П'ятниця, 25 травня 2018 15:13

Бог і Україна: таборова оселя ім. Івана Гавдиди «Соколиця»

Роман СПАСІВ
Бог і Україна: таборова оселя ім. Івана Гавдиди «Соколиця»

Людина живе доти, допоки її пам’ятають. Славної пам’яті Іван Гавдида не тільки яскраво залишився у споминах друзів, земляків, усіх, хто знав цього великого подвижника і патріота, а й діють та розвиваються розпочаті ним справи. Один із відновників Пласту, молодіжного патріотичного руху на Тернопільщині та в Україні. Це саме за його ініціативи влітку 1998 року була створена одна з найпотужніших організацій української молоді відома сьогодні як Молодіжний націоналістичний конгрес.

Передували виникненню МНК чисельні юнацькі акції, табори, збори. У 1991 році поблизу хутора Базниківка (Тернопільщина) вперше відбувся пластовий молодіжний табір «Лисоня», який організував Іван Гавдида. Звідтоді на цій місцевості, званій як Соколиця, щороку збиралося багато наметових таборів, на яких вишколювалося від декількох десятків до сотень юних учасників. Згодом вони стали відомими українськими політиками, культурними та громадськими діячами, науковцями, військовими. Всебічну підтримку та допомогу у патріотичному вишколі молоді надавали жителі Саранчуків, родинного села Івана Гавдиди. Нині цією важливою справою переймаються друзі, зокрема його побратим Володимир Петровський, голова Саранчуківської об’єднаної територіальної громади.

Аби збільшити чисельність, підвищити якість проведення та розширити можливість заходів, організатори таборувань вдалися до створення повноцінної таборової оселі, взявши за взірець найкращі центри в Україні та за межами нашої держави. Таборова оселя «Соколиця» має стати багатофункціональним стаціонарним закладом для організації різноманітних освітніх, виховних, вишкільних, оздоровчих, спортивних заходів у польових умовах за будь-якої пори року.

Про «Соколицю», засади її створення та сучасний етап зведення розповідає друг Івана Гавдиди, заступник Голови ОУН Тарас Гребеняк: «Найважливіші ідейні цінності таборової оселі, найперше, її ідейний орієнтир – це Бог та Україна. Її виховний ідеал – всебічно розвинена особистість, відповідальний та повновартісний громадянин, патріот України. Основними аспектами вишколу та виховання будуть проектний метод, тіловиховання, життя в природі, табірництво, мандрівництво, ідеологічні гутірки та заняття, робота в команді чи невеликій групі. Беручи до уваги події на Донбасі, чимало уваги треба приділяти націленості юнацтва та молоді на волонтерство – служити людям, творити добро, заохочувати до цього інших. Важливими також є екологічна культура, гармонійне співжиття з природою та оточенням».

  • Що буде входити до складу таборової оселі?
  • Насамперед, це головний корпус на два-три поверхи, зведений із цегли та каменю, в якому зможуть таборувати близько 40 осіб, адміністративна частина, кухня, санітарний вузол тощо. Також повноцінні одноповерхові дерев’яні житлові корпуси на 120-150 осіб, велика зала, приміщення для занять, літня польова кухня та їдальня, господарські будівлі, відкрита колиба для ватр.

Щодо спортивного комплексу, то він включатиме футбольне та волейбольне поля, смугу перешкод, поле для спортивно-тактичних ігор, польовий тир, спортивні споруди.

taborova ploshcha lysonja bilja baznykivky 1 s

Поля для наметового таборування зможуть приймати 500 осіб. У планах свердловина для води, електрична підстанція. На озері для занять на воді будуть облаштовані місця для купання, біля нього – душові кабіни.

  • Наскільки відомо, роботи вже тривають…
  • Так, ведеться будівництво господарської універсальної будівлі 6 на 10 метрів. Діє тимчасова польова кухня. Відремонтовано дорогу до табору від Саранчуків та хутора Базниківка. Є своя електрична підстанція та свердловина для води. Я відвідав «Соколицю» минулого тижня. Її розбудова набирає обертів.

