Понеділок, 02 грудня 2019 20:28

Пам’ять героїв вшанували меморіальним барельєфом

Анатолій Зборовський
Пам’ять героїв вшанували меморіальним барельєфом

30 листопада на приміщенні залізничного вокзалу станції Боярка на Київщині було урочисто відкрито меморіальний барельєф на честь полковника Корпусу січових стрільців Армії УНР Івана Чмоли. Покривало з барельєфу зняли учасники нинішньої російсько-української війни Павло Білоус і Максим Швець та онук вшанованого героя Богдан Чмола, який прилетів із США. Пам’ятку освятив архієпископ Тернопільський та Кременецький Православної церкви України Нестор. Грав військовий оркестр.

Коли в 1918 році Директорія розпочала повстання проти гетьмана Павла Скоропадського, міжусобицями в Україні скористалася більшовицька Москва. Розпочалася агресія. Нинішня війна Росії проти України дуже нагадує ті події. 14-15 лютого підрозділи української армії під командуванням полковника Івана Чмоли утримували оборону безпосередньо на станції Боярка. Під натиском більшовицьких окупантів українці мусили відступити до Василькова. Втрати Армії УНР склали 500 старшин і козаків. Втрати більшовицьких окупантів були ще більшими.

Організатор встановлення меморіального барельєфу депутат Боярської міської ради Андрій Ковальов наголосив, що цією пам’яткою ми вшановуємо подвиг українських воїнів, які віддали своє життя за Незалежність Батьківщини.

Журналіст і краєзнавець Андрій Ковальов є членом Пласту, військово-історичного клубу «Повстанець» і правління Благодійного фонду «Героїка», що опікується пошуком і впорядкуванням українських військових поховань, встановленням пам’ятників і пам’ятних знаків на честь діячів і подій українського визвольного руху. За його ініціативи в Боярці встановлено меморіальні барельєфи на честь Євгена Коновальця, Марка Шляхового – військового і громадського діяча УНР, Юрія Отмарштейна, полковника Армії УНР та Васильківського коша Вільного козацтва під командуванням Івана Горемики-Крупчинського.

У 2013 році Андрій Ковальов спільно з активістами Благодійного фонду «Героїка» відновив комплекс із шести поховань старшин і козаків Армії УНР у Боярці. У 2018 році ініціював відкриття меморіального барельєфу на честь 100-ліття Київського Пласту на стіні будинку на вулиці Володимирській, 42 у Києві. Ковальов – автор книги «З архістратигом на щитах. Нариси до історії Першої російсько-української війни на Київщині 1917-1918 років».

Автор барельєфу на честь полковника Чмоли – відомий український скульптор Олександр Михайлицький. Кошти на виготовлення меморіального барельєфу зібрали пластуни. Іван Чмола був одним із основоположників Пласту і стрілецького руху. По війні працював гімназійним учителем у Галичині. У червні 1941 р. був розстріляний у Дрогобицькій в’язниці радянськими каральними органами. 

Військово-історичні реконструктори продемонстрували однострої та озброєння січових стрільців і розповіли про нього. Захід завершився концертом народного артиста України Тараса Компаніченка.

 

Loading...

Інтерв'ю

Олександр Сич: Держава занурюється у безсистемне шарпання і втрачає свою ідентичність

Нині відбувається дезорганізація, порушення фундаментальних основ державного життя. Президент Зеленський світоглядно вихований у ментальному лоні...

03-06-2020 Інтерв'ю

Ігор Артюшенко: «Влада бачить загрозу для себе серед проукраїнського середовища, в українській пісні, культурі та мові»

– Минув рік після перемоги Володимира Зеленського на виборах. Одне з побоювань часів виборчих перегонів...

02-06-2020 Інтерв'ю

Олександр Добровольський: «Нам треба донести не просто правдиві історичні факти, а парадигму боротьби»

Про невідомі факти з діяльності національно-визвольного руху на Донбасі у ХХ столітті «Тижню» розповів історик...

15-05-2020 Інтерв'ю

Веб-дизайн