Понеділок, 11 лютого 2019 15:52

Виставка до 90-річчя ОУН

Георгій Лук’янчук
Виставка до 90-річчя ОУН

До 90-річчя створення Організації Українських Націоналістів 4 лютого в Національному музеї історії України відкрилась виставка «Зродились ми великої години». Організаторами виставки виступили Національний музей історії України та Фундація імені Олега Ольжича за участі Музею становлення української нації. В експозиції можна побачити унікальні експонати, збережені протягом років у діаспорі і передані в 90-х роках Фундації імені Олега Ольжича останнім президентом УНР в екзилі Миколою Плав’юком.

Серед них – вінчальне свідоцтво, рукописи та особистий блокнот голови Проводу ОУН Євгена Коновальця, чернетка тексту гімну ОУН «Зродились ми великої години», особисті речі видатних учасників українського національно-визвольного руху Володимира Мартинця, Юліана Головінського та інших, відзнаки ОУН, світлини, періодичні видання того часу. Багато експонатів на широкий загал демонструється вперше. Історичні раритети доповнені виставковими стендами, які розповідають про історію створення ОУН, біографії відомих діячів руху, Карпатську Україну та інші історичні події. Центральною фігурою виставки є воскова скульптура Євгена Коновальця.

Головною метою ОУН, яка утворилася 3 лютого 1929 року у Відні, було встановлення і побудова самостійної Української держави. Віце-прем’єр-міністр України В’ячеслав Кириленко під час відкриття виставки наголосив: «Київ завжди повинен бути готовий до оборони, наступу і перемоги. І тоді він буде сильний, суверенний і незалежний. Це сповідувала всю свою історію, яка триває і дотепер, Організація Українських Націоналістів та її провідники. І зараз чесне ім’я ОУН, чесне ім’я Степана Бандери, і бандерівського руху взагалі, відновлені». Кириленко зазначив, що закон, ухвалений парламентом у 2015 році, визнав борців за державну незалежність України та націоналістичні організації, в тому числі Українську Військову Організацію і ОУН. «Ніхто не має права зневажати їхню боротьбу, а навпаки – ми повинні її вивчати і шанувати. Бо завдання захисту своєї держави і боротьби за заможну і потужну Україну з порядку денного не знімається і тепер. А це було головне питання порядку денного ОУН, УПА і всієї їхньої боротьби. І те, що зараз наші українські Збройні сили мають гімн, який був гімном ОУН – говорить само за себе».

«ОУН стала одним із найуспішніших організаційних проектів у ХХ столітті. Це Організація, яка змогла успішно протистояти і польській, і німецькій, і радянській окупаційним системам. Це Організація, яка змогла в часи Другої світової війни розгорнути свою діяльність на всій території України. Включно з Кримом та Донбасом. Це Організація, яка зуміла розгорнути свої ланки  після Другої світової війни по всьому світу, там, де жила українська діаспора. І це Організація, яка дала дуже важливий урок для сучасності: питання боротьби за свободу не може бути питанням якихось компромісів.

Ця Організація показала, що лише безкомпромісна боротьба за свободу може дати перемогу», – підкреслив у своєму виступі Голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович.

А директор Національного музею історії України Тетяна Сосновська зазначила: «Відкриття цієї виставки – це свідчення того, як змінюється час. Колись ми про ОУН читали потайки і потайки розповідали про це лише тим, кому можна було довіряти. А зараз ми сміливо розміщуємо на роботі, вдома, в автомобілях червоно-чорний прапор і пишаємося тим, що ми це робимо свідомо, вільно і відкрито. Виставка – це данина пам’яті тим націоналістам, які пробуджували свідомість усіх, хто мав гуртуватися навколо великої української ідеї».

У цьому ж залі можна оглянути і експозицію, присвячену УПА, героїчній народній армії, створеній ОУН.

Виставка працюватиме близько місяця.

Loading...

Інтерв'ю

Віктор Рог: За Україну йде великий бій

Головний редактор всеукраїнського тижневика «Шлях Перемоги», публіцист, автор книг і численних публікацій з ідеології українського...

21-03-2019 Інтерв'ю

Юрій Шухевич: «Ніхто не зміг сплутати йому гри»

Про військове зростання воєначальників УПА, зокрема Головного командира УПА генерал-хорунжого Романа Шухевича – центральної фігури...

05-03-2019 Інтерв'ю

Юрій Менцинський: «Багатолітня боротьба українців увінчається успіхом»

Його доля характерна для сотень тисяч українців, родини яких, рятуючись від московських «визволителів», змушені були...

21-01-2019 Інтерв'ю

Веб-дизайн