Четвер, 14 листопада 2019 15:31

До 90-річчя ОУН: академічне вшанування

Олег Баган, керівник НІЦ ім. Д.Донцова
До 90-річчя ОУН: академічне вшанування

8 листопада в Дрогобицькому державному педуніверситеті ім. Івана Франка відбулася ІІІ Всеукраїнська наукова конференція «Український визвольний рух 1-ї половини ХХ ст.: краєзнавчі контексти», яка була присвячена 90-річчю створення ОУН і 110-й річниці від дня народження Степана Бандери. Організаторами акції виступили кафедра історії України ДДПУ ім. І.Франка (завідувач – Василь Ільницький), музей «Дрогобиччина» (директор – Алла Гладун) і Науково-ідеологічний центр ім. Дмитра Донцова (керівник – Олег Баган).

Участь в конференції взяли науковці із Львова, Луцька, Житомира, Івано-Франківська, Тернополя, Вінниці, Києва, Чернігова, Мелітополя, краєзнавці з низки міст Галичини. Зокрема учасниками були такі відомі історики, як Микола Литвин, Ігор Гаврилів, Олексій Сухий, Ігор Соляр, Віталій Мандзуренко, Микола Посівнич (усі – Львів), Галина Стародубець (Житомир), Оксана Каліщук (Луцьк), Олександр Ситник (Мелітополь).

На сьогодні Дрогобицький педуніверситет є знаним в Україні центром з досліджень національно-визвольного руху ХХ ст., відомим своїми ґрунтовними і знаковими виданнями. Тут вартує відзначити насамперед доктора історичних наук Василя Ільницького, автора цілої низки монографій, упорядника і редактора різноманітних наукових збірників, матеріалів, спогадів тощо. Вже класичними стали його дослідження «Дрогобицька округа ОУН (1945 – 1952): структура і кадри» (2009) і «Карпатський край ОУН в українському визвольному русі (1945 – 1954)» (2016). Відомі своїми фаховими публікаціями з цієї теми дрогобичани: професор Василь Футала, доценти Микола Галів, Руслана Попп, Оксана Медвідь. Тож проведення великої наукової конференції в Дрогобичі стало своєрідним визнанням внеску цих науковців у справу вшанування героїчного чину нації.

Цікавим аспектом конференції було доповнення її тематики на пропозицію завідувача кафедри української літератури і теорії літератури Петра Іванишина культурологічною проблематикою. Відтак свої студії про націоналізм в культурі представили Петро Іванишин, Сніжана Новак, Ірина Дмитрів.

Факт проведення цієї конференції є важливим ідейним акцентом академічної громади з огляду на ту ідеологічну війну в ЗМІ і культурі, яку пробує розгорнути нова влада: переоцінка процесу декомунізації, спроби блокування популяризації традицій та імен ОУН-УПА тощо.

Музей «Дрогобиччина» закономірно став співорганізатором акції як інституція, яка послідовно і різноманітно сприяє поширенню пам’яті про героїчну історію ОУН і УПА, зокрема на Дрогобиччині, вводить в науковий та інформаційний обіг невідомі факти з історії боротьби патріотів нашого краю.

Як завжди, конференція буде підсумована науковим збірником, який вже має свою традицію і визнання в науковому світі.

Організатори конференції висловлюють вдячність за підтримку Володимирові Ханасу, заступникові голови Дрогобицької райдержадміністрації з гуманітарних питань.

Loading...

Інтерв'ю

Олександр Сич: Держава занурюється у безсистемне шарпання і втрачає свою ідентичність

Нині відбувається дезорганізація, порушення фундаментальних основ державного життя. Президент Зеленський світоглядно вихований у ментальному лоні...

03-06-2020 Інтерв'ю

Ігор Артюшенко: «Влада бачить загрозу для себе серед проукраїнського середовища, в українській пісні, культурі та мові»

– Минув рік після перемоги Володимира Зеленського на виборах. Одне з побоювань часів виборчих перегонів...

02-06-2020 Інтерв'ю

Олександр Добровольський: «Нам треба донести не просто правдиві історичні факти, а парадигму боротьби»

Про невідомі факти з діяльності національно-визвольного руху на Донбасі у ХХ столітті «Тижню» розповів історик...

15-05-2020 Інтерв'ю

Веб-дизайн