Четвер, 27 листопада 2014 22:00

Живосил Лютий: «Відродження почнеться з України!»

Лариса ГРОМАДСЬКА
Василь (Живосил) Лютий Василь (Живосил) Лютий

Громадський діяч, бандурист, педагог Василь (Живосил) Лютий народився на Черкащині — землі, яка подарувала українцям Великого Тараса. Навчався у Київському університеті ім. М. Драгоманова, закінчив Сумський педагогічний університет ім. Макаренка (мистецький факультет). Має дві наукові роботи: про виховання дітей засобами фольклору і про етногенез української бандури.

Пісня «Меч Арея» стала для багатьох українців справжньою молитвою, особливо під час подій на Майдані. Загалом, Живосил написав понад 300 пісень на власні тексти, а також на поезії Тараса Шевченка, Лесі Українки, Івана Франка, Мелетія Смотрицького, Маркіяна Шашкевича, Юрія Федьковича, Павла Грабовського.

Грає Живосил на старосвітській і академічній бандурі. Досліджуючи свій родовід, Лютий дізнався, що на скрипці грали дід, прадід і прапрадід. Дід навчив бабу грати на мандоліні, балалайці і гармонії.

Доводилося Василю, окрім музики, викладати у школі суспільствознавство, етику. А в Рубіжному Луганської області, де він мешкав останні 5 років, ще й краєзнавство. Але там, на Сході України, про Краснодон і героїв «Молодої гвардії» він розповідав правду. Після цього Лютому заборонили викладати краєзнавство… Побував він і в полоні московських окупантів…

— На своїх уроках Ви на перше місце ставите патріотичне виховання. Поділіться секретом, як сьогодні виховати патріота?

— Я написав наукову роботу «Інтеркультурне виховання підлітків засобами фольклору». Я побачив, що діти 5 класу не хотіли вивчити 8 рядків поезії Тараса Шевченка. І я з викладачкою вирішив провести спільний урок української літератури і музики. І експеримент вдався. Поки вчителька цитувала Шевченка, я ставив твори на його слова рок і реп-музикантів. І це 11-літнім підліткам сподобалося настільки, що вони (29 учнів із 30) на наступне заняття вивчили напам’ять вірш Шевченка. Це дало поштовх до роздумів, що якщо українська молодь не сприймає фольклор у чистому вигляді, то модернізм не завадить. Хоча у деяких речах я дуже консервативний. Такий підхід виправданий для досягнення мети. Консерватори мені закинули, що я паплюжу основи традиційної пісні. Але як зробити так, щоб донести до дітей Шевченка чи фольклор? Як достукатися до їхньої душі? Чи є в когось інший план? Немає. Тож легше критикувати, а не робити…

На концертах поряд із фольклором і власними піснями граю і популярну музику, і рок. Той, хто каже, що я знущаюся над інструментом, нехай спробує сам і щось зробить, аби зацікавити якомога більше людей. Наприклад, скрипаль-віртуоз Сергій Охрімчук може на академічній скрипці зіграти і Баха, і Бетховена, і джаз, і народну пісню. Це я вважаю майстерністю.

— Чому, на Вашу думку, Україну завжди намагалися загарбати, знищити? І чому ми, українці, святкуємо більше поразок, ніж перемог? Адже в історії України перемог значно більше.

— Я не розумію тих людей, які кажуть про величність української нації, і тут же пишуть про поразки. Невже величність нації у поразках? Українські письменники повинні оспівувати наші перемоги! Наприклад, Іван Білик або Володимир Малик, у них що не книга — то українська перемога! Чому ми пишемо про Берестечко, коли у Хмельницького було багато перемог? Для чого це? А щоб не дати прокинутися українському духові, приспати, притрусити!

Потрібно будувати українську Україну!

— Що українцям потрібно для захисту, збереження єдиної України?

— Українці гуртуються тоді, коли починається біда. Це ми бачимо по сьогоднішніх подіях в Україні. Говорять, що українці — мирний народ. Але це до пори, до часу…

Українець пізнається не тільки по вишиванці, а в щоденній справі. Колись була Запорізька Січ, яка була поділена на курені, але вони були одним цілим. Тож треба уявити, що Україна — це Січ, а усі організації — курені. Критикуючи когось, я критикую і себе. Об’єднатися можна лише навколо України.

2002 року ми, українські націоналісти декількох організацій, вистояли біля пам’ятника Тараса Шевченка 7 годин. До нас приєдналися близько 100 тисяч киян. А потім підійшли представники влади і запитали, де ж їм святкувати День Незалежності. Тобто вони підтвердили, що влада і народ — різні поняття.

Але варто зрозуміти, що потрібно ставити вище не власне «Я», а «Ми». Ми повинні працювати на благо України.

— Як відшукати Правду?

— Потрібно багато читати, щоб відшукати правду про своє походження, історію, культуру. Хтось, можливо, збирає гроші на машину, а я завжди цінував книгу. Це потрібно для самопізнання. Книга — той вказівник, який допомагає відшукати правильний шлях.

— Що об’єднає Україну?

— Треба залишити власні амбіції заради побудови міцної держави. Потрібно правильно виховати людей, які збудують вільну державу.

— Що врятує світ? Хтось доводить, що краса, інші — правда, любов…

— Коли людина забуває про свої статки, коли не дивиться, скільки у сусіда в кишені, коли не заздрить йому, коли не підносить себе вище від інших. Кожен має жити по своїх можливостях. І коли ми стаємо до кола, то у ньому ніхто ніколи не повинен говорити, яку частку він вкладає. До людей треба ставитися з точки зору їхніх можливостей, а не їхнього статусу. Немає різниці, який козак: становий, реєстровий, запорозький… Ти або козак, або не козак. 

Loading...

Інтерв'ю

Олег Медуниця: Віримо в перемогу України й робимо все задля цього

Олег Медуниця: Віримо в перемогу України й робимо все задля цього

Вже рік як Організацію Українських Націоналістів очолює сумчанин Олег Медуниця. А от корені його роду...

17-02-2024 Інтерв'ю

Олег Медуниця: Принцип «Україна над усе!» має стати об’єднуючим для всіх

Олег Медуниця: Принцип «Україна над усе!» має стати об’єднуючим для всіх

Цими днями відзначаємо 95-річчя створення легендарної Організації Українських Націоналістів. В часи бездержавності саме ОУН підняла...

28-01-2024 Інтерв'ю

Українська Перемога і розвал московії

Українська Перемога і розвал московії

Українська Перемога і розвал московії. Дві абсолютно взаємозалежні категорії. Без розподілу росії та проголошення на...

17-01-2024 Інтерв'ю

Веб-дизайн