П'ятниця, 05 липня 2019 15:47

Пом’янули невинно замучених у Бережанській тюрмі

Пом’янули невинно замучених у Бережанській тюрмі

1 липня біля каплички пам’яті жертв сталінських репресій, що на вулиці Академічній у Бережанах, на території агротехнічного інституту, відбулося віче-реквієм, приурочене 78-й річниці трагічних подій у Бережанській тюрмі НКВС.

У заходах  брали участь керівництво району й міста, представники установ та організацій, ОТГ, громадськість краю, котрі  у спільній молитві пом’янули невинно замучених енкаведистами земляків. Священники різних християнських конфесій відслужили панахиду за жертвами окупаційного режиму. Присутні схилили голови у скорботі, поклали квіти й засвітили лампадки біля каплички.

Слово мали о. Володимир Зайчук, пластун Василь Мартюк та інші. Про деталі кривавих знущань у Бережанській тюрмі НКВС розповіла доцент кафедри гуманітарних дисциплін агротехнічного інституту Олександра Троханяк.

Жахливі події відбувалися в Західній Україні наприкінці червня 1941 року, коли радянська влада поспіхом відступала з Галичини під натиском німецьких військ. За сучасними підрахунками, на західноукраїнських землях сатрапами НКВС замордовано понад 50 тис. людей, у бережанській катівні – понад 1500 осіб. Останки 157 мучеників нині відомі й поховані родичами у декількох спільних могилах. Решта вивезені енкаведистами в невідомі місця. Тіла закатованих мали сліди жахливих тортур. Довгі роки мешканці Бережанщини берегли пам'ять про злочини комуністичного режиму. Ненависть до поневолювачів ніколи не зникала. Тільки із проголошенням незалежності України змогли відкрито говорити про це, гідно увічнити пам'ять про безневинні жертви тоталітаризму.

У 1992 році з ініціативи громадськості краю на фасаді будівлі колишньої в'язниці (нині один із корпусів агротехнічного інституту), над вікнами підвалів, де українські патріоти зазнавали тортур, встановлена меморіальна дошка на згадку про жертви кривавих подій 1941 року. В одній із колишніх камер смертників цієї будівлі діє кімната-музей пам'яті жертв сталінських репресій. Експозиція висвітлює факти страшних репресій тоталітарної радянської системи на Бережанській землі.

Loading...

Інтерв'ю

Олександр Добровольський: «Нам треба донести не просто правдиві історичні факти, а парадигму боротьби»

Про невідомі факти з діяльності національно-визвольного руху на Донбасі у ХХ столітті «Тижню» розповів історик...

15-05-2020 Інтерв'ю

«Держава від першого села»: як ОУН готувалася до Другої світової війни

80 років тому, навесні 1940 року Друга світова війна тільки набирала обертів.

20-04-2020 Інтерв'ю

Ігор Артюшенко: «Три виклики для Зеленського: коронавірус, Коломойський, Кремль»

Про стан в державі, актуальні українські проблеми, їх причини і шляхи можливого вирішення говоримо з...

22-03-2020 Інтерв'ю

Веб-дизайн