Понеділок, 18 вересня 2017 16:43

Бишки – столиця воюючої України 1943–1945 рр.

Євген Філь
Бишки – столиця воюючої України 1943–1945 рр.

Центром визвольного руху село Бишки обрали не випадково, адже тут ще добре пам’ятали безсмертну славу усусів, збереглися їхні могили, які дбайливо доглядало місцеве населення. На подвигах, жертовності усусів, вояків УГА виховувались нові покоління борців за волю України. Тут були добре організовані й належно вишколені революційні кадри ОУН ще з часів польської і першої радянської окупації, і в цих селах майже не було не українського населення. Свідомість та підтримка місцевого населення заклали добрий ґрунт для перебування на Козівському терені Проводу ОУН.

Територія Бережанської округи ОУН криптонім «Холодний Яр» охоплювала Зборівський, Козівський, Поморянський, Рогатинський, Бережанський та Підгаєцький райони. Центром визвольного руху стало с. Бишки, в якому розташовувалися Ставка Проводу ОУН, Штаб квартира Провідника ОУН – «Тура», головного командира УПА «Тараса Чупринки», голови секретаріату УГВР «Р. Лозовського» – Романа Шухевича. У селі було 18 криївок, де переховувались провідні і місцеві діячі ОУН.

На цьому терені «Холодного Яру» знаходилось 10 тисяч повстанців ВО «Лисоня» та збройного підпілля ОУН. В Бишках і навколишніх селах діяли референтури Проводу ОУН. Дмитро Маївський «Тарас» – керівник політичної референтури, Яків Бусел «Київський» очолював Пропагандивну референтуру і друкарню Проводу ОУН, Микола Арсенич «Михайло» керівник референтури СБ Проводу ОУН, а також там знаходилися Лінії зв’язку Проводу ОУН, Карпати–Волинь, Крайового Проводу ОУН «Поділля» та інші структури, які забезпечували національно-визвольний рух.

Потрібно також враховувати географічне розташування села Бишки. По-перше, від Конюх тянуться Бишківські, Жуківські, Поморянські ліси, у яких знаходилися відділи УПА (ворог у тих районах почував себе невпевнено). По-друге, розташування на межі Львівської і Тернопільських областей (найближчі віддалі до Івано-Франківщини, Волині та Рівненщини, що полегшувало тримати сконцентрований зв’язок Воюючої України).

Тому не випадково, що 21-25 серпня 1943 р. на хуторі Веснівка біля с. Золота Слобода Козівського району відбувся ІІІ Надзвичайний Великий Збір ОУН, на якому була прийнята програма побудови УССД з соціально-демократичним нахилом. ОУН веде рішучу боротьбу проти інтернаціоналістичних і фашистських програм та політичних концепцій, оскільки вони є загарбницьким інструментом політики імперіалістів з орієнтацією в боротьбі на власні сили народу. Лідери ОУН прийшли до одностайної думки щодо потреби підготовки до зустрічі з більшовиками: будувати криївки, магазинувати зброю, продукти, медичні препарати тощо. Тоді ж обрали Бюро Проводу ОУН на чолі з Р. Шухевичем і членами Д. Маївським і Р. Волошином, а також Провід ОУН, Головну раду ОУН та суд ОУН.

Дуже значну роль у перебуванні провідних діячів на Козівщині відігравала конспірація. У переважній більшості господарі в яких були криївки не знали хто в них квартирував. Усі кур’єри, які відповідали за зв’язок і безпеку чільних діячів дотримувались 6-ї точки Декалогу: «Про справу говори не з ким можна, а з ким треба». Саме дотримання засад конспірації дозволило довге перебування на одному терені багатьох провідних діячів ОУН і УПА.

Більшість нарад Проводу ОУН Роман Шухевич проводив у Бишках в домівці Олекси Лихолата.

У 1943-1945 рр. у Бишках і навколишніх селах перебували або знаходилися майже всі члени Проводу ОУН, Військових Округ УПА і більшість Крайових Провідників і командирів груп.

Феномен УПА немає аналогів у світі, яка нація у часи бездержав’я, без союзників воювала на три фронти понад 10 років опираючись лише на власні сили. Під час дискусій на ІІІ НВЗ ОУН навряд чи хто міг збагнути, що визвольна боротьба ОУН, УПА розтягнеться на десятиліття. Навіть Роман Шухевич вважав, що під більшовицьким терором повстанські формації витримають не більше двох років.

6–8 жовтня 2017 р. у селі Бишки відбудуться урочистості з нагоди відзначення 75-річчя створення УПА. Нині створено оргкомітет з відзначення на чолі з першим заступником голови Тернопільської обласної ради Василем Деревляним і заступником голови Тернопільської обласної державної адміністрації Юрієм Юриком. То ж сподіватимемося, що забуту історичну правду про Бишки як центр національно-визвольного руху буде відновлено.

Loading...

Інтерв'ю

Павло Садоха: «Португальці незалежно від політичних уподобань усі націоналісти. Нам варто на те рівнятися»

На залитій сонцем лісабонській вулиці майорить величезний синьо-жовтий стяг – українці проводять чергову акцію проти...

06-09-2018 Інтерв'ю

Сергій Кузан: «Ми повинні пережити момент становлення нації, а потім можна говорити про мультикультуралізм»

«Тиждень» поспілкувався з волонтером, заступником голови ГО «Вільні люди» Сергієм Кузаном про здорове патріотичне виховання...

05-09-2018 Інтерв'ю

Мислитель проти псевдоцивілізації: Ален Безансон і Росія

Розмова з публіцистом і перекладачем творів французького історика і політолога Тарасом Марусиком

24-08-2018 Інтерв'ю

Веб-дизайн