Четвер, 26 вересня 2019 17:27

Світлій пам’яті професора Дмитра Штогрина

Стефан Романів, Голова ОУН (б)
Світлій пам’яті професора Дмитра Штогрина

З глибоким сумом повідомляємо, що 25 вересня зупинилося серце провідного діяча Організації Українських Націоналістів (бандерівців) в США св. пам’яті професора Дмитра Штогрина «Садового».

Дмитро Михайлович Штогрин народився 9 листопада 1923 року в селі Звиняч Чортківського району Тернопільської області в патріотичній родині ветерана УГА. Навчався в Чортківській гімназії та в Перемишлі.

В часи воєнного лихоліття доля закинула юнака до Німеччини в табори для переміщених осіб. У пілявоєнні часи Дмитро Штогрин студентом почав вищі студії в Німеччині: у відновленому у 1946 році в Авсбурзі Українському вільному університеті (1947-1948), активно займається громадською діяльністю, зокрема на відтинку відродження і розбудови молодіжних організацій СУМ та Пласт, творення і становлення Товариства української студіюючої молоді імені Міхновського, згодом переїхав до Канади та, спеціалізуючись в українській літературі XX століття, завершив у 1958 р. навчання в Оттавському університеті на магістерському рівні, захистивши наукову працю «Поетична творчість Олега Кандиби-Ольжича». У 1959 р. в Оттавському університеті доповнив знання бакалавратом бібліотекознавства (B.L.S.). Закінчивши бібліотечні студії, одержав пропозиції працевлаштування від Гарвардського, Єльського, Манітобського та Іллінойського університетів і державних дослідних установ у столиці Канади.

З 1960 р. працював бібліотекарем славістичного відділу Іллінойського університету в США, а з 1964 р. став головою відділу каталогізування в слов’янській і східноєвропейській секції, залишався на цій посаді до 1985 р.

У 1963-64 роках віддався славістичним студіям в Іллінойському університеті, у 1970 році завершив славістику на Оттавському університеті докторатом з філософії, захистивши дисертацію на тему «Павло Филипович – літературознавець».

Професор Дмитро Штогрин зумів втілити в життя свою заповітну мрію –  створити кафедру українознавства в Іллінойському університеті. За його ініціативи і активного лобіювання в Іллінойському університеті в Урбана-Шампейні діяла єдина українська університетська програма поза межами України, яка від 1982 року щорічно проводила міжнародні конференції, присвячені українській проблематиці, приймаючи доповідачів з п’яти континентів.

Саме завдяки йому в американському університеті було відкрито бібліотеку, яка нараховувала близько 70 тисяч українських видань в оригіналах та мікрофільмах.

Дмитро Штогрин з дружиною Евстахією проживали в університетському містечку в Урбана-Шампейні, в Іллінойсі. Висловлюємо щирі співчуття горем опечаленій родині та друзям і близьким.

Відлетів у вирій, залишивши по собі вервицю великих добрих справ. Вічная і світлая Вам пам’ять, друже Професоре.

Loading...

Інтерв'ю

Володимир Балух: «Кримчани готові до акцій протесту»

Володимир Балух – один з найвідоміших представників українського опору в Криму. Від початку анексії півострова...

24-01-2020 Інтерв'ю

Віктор Рог: «Усе залежить від спільної праці і боротьби»

Публіцист та громадський діяч Віктор Рог завітав до Запоріжжя, щоб презентувати знакову книгу «Ієрархія національних...

20-11-2019 Інтерв'ю

Тарас Рондзістий: «Виховання патріотів – пріоритетна українська справа»

Цього року вп’яте відзначають в Україні на державному рівні День захисника України. З цього приводу...

14-10-2019 Інтерв'ю

Веб-дизайн