«Ще наприкінці 90-х минулого століття ми з Іваном виношували ідею спорудити тут, принаймні, декілька примітивних будиночків,– пригадує Володимир Петровський,– та відсутність коштів, нерозуміння з боку державних органів відтермінували нашу мрію. Тільки 2007 року до табору було підведено ЛЕП, встановлено трансформатор, провели від лісового джерела воду, частково відремонтували дорогу. Минуло десять років… Зараз зводимо перший, так званий курінний будинок (будинок на палях). Як матеріал використовуємо столітні дубові бруси зі старого та аварійного саранчуківського млина. Демонтували той млин упродовж декількох днів завдяки народній толоці. Саме в цей час на Соколиці таборувала пластова молодь. Я, тоді голова Бережанської РДА, організував для установ та організацій району екскурсію до табору. Вони були приємно вражені від побаченого, від спілкування із юнацтвом, з-поміж якого були українські пластуни з Чикаго, Шанхаю та інших місцин світу.

Відтак, допомога у зведенні табору помножилася. Одні керівники капітально відремонтували дорогу, інші допомогли придбати дошки на підлогу, крокви, мурлати тощо. Окремі жертводавці допомогли із вікнами та дверима. Черепицю привезли з Урмані, де місцеву школу перекривали бляхою.

Народний депутат Андрій Левус допоміг із фальшбрусами для зовнішніх стін, інший добродій – вагонкою для внутрішніх робіт. Минулого року у будівництві брали участь працівники РДА та районної ради, сьогодні – працівники та мешканці Саранчуківської ОТГ. Висловлюю вдячність за всебічну допомогу ОУН, зокрема Тарасу Гребеняку, який допомагає у зборі коштів на поточні потреби. Регулярними є толоки маленьких та старших пластунів. Завдяки пластуну Ростиславу Антимису та відомому громадсько-політичному діячеві Олегові Вітвіцькому ми пробили свердловину глибиною 48 метрів! До такого кроку довелося вдатися після того, як пропала джерельна вода. Систему водопостачання з насосом, трубопроводами та іншим днями ввели в дію. Також провели траншеями електричні кабелі.

При Саранчуківській ОТГ створено комунальне підприємство «ВО Табір «Лисоня» ім. І. Гавдиди». Призначено керівника та бухгалтера. Виготовлено «Детальний план забудови території табору», яка становить 5 гектарів. У процесі виготовлення «Проект землеустрою» та «Проект будівництва табору», автором якого є архітектор-пластун із Львова».

Робота кипить! Поруч із тим цього року таборова оселя «Соколиця» ім. Івана Гавдиди прийме понад десять пластових та МНК-івських таборів.

Друзі! Давайте долучимося до цієї великої справи! Всім світом! Хто чим і як може! Створення цього патріотичного табору, ідейними цінностями та принципами якого є Бог та Україна, стане вагомим каменем у розбудову Української держави, сприятиме вихованню та всебічному розвитку української молоді в Україні та поза її теренами.

Loading...

Інтерв'ю

Олександр Сич: Держава занурюється у безсистемне шарпання і втрачає свою ідентичність

Нині відбувається дезорганізація, порушення фундаментальних основ державного життя. Президент Зеленський світоглядно вихований у ментальному лоні...

03-06-2020 Інтерв'ю

Ігор Артюшенко: «Влада бачить загрозу для себе серед проукраїнського середовища, в українській пісні, культурі та мові»

– Минув рік після перемоги Володимира Зеленського на виборах. Одне з побоювань часів виборчих перегонів...

02-06-2020 Інтерв'ю

Олександр Добровольський: «Нам треба донести не просто правдиві історичні факти, а парадигму боротьби»

Про невідомі факти з діяльності національно-визвольного руху на Донбасі у ХХ столітті «Тижню» розповів історик...

15-05-2020 Інтерв'ю

Веб-дизайн