Четвер, 07 лютого 2019 16:52

Нова хвиля переселенців до Криму у 1957 році і питання боротьби з ОУН

Юрій Щур
Нова хвиля переселенців до Криму у 1957 році і питання боротьби з ОУН

11 квітня 1957 року за підписом заступника голови КГБ УССР полковника Головченка на адресу керівників УКГБ західноукраїнських областей було направлено вказівки щодо надання допомоги КГБістам Кримської області. Обґрунтовувалося це тим, що станом на 1957 рік до Криму разом із переселенцями прибуло багато колишніх учасників підпілля ОУН та бійців УПА. У скорому часі очікувався виїзд ще 3 тисяч сімей. Відповідно, для допомоги кримчанам необхідно було разом із переселенцями із Західної України відправляти по одному-двох агентів від кожної області для оперативного використання у розробці «націоналістичних елементів».

У відповідь на цей лист надходила інформація із периферії. Зокрема, із Станіславської (Івано-Франківської) області до сонячного півострова виїхав агент «Новик». Із Тернопільської області повідомили, що з переселенцями на станцію Урожайна в колгосп імені Сталіна виїхала агент «Роза» (Віра Стасюк), уродженка села Плиска. Ця агентка попередньо отримала найкращі характеристики для проведення оперативної діяльності.

У Дрогобицькій області згоду на виїзд до Криму надали колишні агенти-бойовики «Орел» та «Козак». Та разом із цим вони висунули вимоги, що на півострів поїдуть лише за умови працевлаштування за фахом (обоє – водії) та надання їм житла.

У Волинській області дав згоду на виїзд агент «Іванов» (Василь Шнайдер), який був завербований ще у листопаді 1953 року для розробки підпілля ОУН. Для нього підшукували місце офіційного працевлаштування. Із Рівненської області повідомляли, що до радгоспу «Джанкой» Червоногвардійського району виїхав цінний агент КГБ «Земляной» (Сергій Самчук), уродженець Рафалівського району. Заагентурений він був ще 1940 року, використовувався у розробках українських націоналістів.

Серед перспективних вербовок співробітники кримського УКГБ акцентували увагу на уродженці Рівненської області, агенті «Поповському», який повідомив про існування у Воркутинському таборі у 1953 році підпільної націоналістичної організації. Агент також назвав прізвища учасників таборового підпілля.

Вже станом на 1 червня 1957 року агентурна мережа по лінії українських націоналістів складалася з 71 агента та 1 резидента. Що ж стосується агентів, «переданих» із управлінь КГБ західних областей України до Кримської області, то станом на 12 серпня 1957 року склалася наступна картина:

- з Тернопільської області: агенти «Кірпічний», «Іванов» та «Зелений»;

- з Рівненської: «Стукарь», «Соловей» та «Земляной»;

- з Дрогобицької: «Любомир», «Надя» та «Козак»;

- з Станіславської (Івано-Франківської): «Богдан», «Береза» та «Амурський». Був ще «Яр», але повернувся назад;

- з Львівської: «Яструб» та «Щербатий».

Із прибуттям нових груп переселенців, у розробку КГБ потрапляли нові особи. Так, «оперативної уваги» заслуговував колишній кущовий СБ ОУН Михайло Гладій («Кіт»), який протягом 1946-1955 років був в ув’язненні. Після його прибуття до Криму співробітники КГБ підшукували агентуру для розробки Гладія, паралельно замовивши собі його слідчо-судову справу для ознайомлення.

Окрім нових справ, кримські КГБісти продовжували розробки справ, заведених за попереднім місцем проживання того чи іншого переселенця. У травні 1957 року надійшла справа на Михайла Голубовича, уродженця Войнилівського району (приєднаний до Калуського) сучасної Івано-Франківської області, який прибув до колгоспу «Большевик» Чорноморського району. КГБістам було відомо, що Голубович від 1947 по 1954 рік за проведення націоналістичної діяльності був ув’язнений у Каргопольському таборі. Перебуваючи у таборі, він продовжував діяльність та належав до підпільної групи українських націоналістів. Після звільнення табору відвідував у Караганді ще одного учасника таборового підпілля Красивецького, а по прибуттю до Криму Голубович встановив зв’язки із раніше засудженим за участь у молодіжній організації Зиновієм Левицьким. Першочерговим завданням для місцевої розробки Голубовича було вербування агента із його найближчого оточення.

Loading...

Інтерв'ю

Віктор Рог: За Україну йде великий бій

Головний редактор всеукраїнського тижневика «Шлях Перемоги», публіцист, автор книг і численних публікацій з ідеології українського...

21-03-2019 Інтерв'ю

Юрій Шухевич: «Ніхто не зміг сплутати йому гри»

Про військове зростання воєначальників УПА, зокрема Головного командира УПА генерал-хорунжого Романа Шухевича – центральної фігури...

05-03-2019 Інтерв'ю

Юрій Менцинський: «Багатолітня боротьба українців увінчається успіхом»

Його доля характерна для сотень тисяч українців, родини яких, рятуючись від московських «визволителів», змушені були...

21-01-2019 Інтерв'ю

Веб-дизайн