Понеділок, 04 листопада 2019 14:34

Людина, яка передчувала майбутнє: Микола Євшан

Олег Баган
Людина, яка передчувала майбутнє: Микола Євшан

1 листопада в Прикарпатському національному університеті ім. Василя Стефаника до річниці Листопадового чину відбулося академічне вшанування Миколи Євшана (Федюшки) (1889-1919) – визначного українського літературного критика, есеїста, учасника національно-визвольних змагань в Галичині в 1918-1919 рр., який віддав своє життя в боротьбі за державність. Відтак на базі кафедри української літератури цього університету була проведена Всеукраїнська наукова конференція «Микола Євшан і розвиток літературно-критичної думки в Галичині на початку ХХ ст.» Співорганізаторами акції виступили Івано-Франківська організація НСПУ та кафедра української літератури і теорії літератури Дрогобицького державного педагогічного університету ім. Івана Франка.

Загалом на конференції були представлені 25 доповідей науковців із Івано-Франківська, Львова, Дрогобича, Чернівців, Тернополя, за матеріалами яких заплановано видати науковий збірник. Окремою подією стало обговорення десятка недрукованих і щойно віднайдених та оприлюднених статей Миколи Євшана, які зібрала Мар’яна Комариця (Львівська національна наукова бібліотека ім. Василя Стефаника) і які увійдуть до планованого збірника.

Під час конференції відбулися презентації книги «Християнський націоналізм» галицького філолога і мислителя, діяча греко-католицького культурницького руху міжвоєнної доби, в’язня совєтських концтаборів Константина Чеховича (1896-1987) (редакторка й упорядниця видання – Мар’яна Комариця) та видавничої серії «Приватна колекція» Василя Ґабора.

Микола Євшан був знаковою постаттю для своєї епохи, оскільки як критик і мислитель зумів подолати ідейно-ціннісні рамки позитивізму та соціалізму і вийти до основ ірраціоналістичного світогляду (волюнтаризму і традиціоналізму), зумів сформулювати ідеали емотивного націоналізму в культурі і цим став предтечею «вісниківського» вольового націоналізму 1920-1930-х рр., які в нових умовах розвинув Дмитро Донцов (1883-1973).

Це була перша наукова конференція, спеціально присвячена Євшанові, і тому вона закономірно стає стимулом і програмою з піднесення цього яскравого імені на культурній карті Івано-Франківщини, Галичини, України.

 

Loading...

Інтерв'ю

Олександр Добровольський: «Нам треба донести не просто правдиві історичні факти, а парадигму боротьби»

Про невідомі факти з діяльності національно-визвольного руху на Донбасі у ХХ столітті «Тижню» розповів історик...

15-05-2020 Інтерв'ю

«Держава від першого села»: як ОУН готувалася до Другої світової війни

80 років тому, навесні 1940 року Друга світова війна тільки набирала обертів.

20-04-2020 Інтерв'ю

Ігор Артюшенко: «Три виклики для Зеленського: коронавірус, Коломойський, Кремль»

Про стан в державі, актуальні українські проблеми, їх причини і шляхи можливого вирішення говоримо з...

22-03-2020 Інтерв'ю

Веб-дизайн