Вівторок, 16 лютого 2021 16:29

Сім тисяч депортованих родин: опублікували документи про «Акцію-51»

ЦДВР
Сім тисяч депортованих родин: опублікували документи про «Акцію-51»

У вільному доступі опублікували документи про останню депортаційну операцію «обміну населенням» між Польщею та СРСР, яку здійснили у 1951 році. 

15 лютого 1951 року Радянський союз та Польська народна республіка уклали договір про обмін прикордонними територіями. Таке рішення аргументували економічними інтересами двох держав: Польща потребувала територій із запасами нафти та газу, СРСР вугільних родовищ.

Понад 7167 українських сімей з 44 населених пунктів Бойківщини примусово переселили в степи південної України. Депортація увійшла в історію під назвою «Акція–51».

Колекцію з 14 документів публікує Центр досліджень визвольного руху спільно з Архівом служби безпеки України на сайті Електронного архіву Українського визвольного руху.

До збірки увійшли: 

 • копія радянського примірника карти обміну;
 • договір про обмін територіями між СРСР та ПНР;
 • описи кордонів ділянок, що відходили до двох держав;
 • повідомлення з результатами цензури пошти переселених;
 • повідомлення про «порушення совєцької законності» під час переселення мешканців;
 • звітні документи про хід виселення, передачу території та проведену роботу на прийнятій від ПНР території, тощо.
 • В одному з листів переселений в Одеську область так описує своє становище: «Тут так спекотно, що неможливо витримати, все згоріло від сонця. Будинки ліпимо з болота, тому що лісу тут немає. Годують нас горохом, хлібом, дають пів літра молока на день...Такий був дощ, що трохи все не згинуло. Напевно, тут загинемо усі...».

  У листах всі переселенці звертаються до родичів із проханням посприяти переїзду з СРСР до Польщі.

  «Результати перлюстрації кореспонденції свідчать про використання тортур та психологічного тиску, що чинили на родини, які відмовлялися переїжджати, коментує координатор Е-архіву Денис Пасічник. — Наприклад, за відмову підписувати документи на переселення били і чоловіків, і жінок, погрожували виселити у Сибір, зачиняли у приміщеннях клубів та викручували руки».

  Loading...

  Інтерв'ю

  Знайомтесь: Інститут наукових студій націоналізму

   Наш співрозмовник – Олександр Сич, доктор політичних наук, голова Івано-Франківської обласної ради, ініціатор створення Інституту...

  19-02-2021 Інтерв'ю

  Олександр Сич: «Націоналізм – це мій спосіб життя»

  Політично і науково націоналізм – це не тільки історія ОУН і УПА, бо переважно у...

  19-01-2021 Інтерв'ю

  Веб-дизайн