Понеділок, 08 жовтня 2018 14:58

Петро Болбочан: «Ми свій борг перед Україною виконали»

Лариса ГРОМАДСЬКА
Петро Болбочан: «Ми свій борг перед Україною виконали»

5 жовтня у Київській МДА відбувся вечір пам’яті полковника Армії УНР Петра Болбочана (1883 – 1919) і презентація книги письменника, дослідника історії України, президента історичного клубу «Холодний Яр» Романа Коваля «Здолати Росію».

В кожного народу є герої, які є взірцем для виховання національної свідомості. Та, на жаль, в історії України чимало «білих плям», «літописці» приховують від нас правду, героями часом представлені негідники і зрадники. Та недарма говорять, що таємне стає явним і час розставляє усе на свої місця. Саме таким національним Героєм для українців є полковник Армії УНР Петро Болбочан – один із найталановитіших військових керівників ХХ ст.

Та, на жаль, високоосвічений, інтелігентний, мудрий, харизматичний воєначальник був розстріляний своїми за наказом вищого керівництва… Маловідома блискуча перемога з мінімальними втратами – Кримська операція 1918 року – військовий похід спеціальної групи Армії УНР на чолі з полковником Петром Болбочаном у квітні 1918 року на Крим проти більшовицьких окупантів з метою встановлення на території півострову української влади та взяття під контроль Чорноморського флоту. Та після ультиматуму німецького окупаційного командування за наказом військового міністра УНР військові частини Болбочана наприкінці квітня 1918 року вийшли з Криму. Справжній тріумф українського війська перетворився на ганебну поразку. Мало того, Петра Болбочана безпідставно звинувачували у невиконанні наказу, незаконному захопленні командування корпусом та участі в широкомасштабній змові з метою державного перевороту в умовах військового часу. Військово-польовий суд виніс полковникові вирок – смертна кара.

За словами ведучого вечора Романа Коваля, Петро Болбочан «мав шанс стати українським Бісмарком, здобувачем та об’єднувачем рідних земель. Але цивільні партійники, які назвали себе «верховною владою», побачили в цьому загрозу для себе». Роман Коваль зачитав уривок з листа професорів Тамари Вронської, Юрія Терещенка і к. і. н. Тетяни Осташко, де вони пишуть про законну реабілітацію Болбочана і підкреслюють, що «Кримський похід під командуванням полковника Болбочана – славна та яскрава сторінка військових перемог, які сьогодні потребують особливої уваги, вивчення та вшанування».

54545435

Роман Коваль

На творчому вечорі звучало порівняння тих подій 100-річної давнини із нинішньою війною на Донбасі і окупацією Криму. Адже і сьогодні влада України бачить загрозу для України не в Росії, а в добровольцях…

Письменник і видавець Володимир Шовкошитний, представляючи книгу Йосипа Струцюка «Отаман Болбочан та інші», звернув увагу на слова самого полковника Петра Болбочана: «Ми борг перед Україною виконали». Ці пророчі слова можна поставити епіграфом до життя багатьох присутніх у залі, зокрема до письменника Романа Коваля, який того вечора презентував свою чергову книгу «Здолати Росію». Ця праця «про імперську політику Росії наприкінці 1980-х – на поч. 1990-х рр., відродження українського націоналізму, формування образу ворога, про «русофобську» програму дій, відновлення Національно-визвольних змагань, проголошення Української держави та безвідповідальне ставлення до її захисту».

За словами одного із виступаючих, у своїй книжці Роман Коваль зумів відділити від усіх дисидентів борців за самостійну Україну. А громадська активістка Роксолана Хмара ось так відгукнулася у соціальних мережах: «Книга фундаментальна. В руках виглядає, як документ століття… Я встигла нею захопитися і побачити свіжий, незбитий погляд на українську історію людини, що була і є її безпосереднім учасником та рушієм, письменника і революціонера, інтелігента і націоналіста та нашого друга Романа Коваля, який весь час віддає творчості і боротьбі… Це книга для «нових молодих» українців, які народилися на Майдані, у вогні 2013 року. Вони, що створені Революцією Гідності, тепер покликані до створення Нової України, яка нині молиться не за мир у всьому світі, а саме за Перемогу над ворогом – московським імперіалізмом, що загрожує всьому світовому порядку!.. Книга «Здолати Росію» відкриває нам ще й ті, невідомі широкому колу громадськості імена, які були несправедливо затерті, знищені, спотворені, та несправедливо забуті. Роман Коваль – письменник, який особливо чуйно розслідує саме Долі таких історичних особистостей України і показує нам їхні обличчя, на сторінках своїх численних книг та публікацій в пресі».

Стоячи і з оплесками зустрічали присутні сина головнокомандувача УПА Романа Шухевича,

народного депутата України Юрія Шухевича. «А скільки їх було…таких Болбочанів? – наголосив він. – Наші політикани завжди боялися українського війська більше, ніж справжнього ворога, – старшин і генералів, які були здатні відстояти і побудувати…»

43288220 709111716133762 7572096272778133504 n

Віктор Рог

Виступали народні депутати України Юрій Левченко та Андрій Іллєнко, Голова ОУН Богдан Червак, редактор газети «Шлях Перемоги» та упорядник книги Романа Коваля Віктор Рог, керівник «Правого сектора» Андрій Тарасенко, історики, громадські діячі, журналісти, добровольці російсько-українскої війни на Донбасі.

Палкі промови виступаючих пересипалися майстерними виступами митців. У виконанні кобзаря заслуженого артиста України Тараса Компаніченка прозвучали пісні доби УНР. З лідером гурту «Тінь Сонця» Сергієм Василюком усі стоячи співали «Гімн Українських націоналістів» і «Меч Арея». Патріотичні пісні звучали у виконанні бандуриста, заслуженого артиста України Тараса Силенка, учасників гурту «Рутенія» Григорія Лук’яненка і Анатолія Сухого.

Як ствердно прозвучали слова Віктора Рога: «Є ті, хто вчора прийшов і хто завтра піде. І є такі, як Роман Коваль, хто денно і нічно десятиліттями «лупають сю скалу».

Тож віриться, що Петра Болбочана вшанують не лише у колі українських націоналістів, не тільки відкриттям скверу з його іменем, а й назвуть одну із вулиць столиці, куди 1918 р. увійшов 2-й Запорізький курінь на чолі з полковником, а діти вивчатимуть про славного військового керівника на уроках історії України.

Loading...

Інтерв'ю

Ігор Лосєв: «Я думаю, що нашому народові потрібно років 20 хорошої національно-патріотичної диктатури»

Навколо мови ніхто не буде об’єднуватися. З такою заявою виступив президент України Володимир Зеленський.

14-10-2020 Інтерв'ю

Віктор Рог: Революція на Граніті – це перемога над страхом

  30 років тому, з 2 по 17 жовтня 1990 року, в центрі Києва протягом 16...

04-10-2020 Інтерв'ю

Соломія Фаріон: «Ми виховуємо молодь через дію»

Очільниця Молодіжного Націоналістичного Конгресу про співпрацю з центральними та місцевими органами влади, вплив на молодіжну...

03-09-2020 Інтерв'ю

Публікації

Веб-дизайн