Неділя, 24 вересня 2017 15:39

Гостра проблема

Дем’ян Чернець
Гостра проблема

Ми, колишні вояки УПА і члени підпільної ОУН під час Другої Світової війни в лавах УПА і ОУН боролися за українську державу, зазнали допитів і катувань в застінках КДБ, НКВД, втратили свою молодість і здоров’я на «будовах комунізму», на сьогодні соціально найбільш незахищені.

Закон України «Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні» введений в дію 17 жовтня 1991 року об’єктивно застарів, він на протязі 24-х років ні разу не переглядався. На основі Закону України «Про правовий статус і вшанування борців за Незалежність України у XX столітті (прийнятий ВРУ у 2015 році) українська влада заборгувала перед ветеранами ОУН-УПА. Потребує повного перегляду Закон України «Про реабілітацію жертв Політичних репресій на Україні». Дисонансом у цьому Законі виглядає ст. 2 про те, що частина вояків УПА – не реабілітовані, їх в чомусь обвинувачують? Нас розстрілювали при комуністичній владі без суду і слідства нелегітимні, репресивні органи – польові суди, СМЕРШ, спецбоївки НКВД, які діяли під видом повстанців і енкаведисти досі не покарані.

Учасники боротьби за українську державу це люди похилого віку, їм по 85 років і більше, вони постійно хворіють і масово від нас відходять, не дочекавшись від України ні належного соціального захисту, ні достойної пенсії.

На сьогодні на Тернопіллі проживає не більше 400 осіб, реабілітованих за ст.1. З метою соціального захисту реабілітованих Міністерством соціальної політики у 2015 році в Одесі, а у 2016 році в комітеті ВРУ «З питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин» були напрацьовані заходи для соціального захисту борців за волю України. І у квітні 2017 року у ВРУ був прийнятий у першому читанні дуже скромний Закон України № 1170 з ініціативи Ю. Шухевича «Про внесення змін і доповнень до Закону України «Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні». Але навіть і цей скромний Закон депутати відклали у довгу скриньку, не спішать приймати його в цілому. У 1997 році західні регіони України на сесіях обласних рад прийняли рішення визнати вояків УПА і членів підпільної ОУН учасниками боротьби за українську державу, їхні пільги прирівняли до ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту від 22 жовтня 1993 року № 3551 - XII». Але наші пільги набагато скромніші від пільг вояків Червоної Армії, а посвідчення діють тільки на теренах областей проживання і соціальний захист забезпечується за рахунок місцевих бюджетів.

Тому визнання вояків УПА і членів підпільної ОУН борцями за Незалежність України і надання загальнодержавних посвідчень сприятиме встановленню хоча б часткової соціальної справедливості для осіб, які в складних умовах Другої Світової війни боролися за волю України.

Loading...

Інтерв'ю

Добрі справи по осені рахують…

Цього року жовтень несе нам не лише традиційні церковні, професійні та державні свята. Разом з...

29-09-2017 Інтерв'ю

Олег Баган: «Союз Тримор’я – цивілізаційна антитеза до Росії»

«Війна цивілізацій», «цивілізаційні розколи» – чуємо раз у раз в розмовах політологів. Що вкладають у...

07-08-2017 Інтерв'ю

Стефан Романів: У перспективі хотілося б домовитися про безвізовий режим з Австралією

Днями в австралійському Мельбурні закінчився ювілейний 15-й з'їзд («Здвиг») українських організацій Австралії, присвячений 70-літтю поселення...

16-07-2017 Інтерв'ю

Веб-дизайн