Понеділок, 07 серпня 2017 10:15

«Заблокувати дорогу на Схід»: МДБ проти підпілля ОУН на Хмельниччині у 1951 році

Юрій Щур
Василь Николин Василь Николин

Одним з першочергових завдань радянських органів державної безпеки протягом усього часу боротьби з українським націоналістичним підпіллям була локалізація ОУН у виключно межах Західних областей України. Керівництво МДБ повністю «підтримувало» тезу провідників антирадянського спротиву, що без осягнення терену Наддніпрянщини боротьба за незалежність України приречена на поразку. Відповідно, значні сили МДБ кидало на виявлення й ліквідацію наддніпрянських зв’язкових ліній, рівно як і осередків ОУН на схід від Збруча.

На стику адміністративної межі тодішніх Орининського району Кам’янець-Подільської області та Скала-Подільського району Тернопільської області тривалий час функціонувала лінія зв’язку Крайового проводу ОУН «Поділля», яку координував Микола Штойко («Богун»), провідник Скала-Подільського районного проводу. Через цю лінію на Схід направлялися підпільники, націоналістична література, організаційна пошта тощо.

З метою ліквідації цієї лінії, 15 серпня 1951 року оперативною групою УМДБ Кам’янець-Подільської області у Орининському районі була реалізована агентурна комбінація, за результатами якої був захоплений живим Михайло Пиріг («Хмель», «Сокіл»). Під час допиту він вказав місце розташування криївки, де перебував «Богун» та його заступник Михайло Цепій («Андрій»). Останній отримав призначення на керівника проводу, замість «Богуна», оскільки той мав відійти на Схід.

Реалізуючи ці дані, того ж дня оперативна група УМДБ вийшла на криївку. Під час бойового зіткнення «Богун» та «Андрій» загинули. У криївці було вилучено 5 одиниць зброї, боєприпаси й близько 5 тисяч екземплярів націоналістичної літератури й листівок.

Під час здійснення подальших заходів УМДБ від одного з агентів, жителя села Слобідка Глушковецька (тепер у Ярмолинецькому районі Хмельницької області), стало відомо, що 26 вересня його мають відвідати 2 підпільника. З метою захоплення їх живими, агент отримав спец препарат, а біля хати було влаштовано засідку, внаслідок чого вдалося затримати Івана Гаргата («Олеся») та Петра Гречуху («Олега»).

777

Іван Ліщинський

Іншій оперативній групі УМДБ 28 вересня, за агентурними даними, у селі Мала Кужелівка (тепер у Дунаєвецькому районі Хмельницької області) були виявлені підпільники «Сурмач» й «Коваль». Обоє загинули у перестрілці. У них було вилучено 2 автомати, 2 пістолети й 300 набоїв.

30 вересня за результатами заходів із використанням спецзасобів у будинку агента в селі Балин Дунаєвецького району був захоплений живим керівник місцевого над районного проводу Хома Мартюк («Алкід», «Охрим»). Продовжуючи реалізацію таких заходів, із використанням спецзасобів, 5 жовтня оперативна група УМДБ у селі Чаньків Дунаєвецького району захопила живим керівника пункту зв’язку Кам’янець-Подільського окружного проводу ОУН Теодора Тарнавського («Романа») й учасника його боївки Івана Ковалевича («Мирона»). У підпільників було вилучено 7 одиниць зброї, боєприпаси й організаційне листування.

Під час допитів «Алкіда», «Романа» й «Мирона» співробітникам МДБ стало відомо, що у зв’язку із загибеллю «Богуна» й «Андрія» та арештом «Сокола» лінія зв’язку між Західними й Східними областями України, яку вони контролювали, була цілковито порушена.

322323

Хома Мартюк

Одночасно, через агентуру, були отримані дані про те, що керівництво ОУН намагається організувати зв'язок із Наддніпрянщиною через північні райони Кам’янець-Подільської області, зокрема через Крем’янецький окружний провід ОУН, який очолював «Кайдаш». На основі цих даних УМДБ була активізована агентурно-оперативна робота у районах, які межували з Тернопільською областю.

12 жовтня чекістсько-військовою групою УМДБ у селі Дідківці Білогорського району, що знаходилося на межі з Тернопільською областю, були виявлені три боївкарі ОУН. У перестрілці усі троє загинули. Серед них були упізнані місцевий надрайонний провідник «Новий» та підпільник «Гребінь».

За результатом подальших заходів було встановлено, що жителька села Майдан-Олександрівський Віньковецького району Марія Дмитричук очолює пункт зв’язку керівника місцевого надрайонного проводу ОУН, який мав прибути до неї 20 жовтня. Відповідно, того дня будинок був блокований оперативною групою УМДБ. Під час перестрілки загинуло 2 підпільники, серед них і керівник Віньковецького проводу Василь Николин («Мороз»). Вилучено 6 одиниць зброї, боєприпаси, націоналістична література й організаційне листування.

433434

Іван Гаргат та Петро Гречух

Таким чином, в результаті проведених УМДБ Кам’янець-Подільської області заходів за час з 15 серпня по 20 жовтня 1951 року було вбито 10 підпільників, 7 – захоплено живими. Чекісти звітували про повну ліквідацію Дунаєвецького надрайонного проводу ОУН (очолюваного «Алкідом»), Віньковецького над районного проводу (на чолі з «Богданом»), кур’єрської групи КП ОУН (на чолі з «Богуном»), кур’єрської групи Кам’янець-Подільського окружного проводу ОУН (на чолі з «Романом»). Загалом було вилучено 44 одиниці зброї, зокрема 3 кулемети, 17 автоматів, 22 пістолети й 2 рушниці, 34 гранати, 1500 набоїв й велику кількість націоналістичної літератури.

Було виявлено й забезпечено агентурним спостереженням населені пункти, на які в основному опиралися члени націоналістичного підпілля, виявлено місця зберігання зброї й націоналістичної літератури, а також схованки з різним крамом.

На волі ще залишалися й «заважали» органам МДБ керівник окружного проводу ОУН Микола Качановський («Скоб») й керівник над районного проводу Іван Ліщинський («Матюшенко») й підпільники, які їм підпорядковувалися. 

44333221

Микола Качановський

Loading...

Інтерв'ю

Микола Посівнич: «Українське підпілля заміняло державні структури, не маючи своєї держави»

Чиновники, Служба безпеки України, поліція та навіть пенітенціарна служба впродовж цілого місяця допомагали дослідникам вирвати...

06-03-2018 Інтерв'ю

Націософія Олега Багана

9 лютого відзначив свій 55-річний ювілей відомий дрогобицький науковець і публіцист, керівник Науково-ідеологічного центру ім...

26-02-2018 Інтерв'ю

Коліївщина - перша національна революція у Європі

Коліївщина 1768 року - Велике Повстання козаків-гайдамаків і українського селянства чи перша національна революція у...

12-02-2018 Інтерв'ю

Веб-дизайн