Вівторок, 04 квітня 2017 14:35

З історії боротьби ОУН на Сумщині, рік 1947-й

Юрій Щур
З історії боротьби ОУН на Сумщині, рік 1947-й

Наприкінці серпня і на початку вересня 1947 року в селі Ленінське (тепер – Спаське) Кролевецького району й селі Микитине (?) Конотопського району Сумської області було зафіксовано два випадки поширення антирадянських листівок, які були надруковані на типографському обладнанні в одній із Західноукраїнських областей.

В процесі розшуку поширювача листівок, сумське МДБ отримало дані, на підставі яких був заарештований Денис Суховій, 1907 року народження, уродженець Микитина Конотопського району. На допиті він дав свідчення, що влітку 1947 року зустрічався із своїм родичем Валиновським, який прибув із Західної України. Саме ним він і був залучений до поширення націоналістичних листівок. Під час обшуку у Суховія були вилучені листівки, які він ще не встиг поширити, аналогічні до вже виявлених.

Відповідно, на основі цих свідчень 5 листопада 1947 року був заарештований Іван Валиновський, 1915 року народження, уродженець і житель села Алтинівка Кролевецького району. У липні 1947 року він прибув із населеного пункту Рудки Самбірського району Львівської області й до арешту працював завідуючим пункту «Заготзерно».

За свідченнями Валиновського, він, працюючи в Рудках на посаді технічного керівника районного харчкомбінату, у серпні 1946 року познайомився із завідуючим райвідділом сільського господарства Іллею Креницьким, який і залучив його до підпілля ОУН у лютому 1946 року.

У травні 1947 року при виїзді Валиновського в Кролевецький район, Креницький передав йому листівки для поширення за місцем роботи. Також було наголошено на підборі кадрів для підпільної мережі ОУН. Прибувши до Алтинівки, він залучив до діяльності свого родича Суховія. Крім того, до підпілля були залучені бригадир тракторної бригади Федір Шелуденко й бригадир колгоспу «Більшовик» Кролевецького району Федір Карасик.

На заваді подальшого розгортання підпільного осередку стали арешти МДБ.

Loading...

Інтерв'ю

Добрі справи по осені рахують…

Цього року жовтень несе нам не лише традиційні церковні, професійні та державні свята. Разом з...

29-09-2017 Інтерв'ю

Олег Баган: «Союз Тримор’я – цивілізаційна антитеза до Росії»

«Війна цивілізацій», «цивілізаційні розколи» – чуємо раз у раз в розмовах політологів. Що вкладають у...

07-08-2017 Інтерв'ю

Стефан Романів: У перспективі хотілося б домовитися про безвізовий режим з Австралією

Днями в австралійському Мельбурні закінчився ювілейний 15-й з'їзд («Здвиг») українських організацій Австралії, присвячений 70-літтю поселення...

16-07-2017 Інтерв'ю

Веб-дизайн