П'ятниця, 13 вересня 2019 17:06

Боляєнь Сиресь офіційно очолив ерзянський національний рух

Свободный Идель-Урал / Free Idel-Ural

12 вересня, діяч ерзянського національного руху Боляєнь Сиресь склав присягу Інязора – головного старійшини ерзянського народу.

 

Церемонія інавгурації відбулась у Києві за участі делегації ерзян з Росії, представників ерзянських діаспор, а також українських політиків і дипломатів. Член київської громади ерзян Ожомасонь Кірдя розповів, що до останнього моменту місце проведення урочистого заходу, організованого ерзянською діаспорою України, трималось у таємниці. «Готуючись до цієї події, ми вирішили, що інавгурація нового Інязора має відбутися у символічному місці, пов’язаному із боротьбою за свободу, із гідністю та правами людини. Саме тому ми обрали Інформаційний центр Музею Майдану – залу в Будинку профспілок, який став символом боротьби українців за свободу і гідність», – пояснює Кірдя.

Ведуча церемонії виступала ерзянською, також здійснювався послідовний переклад усіх виступів українською мовою. Присутні вшанували хвилиною мовчання удмуртського вченого Альберта Разіна, який 10 вересня, на знак протесту проти політики русифікації, учинив самоспалення біля будівлі Державної ради Удмуртії.

Серед почесних гостей були народний депутат України, секретар Комітету з питань закордонних справ Верховної Ради України Соломія Бобровська; народний депутат України, екс-спікер Верховної Ради України Андрій Парубій; муфтій Духовного управління мусульман України «Умма» Саїд Ісмагілов; член Меджлісу кримськотатарського народу Ескендер Барієв; екс-глава Комітету у закордонних справах Верховної Ради України Ганна Гопко; українські науковці та журналісти.

Кшуманцянь Піргуж – попередній Інязор, який обіймав цю посаду з 1999 р., вручив своєму наступникові колар – нагрудний знак, що є символом влади. Боляєнь Сиресь склав присягу Інязора на «Мастораві» (ерзянському національному епосі).

«Сирєсь, брате мій. Ти завжди звертався до мене «мій Інязоре». У важкі і у веселі часи. Зараз тягар Інязора на тобі. Не чекай похвали, всенародної любові, великої допомоги від народу. Той, хто намагається щось поміняти – нікому не подобається, і неважливо те, що він міняє життя на краще. Але є люди, які тебе підтримують, і я завжди буду серед них» – з такими словами Кшуманцянь Піргуж офіційно склав свої повноваження.

Новий Інязор Боляєнь Сиресь у своїй інавгураційній промові пообіцяв ерзянам боротися за їхні права всіма доступними способами: «Найближчим часом я, як Інязор, звернусь до влади Республіки Мордовія із вимогою відкрити ерзянську гімназію у Саранську. Ми будемо апелювати до світового співтовариства, аби змусити владу в Мордовії зробити це».

Того ж дня Боляєнь Сиресь підписав перших три розпорядження: «Про вступ на посаду Інязора і формування секретаріату», «Про запровадження Тимчасового порядку створення та функціонування представницьких органів ерзянського народу», «Про перехід ерзянської мови на латинську графіку».

Захід завершився ерзянською піснею у виконанні української співачки із Закарпаття Мирослави Копинець.

 

 

Loading...

Інтерв'ю

Олександр Сич: Держава занурюється у безсистемне шарпання і втрачає свою ідентичність

Нині відбувається дезорганізація, порушення фундаментальних основ державного життя. Президент Зеленський світоглядно вихований у ментальному лоні...

03-06-2020 Інтерв'ю

Ігор Артюшенко: «Влада бачить загрозу для себе серед проукраїнського середовища, в українській пісні, культурі та мові»

– Минув рік після перемоги Володимира Зеленського на виборах. Одне з побоювань часів виборчих перегонів...

02-06-2020 Інтерв'ю

Олександр Добровольський: «Нам треба донести не просто правдиві історичні факти, а парадигму боротьби»

Про невідомі факти з діяльності національно-визвольного руху на Донбасі у ХХ столітті «Тижню» розповів історик...

15-05-2020 Інтерв'ю

Веб-дизайн