Вівторок, 28 листопада 2017 15:31

Повстанські нагороди – нащадкам лицарів ОУН і УПА

Тетяна Бідзіля
Повстанські нагороди – нащадкам лицарів ОУН і УПА

19 листопада в рамках відзначення 75-ї річниці створення УПА у Бережанах відбулися урочисті заходи із вручення нагород «Хрест Заслуги» та «Хрест Бойової Заслуги» нащадкам лицарів ОУН і УПА, долі яких тісно пов’язані з Бережанщиною.

Панахиду пам’яті полеглих повстанців, учасників національно-визвольних змагань біля пам’ятника Провідника ОУН Степана Бандери відслужив отець-декан Михайло Бугай. Слово мав заступник міського голови Олег Захарків.

Далі дійство продовжилось у залі районного будинку культури, де відбулася церемонія вручення повстанських нагород родичам героїв українського підпілля, вояків УПА.

Нагороди вручали кандидат історичних наук, президент Благодійного фонду «Літопис УПА», голова Координаційної ради із вшанування пам’яті нагороджених Лицарів ОУН і УПА Микола Посівнич, дочка Головного командира УПА Романа Шухевича Марія Шухевич-Трильовська (м. Львів) та помічник народного депутата України Тараса Юрика Василь Мудло.

У заході взяли участь представники місцевої влади, громадських організацій, нащадки лицарів ОУН і УПА, мешканці міста і району. Перед присутніми виступили заступник голови районної ради Роман Висоцький та президент Благодійного фонду «Літопис УПА» Микола Посівнич, котрий зазначив: «УПА – єдина в історії повстанська армія, яка спромоглася створити власну систему нагород і заохочень. Ці нагороди мало хто з відзначених отримав, бо ж у ті часи їх тільки повідомляли про відзнаки. Нагороди відновлено за ескізами відомого художника Ніла Хасевича й виготовлено за кошти меценатів та небайдужих громадян. Головне наше завдання було – встановити списки відзначених мужніх борців за волю України, знайти їхніх нащадків та вручити їм нагороди. Адже складно виявити першоджерела про нагородження. Окрім того, у багатьох документах вказується лише псевдо, а не ім’я та прізвище».

Миті вручення нагород родичам Героїв були надзвичайно зворушливими. Бронзовим Хрестом Заслуги нагороджена надрайонний референт УЧХ Чортківщини, уродженка с. Вербів Ірина Бабуняк-«Ніна» (наказ Головного Військового Штабу УПА від 10.10.1946 р.). Із 1944-го – в підпіллі. 5 травня 1945 р. із соратницею на псевдо «Леся» потрапила в засідку НКВД, була поранена й замордована. Дівчині на той час не виповнилося й 23-х… Оскільки родичі Ірини Бабуняк мешкають за кордоном, нагороду для передачі в музей родини Бабуняків у Вербові отримали представники сільської громади – депутат районної ради Оксана Ваврик і співорганізатор музею, ініціатор встановлення меморіальної дошки Ірині Бабуняк у рідному селі Степан Хамар.

За наказом ГВШ УПА від 25.05.1951 р. Бронзовим Хрестом Заслуги нагороджений районний провідник ОУН Бережанщини, уродженець с. Біще Іван Кізима-«Чернець». У 1941–1943 рр. – секретар збірної громади у Біщу. Згодом – в УПА та в підпіллі. 1951-го як керівник Бережанського районного проводу ОУН загинув у с. Лісники. Похований у Бережанах. Нагороду Івана Кізими, яка, як зазначено в нагородному листі, передається онукам його двоюрідної сестри Марії Лещук і Надії Ткачук, отримала Марія Лещук. Оскільки нема родичів, М.Лещук для передачі на зберігання до Біщецької сільської ради отримала й дві нагороди свого земляка – провідника боївки СБ, уродженця с. Поручин Пилипа Болюха-«Липи» – Бронзовий Хрест Заслуги (наказ ГВШ УПА від 25.05.1951 р.) і Срібний Хрест Бойової Заслуги II кл. (наказ ГВШ УПА від 20.06.1952 р.).

26-річний керівник боївки СБ (за іншими даними – керівник пункту зв’язку Проводу ОУН Подільського краю), загинув у бою з енкаведистами під час облави в урочищі Клебанія в 1952 р. Похований у Бережанах.

Серед нагороджених – двоє братів Федиків із с. Мечищів: Ярослав Федик-«Славко» – працівник Місії УПА при ЗП УГВР (Золотий Хрест Бойової Заслуги І кл.) і Богдан Федик-«Крук» – командир ТВ-18 «Стрипа» ВО-3 «Лисоня» (Срібний Хрест Бойової Заслуги II кл.). 

Ярослав  Федик був в особистій охороні першого начальника Служби безпеки ОУН М.Лебедя, згодом – Головний зв'язковий Проводу ОУН. Разом з Я.СтецькомМ.Лебедем та І.Гриньохом вивозив за кордон архіви організації. Співзасновник і працівник видавництв «Сучасна Україна», «Сучасність», «Пролог». Помер 1981 р. у Мюнхені.

1950 р. нагороджений Срібним Хрестом Заслуги II кл. Золотим Хрестом Бойової Заслуги I кл., вручення якого відбулося нині, нагороджений за наказом ГВШ УПА 20.10.1951 р.

