П'ятниця, 19 жовтня 2018 17:35

«За Україну! За її волю!»

Георгій Лук’янчук
«За Україну! За її волю!»

Фестивальна Волинь поповнилася ще одним дійством – у Луцьку з успіхом пройшов Всеукраїнський фестиваль повстанської пісні. До вже існуючого на Волині фестивалю повстанської пісні «Вовчак – Волинська Січ» цьогоріч додався ще один: у обласному центрі започаткували Всеукраїнський фестиваль повстанської пісні «За Україну! За її волю!». Його проведення зініціював голова Волинської ОДА Олександр Савченко, котрий і виступив з вітальним словом на його відкритті. Фестивальне дійство на Театральному майдані Луцька благословив Митрополит Луцький і Волинський УПЦ Київського патріархату Михаїл.

На початках із фестивальної сцени зачитали присягу на вірність Україні, яку приймали в ті далекі вже часи воїни УПА. Згодом пісенні творчі колективи представляли різноманітні повстанські пісні. На сцені у виконанні професійних колективів і народних фольклорних гуртів, що приїхали з різних областей, прозвучали десятки популярних і відомих лише у тому чи іншому далекому селі пісень, з якими вояки УПА йшли у бій.

У фестивалі взяли участь понад 50 творчих колективів, а це  більше тисячі виконавців, із багатьох районів Волинської та кількох сусідніх областей. У пісенному дійстві взяли участь Львівська заслужена хорова капела України «Трембіта», ансамбль «Волиняни» Міжнародного громадського об’єднання «Волинське братство» (м. Київ), а також аматорські, професійні колективи та виконавці з Волинської, Львівської, Рівненської, Тернопільської, Київської областей, міста Києва. Шанувальників мистецтва у дні фестивалю порадували хор «Нескорені» з міста Червоноград, народні аматорські гурти «Козацька рада» з Рівненщини, «Джерело» із села Скулин Волинської області, «Приданки» з Камінь-Каширського р-ну, «Горлиця» з Іваничівського, «Красностав» з Володимир-Волинського, «Оксамит» з Турійського, «Галичани» з Горохівського, вихованці Алли Опейди та колективи інших районів.

Урочисто завершив державним славнем фестивальне дійство Волинський академічний державний народний хор під орудою заслуженого артиста Олександра Стадніка. Представники багатьох районів Волинського краю, які так багаті на повстанські традиції, виставили на Театральному майдані Луцька свої курені, стилізовані під повстанські криївки. У кожній вояки намагалися прилаштувати  святий образ, портрет Тараса Шевченка чи Івана Франка, прикрасити лісове житло вишитим рушником, який нагадував повстанцям про рідну домівку. Особливою популярністю користувалися криївки, виставлені від Турійщини, Колківщини Маневицького району – краю, відомого повстанською Колківською республікою. Демонстрували повстанські однострої, зброю, листівки УПА та повстанські страви також криївки Горохівського, Камінь-Каширського та інших районів Волинської й Рівненської областей.

У рамках фестивалю також відбулися мистецькі акції «Ми нащадки своїх героїв», «Вишивана доля України», виставка-продаж тематичної літератури «У боротьбі за славу і честь», діяла фотозона, де на контурах величезних літер «УПА»  було розміщено десятки фотографій українців,  які боролися за незалежність нашої держави.

Перший Всеукраїнський фестиваль повстанської пісні «За Україну! За її волю!» завдяки активності учасників став масштабним культурно-мистецьким та просвітницьким заходом. Культуролог Ірина Хмілевська, зокрема, зазначила: «Цей фестиваль для молоді, яка шукає свої життєві орієнтири. Ми маємо все робити для того аби молоді легше було самоідентифікуватися. Пісні, що сьогодні звучали із сцени несуть непереможний повстанський дух, виховують українських патріотів. Радісно, що на фестиваль приїхали виконавці з Києва, з великих міст і малих сіл, де ще живі вояки УПА, що на Театральну площу, де відбувається дійство,  прийшло багато людей, які цікавляться своєю рідною історією».

Перший Фестиваль тривав протягом двох днів – 13 та 14 жовтня, і претендує на те, аби стати традиційним.

Loading...

Інтерв'ю

Віктор Рог: За Україну йде великий бій

Головний редактор всеукраїнського тижневика «Шлях Перемоги», публіцист, автор книг і численних публікацій з ідеології українського...

21-03-2019 Інтерв'ю

Юрій Шухевич: «Ніхто не зміг сплутати йому гри»

Про військове зростання воєначальників УПА, зокрема Головного командира УПА генерал-хорунжого Романа Шухевича – центральної фігури...

05-03-2019 Інтерв'ю

Юрій Менцинський: «Багатолітня боротьба українців увінчається успіхом»

Його доля характерна для сотень тисяч українців, родини яких, рятуючись від московських «визволителів», змушені були...

21-01-2019 Інтерв'ю

Публікації

Веб-дизайн