Понеділок, 14 серпня 2017 14:28

«…нами керує віра в свою правоту»: нарис з визвольної боротьби на Київщині у 1951 році

Юрій Щур
№21 - Богун №21 - Богун

Не зважаючи на досить потужну протидію радянських органів державної безпеки, боївкарі ОУН дозволяли собі проводити діяльність на території Київщини і у 1951 році. Зокрема, починаючи з другої половини червня 1951 року з окремих населених пунктів Фастівського, Гребінківського, Білоцерківського, Узинського (у 1962 році приєднаний до Білоцерківського), Васильківського й Обухівського районів почала надходити інформація про поширення тут листівок ОУН.

Під час здійснення заходів з розшуку поширювачів листівок, 6 липня того ж року від агентури до МДБ надійшла інформація, що серед соняхів біля села Довгалевське (з 2016 року – Троїцьке) Рокитнянського району перебувають три невстановлені особи, ймовірно – боївкарі ОУН.

На місце виїхала оперативна група УМДБ, яка виявила підпільників біля села Насташка Рокитнянського району. У перестрілці один з оунівців, Михайло Криса («Кобзар»), отримав поранення й відходячи від переслідування загубив побратимів. Двоє інших – Віталій Мельник («Орлич») та Володимир Скоренький («Богун») відходили у напрямку Насташки.

Задіяні службові собаки вивели опер групу на територію Ставищенського району. Відповідно, ряд сіл було заблоковано дрібними групами співробітників МДБ, працівників міліції та солдатами Білоцерківського гарнізону.

Вранці 7 липня однією з груп біла села Гостра Могила була помічена підвода, на якій їхало двоє чоловіків. При спробі перевірити у них документи, було відкрито вогонь, внаслідок чого був вбитий начальник Ставищенського райвідділу МДБ старший лейтенант Леонтьєв. Боївкарі після цього відійшли у напрямку села Ожигівка Володарського району, де й були виявлені емдебістами. Внаслідок нерівного бою «Орлич» та «Богун» загинули. Зі сторони радянських спецслужб також були жертви, повстанцям вдалося вбити оперуповноваженого 5 відділу УМДБ старшого лейтенант Богацького й міліціонера місцевого райвідділу Куницького. У загиблих оунівців забрано 2 автомати, 2 пістолети, 2 гранати, 200 набоїв, націоналістичну літературу й організаційне листування. 

Через 60 років після тих подій, з ініціативи директора Хмельницького обласного літературного музею Василя Горбатюка й місцевих активістів з патріотичних організацій та партій, неподалік від місця загибелі підпільників було відкрито пам’ятник.

Напряму також ці події зачепили двоюрідну сестру «Орлича», яка навчалася на 4 курсі Київського лісогосподарського інституту. Так наприкінці 1950 року від агентури до МДБ УРСР вже надійшли дані що студентка Аліна Сосна пов’язана з підпіллям, а її братом є Віталій Мельник. Також Аліна підтримувала зв’язки ще з одним боївкарем ОУН Володимиром Паюком (пізніше засудженим до старти із заміною на 25 років ув’язнення). Більше того, вона одружилася з двоюрідним братом Паюка, офіцером Червоної Армії, який перебував на службі у окупаційних військах у Німеччині.

Після загибелі «Орлича» співробітники МДБ, підозрюючи, що він міг використовувати Сосну для діяльності у підпіллі, прийняли рішення затримати її та допитати. На допиті Алані Сосна свідчила, що у 1949 році вона встановила зв’язки з ОУН у селі Женишківці Віньковецького району Кам’янець-Подільської (тепер – Хмельницької) області, зокрема з учасниками підпілля Мельником, Паюком та їх організаційним зверхником «Хмелем», який походив із Західної України. Від нього вона отримала завдання вивчати настрої студентів Київського лісогосподарського інституту, їх ставлення до українського націоналізму та поширити у Києві оунівські листівки, що й було виконано.

Читайте також: «Заблокувати дорогу на Схід»: МДБ проти підпілля ОУН на Хмельниччині у 1951 році

Loading...

Інтерв'ю

Олег Медуниця: «У реаліях гібридної війни інформаційна безпека – на першому місці»

Сьогодні наша розмова із заступником Голови Проводу ОУН (б), народним депутатом України Олегом Медуницею. Поговоримо...

13-11-2017 Інтерв'ю

Геннадій Іванущенко: «Апеляція до нашого героїчного минулого виховує нових героїв»

Працюючи з великими масивами українських документів, що збереглися в архівах Великобританії, відомий історик та архівіст...

06-11-2017 Інтерв'ю

Добрі справи по осені рахують…

Цього року жовтень несе нам не лише традиційні церковні, професійні та державні свята. Разом з...

29-09-2017 Інтерв'ю

Веб-дизайн