Середа, 12 вересня 2018 15:20

У Киляшковому лісі вшанували Героїв-повстанців

Тетяна Бідзіля
У Киляшковому лісі вшанували  Героїв-повстанців

У неділю, 9 вересня, в урочищі Широка Дебра в Киляшковому лісі, що біля села Рогачин на Бережанщині, відбулися заходи зі вшанування пам’яті полеглих тут 74 роки тому від рук енкаведистів українських повстанців. На цьому місці вже традиційно зібралися представники влади й громадськості, педагоги й школярі, мешканці Рогачина, навколишніх сіл та міста Бережани.

Панахиду біля оновленого хреста на могилі Героїв відслужив рогачинський парох о. Лев Кметко. Сюди присутні поклали квіти шани, гілочки калини й запалені лампадки, щиро помолилися за душі полеглих, усіх Героїв визвольних змагань українського народу та вшанували їх пам'ять хвилиною мовчання.

Слово мали голова райдержадміністрації Ігор Гринкевич, сільський голова Орест Нич, громадський діяч Роман Лопушанський зі Львова та інші. Як зазначив І.Гринкевич, наше завдання – донести до свідомості молодого покоління значення подвигів Героїв, воїнів УПА, які є прикладом мужності, героїзму, самопожертви для нас, для наших захисників на передовій східного фронту, котрі захищають незалежність та суверенітет Української держави. Нам треба мати тверду віру, багато сили, терпіння, й кожен на своєму місці має докладати багато зусиль для примноження величі й слави України.

Учні місцевої школи читали патріотичні вірші. У виконанні вокальних ансамблів, окремих виконавців звучали повстанські, патріотичні пісні.

У Киляшковому лісі в 1943–1944 роках таборував вишкіл відділу Української Національної Само оборони. Підготовлені вояки вливалися в ряди повстанців. Діяли школа підстаршин УПА й школа медсестер. Деякий час у лісі стояли курені Омеляна Польового-"Остапа" й Володимира Якубовського-"Бонда рен ка", які у вересні 1944 р. пішли в рейд на північ, залишивши тут сотню "Голки". Саме на цю сотню і був спрямований удар енкаведистів. Ворог проводив облогу 3–6 вересня 1944 р., стягнувши сюди до 20 тисяч "червоних" солдатів. 

Табір оточили ен каве дис ти, що прибули з Бережан і Рогатина. Після боїв частина пов стан ців прорвалася на Погре биська. Поранених хлопців звірі-енкаве дисти зв’яза ли колючим дротом і жорстоко катували. Цей напад люди назвали "вогнен ною дугою". Повстанська молодь із Бережанщини, Козівщини, Підгаєччини, Зборівщини, Рогатинщини зазнала відчутних втрат, утім кілька днів тримала оборону табору, знешкодивши чимало сталінських сатрапів. Про події грізного вересня 1944 р. переповідають-тужать повстанські пісні. 

Патріоти з Рогачина потай від влади у двох братських могилах поховали тіла Героїв-повстанців. Деякий час могили мали вигляд забутих, та люди приходили сюди таємно, молилися й оплакували полеглих упівців. Пошуками займалися Михайло Сабала, Василь Пастух, Микола Якимів та інші краяни. Однак за любов і шану до нескорених пов станських вояків село заплатило високу ціну – 15 родин опинилися в сибірських таборах. 

Місцеві краєзнавці зібрали важливі спогади про ці події Миколи Мороза, Анни Мручок та інших старожилів. За деякими даними, захоронені тут 34 повстанці. Є могили упівців і на сільському цвинтарі. А скільки останків тіл наших героїв ще в лісах під землею… Пам'ять про них буде вічною в серцях усіх поколінь українців! 

Loading...

Інтерв'ю

Віктор Рог: За Україну йде великий бій

Головний редактор всеукраїнського тижневика «Шлях Перемоги», публіцист, автор книг і численних публікацій з ідеології українського...

21-03-2019 Інтерв'ю

Юрій Шухевич: «Ніхто не зміг сплутати йому гри»

Про військове зростання воєначальників УПА, зокрема Головного командира УПА генерал-хорунжого Романа Шухевича – центральної фігури...

05-03-2019 Інтерв'ю

Юрій Менцинський: «Багатолітня боротьба українців увінчається успіхом»

Його доля характерна для сотень тисяч українців, родини яких, рятуючись від московських «визволителів», змушені були...

21-01-2019 Інтерв'ю

Веб-дизайн