Понеділок, 20 березня 2017 15:10

Виставка «100 років Української революції. Відроджена держава»

Георгій Лук’янчук
Виставка «100 років Української революції. Відроджена держава»

Виставка до 100-річчя Української революції відкрилася напередодні 100-річчя створення першого українського парламенту – Центральної Ради УНР на виконання Указу Президента України «Про заходи з відзначення 100-річчя подій Української революції 1917–1921 років» у Національному музеї історії України. У відкритті взяли участь Віце-прем’єр-міністр України В’ячеслав Кириленко та Голова Інституту національної пам'яті Володимир В’ятрович.

Виставка покликана представити загалу маловідомі та унікальні артефакти доби Української революції 1917–1921 рр. з фондів Національного музею історії України. Більшість із них ніколи не експонувалися за часів СССР, а деякі експонати лише дивом збереглися у фондах музею і не були знищені радянською владою. На виставці відвідувачі зможуть побачити документи, марки, гроші, друковані видання УНР, відзнаки армії УНР і УГА, однострої та зброю доби визвольних змагань.

Серед найпомітніших експонатів: дивом збережений прапор Мошенського сільського козачого куреня (виготовлений орієнтовно в 1917–1920 рр.); оригінали рідкісних поштових карток та фотографії масових демонстрацій 1917 р. в Києві та інших містах України; оригінальні печатки українських військових формувань періоду 1917–1921 рр.; виборчі списки кандидатів до Установчих зборів Київського виборчого округу1917 р.; оригінали рукописів та світлини Голови Української Центральної Ради Михайла Грушевського та Головного отамана УНР Симона Петлюри; друкарська машинка Левка Чикаленка, якою він користувався під час роботи в Генеральному Секретаріаті Української Центральної Ради, засновником якої разом із Сергієм Єфремовим, Дмитром Дорошенком був і його батько – відомий меценат українських справ Євген Чикаленко. На думку куратора виставки та одного зі спікерів на її відкритті, завідувача відділу історії України ХХ ст. Олександра Іщука, представлені експонати засвідчують, що відновлення української державності в 1917–1921рр. було неминучим і логічним, історично обґрунтованим історичним процесом, до якого українці йшли багато років. Українська революція 1917–1921 рр. започаткувала процес формування модерної політичної нації та відродила традицію української державності.

За словами генерального директора НМІУ Тетяни Сосновської, виставка має на меті сприяти популяризації серед широкого загалу експонатів музею, які репрезентують зазначений історичний період, та залучати представників громадськості, журналістів, студентів, дослідників до ознайомлення та вивчення унікальних матеріалів із фондової колекції музею.

Доцент КНУ ім. Тараса Шевченка, дослідник історії українських військових формувань Андрій Руккас зазначив: «Тут представлені унікальні речі, тут представлені наші реліквії, і я дуже хочу вірити і сподіватися, що ця виставка буде в музеї постійною, і до неї будуть приходити як до національного пантеону, де збережені наші державні реліквії».

Доктор історичних наук Ігор Гирич висловив переконання в тому що ця виставка не повинна бути тимчасовою, а Україні потрібен повноцінний великий музей визвольних змагань і найкращим місцем для нього має стати історичне приміщення, де творила історію незалежності УНР Центральна Рада – нинішній Будинок вчителя.

dsc02767

Голова Українського інституту національної пам'яті Володимир В’ятрович у своєму виступі зазначив: «Такий захід, який відбувається сьогодні, і заходи, які відбуватимуться в подальшому, що нагадують нам про страшні уроки Української революції 1917-21 рр., є надзвичайно важливими для того, аби ми не повторювали тих помилок, які були зроблені 100 років тому. Не повторювали їх не лише політики, а й громада і українське суспільство». На його думку, українцям конче необхідно донести уроки Української революції цілому світові, а також те, що Україна з’явилась ще 100 років тому, а не через розпад СССР. Віце-прем’єр-міністр України В’ячеслав Кириленко на відкритті закликав істориків, науковців, школярів і студентів нести правду про Українську революцію «далі до сердець». За його словами, ця сота річниця – добра нагода показати наші перемоги, адже «правдива історія України – це історія перемог, які тривають понад тисячу років».

Також на відкритті виступили заступник Голови Всеукраїнської правозахисної організації «Меморіал» ім. Василя Стуса Богдан Дубас, заступник голови Державної архівної служби України Ігор Бондарчук, завідувач відділу НМІУ «Музей Української революції 1917-1921 років.» Олександр Кучерук та представник військово-історичного клубу «Повстанець» Микола Прилуцький.

Реконструктори з ВІК «Повстанець» наживо демонстрували гостям відтворені зразки одностроїв та оригінали зразків озброєння воїнів Армії УНР. У межах виставки також відкрилася тематична фотозона, де всі охочі могли записати свої відгуки пером та чорнилами, опинившись у інтер’єрі, який відтворює елементи побуту київської інтелігенції доби визвольних змагань.

Loading...

Інтерв'ю

Микола Посівнич: «Українське підпілля заміняло державні структури, не маючи своєї держави»

Чиновники, Служба безпеки України, поліція та навіть пенітенціарна служба впродовж цілого місяця допомагали дослідникам вирвати...

06-03-2018 Інтерв'ю

Націософія Олега Багана

9 лютого відзначив свій 55-річний ювілей відомий дрогобицький науковець і публіцист, керівник Науково-ідеологічного центру ім...

26-02-2018 Інтерв'ю

Коліївщина - перша національна революція у Європі

Коліївщина 1768 року - Велике Повстання козаків-гайдамаків і українського селянства чи перша національна революція у...

12-02-2018 Інтерв'ю

Веб-дизайн