Понеділок, 19 червня 2017 15:32

Українська демократична партія

Юрій Щур
Українська демократична партія

У другій половині серпня 1950 року Управлінням МДБ Київської області у Макарівському районі за допомогою агентури була виявлена та оперативно ліквідована антирадянська група, яка називала себе «Українська демократична партія» (УДП). По справі було заарештовано 10 осіб: студент Київського педінституту Володимир Петрушенко, студент Київського річкового технікуму Анатолій Іванченко, кочегар паротяга станції Київ Ярослав Іванченко, колгоспники с. Королівка Петро Клокун, Анатолій Міщенко, Олександр Левченко, Антон Заєць та Архип Лещенко, столяр станції Київ-пасажирський Петро Левченко, інспектор Макарівського райфінвідділу Дмитро Михайленко.

Слідством було встановлено, що організація була створена у Макарівському районі 1947-го року й ставила собі за мету ведення збройної боротьби проти радянської влади з метою відокремлення від СРСР і створення самостійної української держави. Відзначимо, що під час арештів у членів групи було вилучено 3 обрізи рушниць, револьвер та патрони.

На неодноразових зборах учасників УДП обговорювалося питання активізації діяльності, залучення нових членів та налагодження зв’язків з підпіллям ОУН для спільної боротьби. Також на зборах була прийнята Програма та клятва, написані керівником УДП Петрушенком. Під час допитів член підпільної організації Іванченко, який був заарештований по справі одним з перших, розповів, що УДП мала ще свою емблему – шестикінечну зірку із сокирою та розвідним ключем. Прапор організації був чорного кольору із червоною смужкою посередині. Усі члени УДП у підпільній діяльності користувалися псевдонімами.

Влітку 1948 року молоді підпільники поширили на території Макарівського Ліспромгоспу 30 листівок, написаних від руки. Разом із тим, здійснювалися спроби отримання друкарської машинки для виготовлення агітаційних матеріалів.

З метою отримання ресурсів та засобів для потреб організації члени УДП встановили зв’язки з кримінальними елементами й разом з ними у 1948-1950 роках здійснили ряд експропріацій у крамницях сільпо, колгоспних складах тощо.

У березні 1951 року Воєнний Трибунал військ МВС Київського округу засудив усіх учасників Української демократичної партії до 25 років таборів з ураженням в правах на 5 років.

Loading...

Інтерв'ю

Олег Медуниця: «У реаліях гібридної війни інформаційна безпека – на першому місці»

Сьогодні наша розмова із заступником Голови Проводу ОУН (б), народним депутатом України Олегом Медуницею. Поговоримо...

13-11-2017 Інтерв'ю

Геннадій Іванущенко: «Апеляція до нашого героїчного минулого виховує нових героїв»

Працюючи з великими масивами українських документів, що збереглися в архівах Великобританії, відомий історик та архівіст...

06-11-2017 Інтерв'ю

Добрі справи по осені рахують…

Цього року жовтень несе нам не лише традиційні церковні, професійні та державні свята. Разом з...

29-09-2017 Інтерв'ю

Веб-дизайн