Понеділок, 01 квітня 2019 14:49

Історія однієї світлини

Ольга Сухобокова, Хав’єр Апонюк Савич
Історія однієї світлини

Ця рідкісна світлина була знайдена Хав’єром Апонюком Савичем у родинному архіві і публікується вперше. На ній зафіксовано проведення у Буенос-Айресі панахиди за головнокомандувачем Української Повстанської Армії та одним з провідників ОУН генералом Романом Шухевичем, вбитим емгебістами 5 березня 1950 року.

Звістка про смерть лідера УПА долетіла до Аргентини лише на початку осені (весни в Аргентині) 1950 року. На той час українська громада в країні вже мала 50-літню історію, яка сягає початку масової еміграції українців до Латинської Америки на межі ХІХ-ХХ століть. Найпотужніші українські осередки в Аргентині постали у провінціях Місіонес, де в м. Апостолес в 1910 рр. було засновано першу в Аргентині «Просвіту», та Буенос-Айресі – тут перші українські організації, «Молода Громада» в Беріссо і «Просвіта» в м. Буенос-Айресі, утворилися в 1924 році. В 1926 році було відкрито «Просвіту» у Док-Суді – районі на околиці столиці, де виникло перше компактне поселення українців у Буенос-Айресі. Саме тут почав виходити часопис «Українське слово». А через два роки, у 1928 р., усі три організації об’єдналися під проводом столичної «Просвіти». Пізніше повоєнна еміграція утворила нові організації в Аргентині, однак саме «Просвіта» залишилася провідною інституцією, а нова хвиля еміграції поповнила і її лави. Зокрема члени ОУН (б) (натомість представники ОУН (м) гуртувалися навколо організації «Відродження»).

Закономірно, під впливом національно свідомих та патріотично налаштованих колишніх вояків УПА та загалом «свіжої крові» – освічених і досвідчених громадсько-політичних діячів, «Просвіта» значно активізувала та розширила свою діяльність під проводом нової управи. Так, загальні збори «Просвіти» 12 лютого 1950 року за участю 134 членів обрали управу на чолі з одним з найавторитетніших громадських діячів української громади, промисловцем та меценатом Володимиром Савичем, який також став першим головою Української Центральної Репрезентації в Аргентині. До складу управи «Просвіти» увійшли також Михайло Данилишин – заступник голови, Іван Рибак та Іван Мітренґа – секретарі, Іван Качур та Микола Хамуляк – скарбники.

Саме цей склад управи «Просвіти» ініціював та організував панахиду за генералом Романом Шухевичем у Буенос-Айресі. Точну дату її проведення поки що не вдалося встановити. Відомо, що це було у вересні або жовтні 1950 року. Церковна відправа відбулася в українському греко-католицькому храмі Святого Василія Великого на вул. Курапалігуе (Curapaligue), 760, – церкві, що постала зі створеної отцями Василіанами в 1948 р. каплиці і була першим українським релігійним осередком аргентинської столиці та її околиць, дала прихисток багатьом українським релігійним і світським організаціям. Сьогодні її уже не існує, а українське релігійне життя сконцентрувалося навколо нового кафедрального собору святої Покрови на Рамон Фалкон (Ramon Falcon), 3960.

На панахиду за Романом Шухевичем зібралося чимало українців, представники різних організацій та сил на чолі з головою «Просвіти» Володимиром Савичем, якого добре видно на фото (темноволосий чоловік під прапором ОУН). Відправа перетворилася на значну подію в житті української громади Аргентини, участь в якій була важливою для кожного її активного члена та стала виявом солідарності з українцями на «Великій Україні».

Дякуємо Володимиру Данилишину за надані документи з історії «Просвіти» в Аргентині.

Loading...

Інтерв'ю

Олександр Сич: Держава занурюється у безсистемне шарпання і втрачає свою ідентичність

Нині відбувається дезорганізація, порушення фундаментальних основ державного життя. Президент Зеленський світоглядно вихований у ментальному лоні...

03-06-2020 Інтерв'ю

Ігор Артюшенко: «Влада бачить загрозу для себе серед проукраїнського середовища, в українській пісні, культурі та мові»

– Минув рік після перемоги Володимира Зеленського на виборах. Одне з побоювань часів виборчих перегонів...

02-06-2020 Інтерв'ю

Олександр Добровольський: «Нам треба донести не просто правдиві історичні факти, а парадигму боротьби»

Про невідомі факти з діяльності національно-визвольного руху на Донбасі у ХХ столітті «Тижню» розповів історик...

15-05-2020 Інтерв'ю

Веб-дизайн