Богдан Федик народився  1919 р. Командир сотні «Холодноярці», курінний Бережанського куреня, а згодом, у травні 1945 р., – командир ТВ-18 «Стрипа» ВО-3 «Лисоня». Загинув 7 травня 1945 р. у бою біля с. Сосулівка Чортківського району. Срібним Хрестом Бойової Заслуги II кл. нагороджений за наказом ГВШ УПА 25.04.1945 р., практично за два тижні до загибелі. Тоді отримати нагороду не встиг… Днем загибелі піднесений до звання поручника УПА. Нагороди братів Федиків передані їхньому племінникові Степанові Гуменюку.

Бронзовий Хрест Бойової Заслуги, яким за наказом Крайового Військового Штабу УПА-«Захід» від 14.01.1945 р. нагороджений уродженець с. Лісники, командир сотні «Бурлаки», а згодом – із 1945-го по 1946-й – командир ТВ-16 «Серет» ВО-3 «Лисоня», член окружного проводу ОУН Василь Шепета-«Чорний», для передачі онуці його рідної сестри Ганні Синишин отримала її дочка Марія Медвідь.

Командир чоти у сотні «Холодноярці» ВО-3 «Лисоня», керівник пункту зв’язку Проводу ОУН Подільського краю Ярослав Стецький-«Сокіл» із с. Тростянець за наказом Військового Штабу ВО-3 «Лисоня» від 3.03.1947 р. нагороджений Бронзовим Хрестом Бойової Заслуги.

У серпні 1946 р., щоби не потрапити живим до рук ворога, старший булавний УПА Ярослав Стецький-«Сокіл» застрілився у криївці в рідному Тростянецькому лісі. Оскільки родичів Героя нема, нагороду, яка передана Тростянецькій сільські громаді, отримав сільський голова Володимир Білоус.

Одразу три нагороди організаційного референта Подільського краю, в.о. Подільського Крайового провідника  Івана Прокопишина-«Бурлана» із с. Теляче (нині Мирне Підгаєцького району) отримали його двоюрідна сестра Наталія Прокопишин із с. Мирне Підгаєцького району з дочкою Марією Яновською з Бережан – Бронзовий Хрест Заслуги (наказ ГВШ УПА від 12.06.1948 р.), Срібний Хрест Бойової Заслуги (наказ ГВШ УПА від 2.07.1950 р.) і Срібний Хрест Бойової Заслуги І кл. (наказ ГВШ УПА від 20.06.1952 р.)

Іван Прокопишин-«Бурлан» перебував у підпіллі з 1942-го. Після 1945-го – оргреферент, а згодом деякий час – виконувач обов’язків провідника Крайового Проводу ОУН «Поділля», куди входили Тернопільська та Хмельницька області. Сотник-політвиховник. Загинув 6 листопада 1951 р. у результаті спецоперації МДБ.

Нещодавно в с. Конюхи Козівського району під час відзначення 75-річчя УПА було відзначено Галину Дидик-«Анну» із с. Шибалин – зв’язкову Головного командира УПА Романа Шухевича, керівника референтури УЧХ при Тернопільському обласному проводі ОУН (Срібний Хрест Заслуги та Бронзовий Хрест Заслуги). Нагороду одержала внучата племінниця Галини Дидик – Євгенія Васьків-Кизима.

Невдовзі повстанські високі нагороди одержать родичі ще кількох наших земляків. Срібні Хрести Заслуги – провідник Коломийського окружного проводу ОУН, член Карпатського крайового проводу ОУН Григорій Легкий-«Борис» із с. Слов’ятин і керівник Львівського обласного проводу ОУН Ярослав Скасків-«Моряк» із с. Божиків, Срібний Хрест Бойової Заслуги II кл. та Бронзовий Хрест Бойової Заслуги – референт СБ ОУН Бережанського надрайонного проводу Федір Смачило-«Боз» із с. Дибще, а також двоє уродженців с. Лапшин – Бережанський надрайонний провідник ОУН у 1947 – 1951 роках Ілько Плонський-«Володимир» і керівник охорони організаційного референта Подільського краю Петро Бойко-«Ох» (Бронзові Хрести Заслуги).

Заключне слово мали Микола Посівнич і Марія Шухевич-Трильовська.

Змістовною була й художня частина заходу. Зі сцени лунали чудові повстанські, сучасні патріотичні пісні, вірші, задушевна музика.

На завершення дочка Головного командира УПА Романа Шухевича Марія Шухевич-Трильовська подякувала організаторам та учасникам заходу за небайдужість у справі вшанування українських Лицарів-Героїв, які є прикладом для молоді, воїнів АТО, котрі захищають рідну землю у війні з московським агресором на сході країни, для нинішніх і наступних поколінь українців.

Loading...

Інтерв'ю

Стефан Романів: Терор, який був у 1932 році, і терор, що сьогодні на окупованих територіях, мають одну мету – винищення

Минулого тижня у Києві відбувся XI Світовий Конгрес Українців – ініціативи, що координує роботу 20-мільйонної...

10-12-2018 Інтерв'ю

Леонтій Шипілов: «Вибори в умовах війни: маємо бути у всеозброєнні»

  Понад місяць працює нова Центральна виборча комісія, обрана 20 вересня. Присягу прийняли 5 жовтня. Українська...

18-11-2018 Інтерв'ю

Forum TV. Інтерв'ю з Сергієм Кузаном

Інтерв'ю Кузана Сергія - заступника Керівника Проводу Вільні Люди, координатора Національна ініціатива "Стоп Реванш" для канадського Forum TV. 

01-11-2018 Інтерв'ю

Веб-дизайн