Вівторок, 18 червня 2019 12:13

Світова Федерація лемків відмежувалася від сепаратистів

Ярослава ГАЛИК, голова СФУЛО
Світова Федерація лемків відмежувалася від сепаратистів

Світова федерація українських лемківських об’єднань цілковито підтримує прийняття Верховною Радою України Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної».

Водночас СФУЛО відмежовується від оцінки закону учасниками 7-го засідання Світової ради Русинів. СФУЛО вважає провокаційною риторику, яка прозвучала на цьому зібранні русинської сепаратистської організації.

По-перше, закон, який стане чинним на території України через 2 місяці після оприлюднення, не дискримінує русинський діалект української мови.

По-друге, «завданнями цього Закону є… підтримка української мови шляхом сприяння… популяризації діалектів і говірок української мови та їх збереженню» (ст. 3, част. 1, пункт 6, підпункт е).

По-третє, в Законі України «Про ратифікацію Європейської хартії регіональних мов або мов меншин» немає згадки про так звану «русинську мову». Переважна більшість академічної спільноти – фахові мовознавці, історики, етнологи, фольклористи – вважають говірки, якими розмовляють на заході України, а також на українських етнічних територіях на захід від державного кордону України, діалектами української мови. Спроби надати «русинській мові» статусу, власне, мови не мають під собою наукового підґрунтя. Такі спроби використовуються антиукраїнськими силами і, зокрема, державою-агресором Росією з геополітичною метою й одержали назву «політичного русинства».

По-четверте, «Українська мова як єдина державна мова виконує функції мови міжетнічного спілкування, є гарантією захисту прав людини для кожного українського громадянина незалежно від його етнічного походження, а також є фактором єдності і національної безпеки України» (ст. 1, част. 8).

По-п’яте, «Дія цього Закону не поширюється на сферу приватного спілкування та здійснення релігійних обрядів» (ст. 2, част. 2). Тому кожен громадянин України має право спілкуватися будь-якою мовою чи діалектом в приватному спілкуванні.

Loading...

Інтерв'ю

Тарас Рондзістий: «Виховання патріотів – пріоритетна українська справа»

Цього року вп’яте відзначають в Україні на державному рівні День захисника України. З цього приводу...

14-10-2019 Інтерв'ю

Боляєнь Сиресь: Досить «просити»! Наше право – вимагати!

Пропонуємо увазі читачів інтерв’ю ерзянського Інязора Сиреся Боляєнь із редакцією газети «Ерзянь Мастор».

30-09-2019 Інтерв'ю

Олександр Сич: «Нарікають на ворога слабкі. Сильні – стискають зуби, роблять висновки і готуються до нового бою…»

Політичні виклики часу. Ексклюзивне інтерв’ю з заступником Голови ВО «Свобода», політологом, доктором історичних наук Олександром...

27-08-2019 Інтерв'ю

Веб-дизайн