найбільш кваліфікованою агентурою осіб, як підозрювалися у зв’язках з підпіллям. Крім того, уваги заслуговували особи, що перебували на оперативному обліку як колишні працівники поліції й старости періоду німецької окупації та інші антирадянщики. Усіх діячів легальних та напівлегальних культурно-просвітницьких, суспільно-кооперативних тощо організацій (зокрема, «Просвіта») – вчителів, агрономів й інших осіб з числа інтелігенції також треба було узяти в розробку на предмет виявлення серед них членів ОУН;

- у місцях розселення українців, переселених із Польщі, особливу увагу приділяти отриманню агентури серед них й виявляти антирадянський елемент, який одразу ж брати на оперативний облік й в активну агентурну розробку.

Надані вказівки ретельно виконувалися в усіх областях, а звіти щодо проведеної діяльності регулярно надсилалися до Києва. З Харківської області повідомлялося про роботу, здійснювану в рамках агентурної справи «Озлоблені». Зокрема, в результаті проведених агентурно-оперативних заходів, обласному УМДБ вдалося встановити, що під час німецької окупації у місто Красноград Харківської області прибули представники ОУН із Західної України. Вони створили тут окружний провід, який, за даними МДБ, поширював свій вплив на Красноградський, Сахновщинський, Зачепилівський та Кегичівський райони.

У квітні 1946 року по справі було заарештовано 9 активних учасників ОУН, зокрема Петра Бречка, 1897 року народження, уродженця с. Кобзівка Красноградського району Харківської області, з вищою освітою, член окружного проводу. Також був заарештований член окружного проводу, уродженець цього ж району Зиновій Салов, 1897 року народження.

У Полтавській області розроблялася агентурна справа «Спрут». В результаті агентурно-оперативних заходів, проведених 2 Управлінням МДБ УРСР з розробки керівного складу ОУН та УПА, які діяли в Рівненській області, були встановлені підпільники та повстанці, перекинуті у східні області для створення осередків підпілля.

Реалізовуючи ці дані, УМДБ Полтавської області були встановлені та заарештовані два бійці УПА:

- Василь Сук («Куниця»), 1923 року народження, уродженець с. Вознесенське (колишня назва – Жовтневе) Згурівського району Полтавської області (від 1986 року у складі Київської), до арешту працював у колгоспі;

- Микола Бабенко («Доля»), 1924 року народження, уродженець хутора Гречана Гребля (Вознесенська сільська рада), до арешту проживав у Харкові.

На слідстві обидва дали свідчення, що під час німецької окупації працювали у поліції,а у 1943 році виїхали на Захід. Опинилися в Тернопільській області, приєдналися до УПА. Наприкінці 1945 року направлені керівництвом на Східну Україну разом з іншими упівцями-східняками для створення мережі ОУН. Назвали до 20 відомих їм члені ОУН та бійців УПА, які прибули із Рівненської області й осіли в Полтавській, Київській, Харківській та інших областях.

Співробітникам сумського УМДБ вдалося в цей час заарештувати члена обласного проводу ОУН Михайла Передерія, 1901 року народження, уродженця с. Прохори Борознянського району Чернігівської області, з вищою освітою, інженер-економіст, до арешту проживав у Запоріжжі.

На допитах він надав свідчення, що до обласного проводу ОУН був залучений представниками підпілля, які формували обласний провід – Неглядом й Савченком («Глібом»). Влітку 1942 року Передерій за завданням підпілля створив у Сумах філію Укрінбанку, а потім Облспоживспілку, які комплектував українськими націоналістами й під прикриттям цих структур здійснював діяльність.

Loading...

Інтерв'ю

Юрій Сиротюк: «Маємо забезпечити статус української мови»

Конституційним статусом української мови як державної – нехтують. Її варто міцніше закріплювати в органах державної...

24-04-2017 Інтерв'ю

Валерій Гудзь — Народний Герой України

Викладач Бориспільського професійно-технічного ліцею, тренер з боксу районної спортивної школи Валерій ГУДЗЬ на передовій з...

21-04-2017 Інтерв'ю

Ігор Артюшенко: «Боротьба з корупцією – це горизонт, до якого треба йти»

Виявляється, подолання корупції зможе вирішити й екологічні питання в Україні, які, на жаль, зараз з...

10-04-2017 Інтерв'ю

Веб-дизайн