Вівторок, 08 жовтня 2019 18:43

Архіви УПА із досі невідомими документами передали історикам

Прес-центр ЦДВР
Архіви УПА із досі невідомими документами передали історикам

Центру досліджень визвольного руху мешканці одного із сіл передали два повстанські архіви. Їх було знайдено у Стратинських лісах, розташованих в Рогатинському районі Івано-Франківської області.

Один з архівів у дуже поганому стані і не піддається реставрації. Натомість другий з віднайдених архівів дуже добре зберігся.

При огляді з’ясувалося, що кілька сотень документів датуються 1945-1946 рр. Архів винятково багатий на унікальні документи, які досі не фігурували у науковому обігу.

Основний масив документів – звіти підпілля та підрозділів  УПА з теренів Львівської, Тернопільської та Івано-Франківської областей. Архів містись близько десяти невідомих досі типів бофонів (підпільні гроші, векселі – ЦДВР).

Підрозділи, чиї звіти виявлено в архіві, діяли у межах Воєнних округ «Буг», «Лисоня», «Говерля». З-поміж звітів з Тактичного відтинка «Магура», що входив до складу ВО «Говерля» – п’ять досі невідомих і, відповідно, ніде не публікованих.

Крім них, у архіві збереглося ряд досі невідомих дослідникам і неопублікованих хронік сотень з терену діяльності Воєнного округу «Лисоня». Доволі велику частину архіву складають добре систематизовані  звіти та матеріали  з діяльності ОУН та  УПА на території Закерзоння (сучасна територія Польщі – ЦДВР). Звідти ж – ряд пропагандистських матеріалів польською мовою.

Велика група документів з віднайденого архіву присвячена темі виборчої кампанії до Верховної Ради УССР, які відбулися 10 лютого 1946 року. Ці вибори планувалися радянською владою, як засіб формальної легалізації власного контролю над територією Західної України та впевненої позиції там же.

Відповідно, для підпілля зрив виборів був першочерговою задачею, успіх якої мав засвідчити реальну силу УПА і неспроможність тоталітарного режиму. Доволі цікавою є підбірка протоколів допитів СБ з різних регіонів.

Руслан Забілий, генеральний директор Національного музею-меморіалу «Тюрма на Лонцького» та член Вченої ради ЦДВР прокоментував знахідку: «Архіви із Статинських лісів – надзвичайне історичне джерело. В кількох сотнях документів підібрана тематика з історії Українського визвольного руху за два роки.

Відомо, що на території Рогатинського району часто перебувало вище керівництво ОУН та Головні командири УПА. Очевидно, архів призначався для них. Та встановити чи працювали з ним члени Проводу ОУН немає можливості.

Зазначу, що окремі згортки надсилалися на адресу підпільної пошти з криптонімами «АА» та «612». Хто це – думаю, встановимо з часом».

Другий архів передано до фондів Національного музею-меморіалу «Тюрма на Лонцького». Реставраторка музею Олена Папевська законсервує архів та відреставрує німецьку мінометну скриньку, в якій він зберігався.

Loading...

Інтерв'ю

Володимир Балух: «Кримчани готові до акцій протесту»

Володимир Балух – один з найвідоміших представників українського опору в Криму. Від початку анексії півострова...

24-01-2020 Інтерв'ю

Віктор Рог: «Усе залежить від спільної праці і боротьби»

Публіцист та громадський діяч Віктор Рог завітав до Запоріжжя, щоб презентувати знакову книгу «Ієрархія національних...

20-11-2019 Інтерв'ю

Тарас Рондзістий: «Виховання патріотів – пріоритетна українська справа»

Цього року вп’яте відзначають в Україні на державному рівні День захисника України. З цього приводу...

14-10-2019 Інтерв'ю

Веб-дизайн