Понеділок, 20 жовтня 2014 00:00

Українці з Португалії також воюють в АТО – Павло Садоха

Спілкувався Сергій Багряний, УІС
Павло Садоха (крайній праворуч) Павло Садоха (крайній праворуч)

Спілка українців Португалії – одна з найбільших організацій українських громад Півдня Європи. Голова Спілки – Павло САДОХА – зараз перебуває в Україні. Під час свого візиту пан Павло передав речі на потреби АТО Добровольчому Українському Корпусу, які зібрали українці в Португалії і Німеччині. Про свій візит та про подальші плани Спілки українців Португалії Павло Садоха розповів УІС.

– Шановний пане Павле, розкажіть, будь ласка, про Ваш нинішній візит до України. Яким чином українці Португалії допомагають бійцям АТО?

– Від початку Майдану наша громада організовує допомогу Україні. Щоправда, у нас існує проблема зі транспортним сполученням: відстань до України сягає понад 4,5 тисячі кілометрів. Передати літаком речі зараз змоги немає, але один з наших активістів – підприємець – надав бус для потреб українського війська. Ми швидко оформили всі документи, буквально за тиждень, завантажили бус і поїхали до України. Наші люди активно сприяли цьому візиту, швидко зібрали речі, в цьому нам допомогла зокрема Українська греко-католицька церква в Лісабоні. Зібрали 28 ящиків амуніції, закупили 180 комплектів теплої форми, натівської, яка зараз, восени, дуже стане у нагоді українським воякам. Щоправда, ми везли неповний бус, але у Франкфурті заїхали до нашого знайомого і там вже набили його вщент. Хотіли ще по дорозі заїхати до Праги, де у нас також є тісні зв’язки з українською громадою, але не склалося.

–Чи були якісь проблеми під час доставки вантажу?

–Звісно, проблем не вдалося уникнути, але ми оперативно їх розв’язали. Все вирішували у приватному порядку.

–Скільки сумарно складає допомога від українців Португалії на потреби українського війська?

–Точну суму назвати важко. Близько 15 тисяч євро назбирала наша організація – Спілка українців Португалії. Багато родин пересилають напряму свої знайомим, тим, хто воює в АТО. Також напряму передають кошти родинам загиблих. Ми, наприклад, активно допомагаємо речами, зокрема, налагодили співпрацю з двома кампаніями, які виробляють взуття.

– Чи є в Португалії українці, які поїхали воювати за Україну в АТО?

– Я особисто мав розмову з трьома чоловіками, які говорили, що їдуть воювати. Наразі вони виїхали до України, але де вони перебувають тепер – достеменно сказати не можу.

–Як у Португалії ставляться до нових санкцій щодо Росії?

– В Європі є дві країни, які визначають політику ЄС – Франція та Німеччина. Всі інші змушені підлаштовуватися під неї. Звичайно, є у нас ряд політиків, які виступали за те, щоб не посилювати санкцій, аби не наражатися на реакцію Росії. Однак, вони на ситуацію не дуже впливають. Зараз Португалія знаходиться в стані нейтралітету щодо питання санкцій, але цей нейтралітет, на жаль, грає на руку Москві.

–Українська громада в Португалії є дуже активною в суспільно-політичному житті, регулярно проводить акції проти російської агресії, акції на підтримку України. Які заходи планує провести Спілка українців Португалії найближчим часом?

–Плануємо провести декілька конференцій в різних регіонах Португалії та урочистості в школах, присвячені Святу Покрови, Дню Українського війська. До цього було таке, що ми ледве не щодня під російським посольством проводили акції, флеш-моби, інші заходи. Зараз не бачу в цьому потреби. Достукатися можна лише до того, хто готовий говорити, готовий до діалогу. Росія говорити з нами не хоче. Тому слід ефективніше реагувати на дії окремих політиків, зокрема, й з Португалії, які виступають проти санкцій. Маємо список європарламентарів, які не підтримали санкції проти Росії. Ефективніше їх блокувати, робити щодо цього заяви, акції. Але це мають бути акції саме проти конкретних осіб.

– Як Ви прокоментуєте нещодавні події в мадридському університеті Комплутенсе, коли українські патріоти намагалися не допустити проведення виставки «Одеська Хатинь», яка викривляла суть подій в Україні?

–Цю провокаційну виставку організували проросійські сили, які в Іспанії знаходяться на маргінесі. У нас, в Португалії, такого не відбулося. Адже російських громадян у нас небагато, а тих, які намагалися нам заважати, швидко приборкувала поліція. Хоча були й інші випадки, приміром, коли один росіянин на колінах попросив прощення в України за те, що з нею робить путінська Росія.

Loading...

Інтерв'ю

Олександр Сич: Держава занурюється у безсистемне шарпання і втрачає свою ідентичність

Нині відбувається дезорганізація, порушення фундаментальних основ державного життя. Президент Зеленський світоглядно вихований у ментальному лоні...

03-06-2020 Інтерв'ю

Ігор Артюшенко: «Влада бачить загрозу для себе серед проукраїнського середовища, в українській пісні, культурі та мові»

– Минув рік після перемоги Володимира Зеленського на виборах. Одне з побоювань часів виборчих перегонів...

02-06-2020 Інтерв'ю

Олександр Добровольський: «Нам треба донести не просто правдиві історичні факти, а парадигму боротьби»

Про невідомі факти з діяльності національно-визвольного руху на Донбасі у ХХ столітті «Тижню» розповів історик...

15-05-2020 Інтерв'ю

Веб-дизайн