Неділя, 02 грудня 2018 12:28

Напрямки та методи розвитку музейної та науково-дослідницької справи на Тернопільщині

Українська Інформаційна Служба
Напрямки та методи розвитку музейної та науково-дослідницької справи на Тернопільщині

Такі питання порушили під час роботи круглого столу на тему: «Музеї національно-визвольної боротьби – центри патріотичного виховання і формування української свідомості». Зокрема, говорили про обмін досвідом між інституціями, які висвітлюють національно-визвольну боротьбу, технічне удосконалення для висвітлення героїчної історії та постатей України та про те, якою має бути історико-ідеологічна база формування музею. Нагадаємо, що 6 листопада Тернопільська обласна рада прийняла рішення щодо утворення комунальної установи «Музей національно-визвольної боротьби Тернопільщини».

Щоб перейняти корисний досвід та певні напрацювання у даному напрямку, 29 листопада відбувся круглий стіл у якому взяли участь працівники музеїв Івано-Франківщини, Львівщини, Рівненщини, Волині та Києва. Як повідомив в. о. директора Музею національно-визвольної боротьби Тернопільщини Євген Філь, першочергове завдання новоствореної установи – поставити на облік всі об’єкти та фонди, більшість яких сформована на громадському рівні. «Музеї необхідно узаконити, надавши їм юридичний статус. Варто й покращити матеріально-технічну базу цих закладів. Святий обов’язок кожного із нас – вшановувати визначних постатей національно-визвольної боротьби не лише минулого, а й сучасності. У музеях варто поєднати пам’ять про декілька поколінь українців, яким судилося покласти життя у боротьбі за волю України».

Планується, що структура при обласній раді функціонуватиме вже з 2 січня 2019 р. «Наш край благодатний не лише з точки зору формування історії, а й самого бажання підтримувати та створювати умови для національно-патріотичного виховання. Це один із пріоритетних напрямків життя нашого краю. А кроки, які ми робимо спільно з Тернопільською обласною радою, колегами-істориками й директорами музеїв, покликані створити цілу музейну інфраструктуру, яка в перспективі дасть можливість виховувати у патріотичному дусі дітей не лише з Тернопільщини, а й з усієї України», – підсумував голова Тернопільської обласної державної адміністрації Степан Барна.

Разом з тим Музей об’єднає у собі усі знаменні місця краю, у тому числі музей «Антонівецька республіка» (розташування табору Воєнної округи УПА), також с. Бишки і Золота Слобода Козівського району (проведення ІІІ Надзвичайного Великого Збору ОУН).

«Переконаний, що між героїчними подіями минулого століття є глибокий зв’язок і тяглість нинішнього відродження України як держави. 27 років тому проголошено довгоочікувану і вистраждану поколіннями незалежність. 75 років тому на Третьому Великому Зборі ОУН прийнято засадничі програмні цілі розвитку і становлення України, демократичної, правової України. Саме ці цілі та основи становлення держави культивуються і сьогодні. Пам’ятаймо свою історію, пам’ятаймо наших Героїв, дослухаймося до бажань та мрій усіх тих, хто прагнув незалежності та, засукавши рукава, не шкодуючи сил та власного життя, творімо нашу державу», – зазначив голова обласної ради Віктор Овчарук.

Під час круглого столу виступили з доповідями: к.і.н. Сергій Волянюк (Тернопіль) «Якою має бути історико-ідеологічна база формування музею»; к.і.н. Микола Посівнич (Львів) «Поєднання поколінь: УСС, УГА, Армія УНР, ОУН та УПА, добровольці і бійці російсько-української війни»; Ярослав Коретчук (Івано-Франківськ) «Напрямки розвитку музейної та науково-дослідної справи, обмін досвідом між інституціями, які висвітлюють національно-визвольну боротьбу»; к.і.н. Леся Бондарук «Технічне удосконалення для висвітлення героїчної історії та постатей України».

В обговорені активну участь також взяли: к.і.н. Федір Полянський – директор Державного архіву Тернопільської області, Степан Брацюнь – член правління Благодійного фонду ім. Ярослава Стецька (Київ), Іван Мартинюк – директор Бишківського НВК «Загальноосвітній навчальний заклад І-ІІ ст. – дошкільного навчального закладу», краєзнавець Василь Мазурик – комендант історико-культурного комплексу «Вовчак. Волинська Січ» (м. Турійськ, Волинська обл.), Юрій Юрик – заступник голови Тернопільської ОДА, Ігор Кульчицький – начальник управління з питань внутрішньої політики, релігій та національностей Тернопільської ОДА, Степан Костюк – директор Тернопільського обласного краєзнавчого музею, Дем’ян Чернець – голова Тернопільської обласної Спілки політв’язнів і репресованих, політв’язень Ігор Олещук, громадський діяч Іван Сута та інші.

тернопіл 2

Виступаючі наголошували на потребі проведення різноманітних культурно-масових заходів для залучення молоді та активнішого відвідування музеїв. Ярослав Коретчук розповів про нестандартні підходи у проведені екскурсій для школярів, інтерактивні та видавничі проекти. Зокрема, він наголосив на потребі кожного музею національно-визвольної боротьби мати спеціальний фінансовий фонд для офіційної купівлі експонатів, щоб поповнювати експозиції. Також Леся Бондарук звернула увагу на потребу організації музейного процесу з урахуванням сучасних новітніх технологій та диференційованого підходу в роботі з відвідувачами виставок.

Наприкінці роботи круглого столу відбулася презентація книги Миколи Посівнича «Життя і діяльність Степана Бандери: документи і матеріали. Тернопіль, 2018», яка присвячена 110 річниці від дня народження Провідника ОУН.

Завершенням круглого столу стало підписання меморандуму про співпрацю музеїв та інституцій, які висвітлюють національно-визвольну боротьбу українського народу та відвідання Історико-меморіального музею політв’язнів.

Loading...

Інтерв'ю

Віктор Рог: За Україну йде великий бій

Головний редактор всеукраїнського тижневика «Шлях Перемоги», публіцист, автор книг і численних публікацій з ідеології українського...

21-03-2019 Інтерв'ю

Юрій Шухевич: «Ніхто не зміг сплутати йому гри»

Про військове зростання воєначальників УПА, зокрема Головного командира УПА генерал-хорунжого Романа Шухевича – центральної фігури...

05-03-2019 Інтерв'ю

Юрій Менцинський: «Багатолітня боротьба українців увінчається успіхом»

Його доля характерна для сотень тисяч українців, родини яких, рятуючись від московських «визволителів», змушені були...

21-01-2019 Інтерв'ю

Веб-дизайн