Понеділок, 26 червня 2017 09:59

Підсилити зовнішньополітичні успіхи навівши лад вдома

Оглядач
Підсилити зовнішньополітичні успіхи навівши лад вдома

Останні два тижні були знаковими для розвитку та зміцнення українсько-американських відносин.

Протягом 12-16 червня Голова Верховної Ради України Андрій Парубій перебував з візитом у Сполучених Штатах Америки. Голова українського парламенту здійснив низку зустрічей високого рівня, зокрема зі Спікером Палати представників Конгресу США Полом Райаном, співголовою Комітету з питань збройних сил Палати представників Адамом Смітом, Головою Комітету з питань збройних сил Палати представників Маком Торнберрі, співголовою Комітету із закордонних справ Палати представників Еліотом Енгелем, головою Республіканської більшості в Палаті представників Кевіном Мак Карті, Головою Комітету з питань збройних сил Сенату Джоном Маккейном і з співголовою Комітету з питань збройних сил Сенату Джеком Рідом. Також він мав зустрічі з членами Українського Кокусу Сенату в межах Українських днів у Конгресі США з нагоди 20-річчя Конгресового українського Кокусу та українською діаспорою в США.

Враховуючи, що така зустріч – на рівні голів парламентів двох країн –відбулася уперше за останні дев’ять років, заслуговує на увагу документ, який був підписаний за її наслідками. Мова йде за Меморандум про співробітництво між Конгресом США та Верховною Радою України. А саме пункти 2 та 4 Меморандуму. Пункт 2 чітко артикулює позицію американського парламенту щодо факту російської агресії проти України, а пункт 3 в цьому зв’язку наголошує на посиленні «життєво важливої ролі України у захисті Європи в якості форпосту європейської цивілізації».

З цього випливає дві базові речі, – по-перше, на рівні Конгресу США є стале розуміння, що Україна є частиною західної цивілізації, яка перебуває на її східному рубежі, а не якимось фронтіром, «нічийною землею», як би це не марилося московському окупантові. І по-друге, саме Росія є загрозою існування західного вільного світу, тому в життєвих інтересах Заходу є підтримка та зміцнення України, яка несе на собі основний тягар стримування російської експансії. Не випадково, що саме у ці дні Сенат США абсолютною більшістю голосів затвердив законопроект про посилення санкцій та про їх перенесення на рівень закону. І, очевидно, не випадковим є те, що згідно наявної інформації від Спікера Палати представників Конгресу США Пола Райана, Конгрес США прискорить розгляд резолюції про визнання Голодомору геноцидом українців.

Наступний за Головою Верховної Ради України офіційний візит 21-22 червня Президента України Петра Порошенка в США лише підкріплює таку думку. Зустрічі із Президентом США Дональдом Трампом, а також Віце-президентом США Майклом Пенсом, державним секретарем Рексом Тіллерсоном, з міністром оборони США Джеймсом Меттісом – ключовими гравцями нової Адміністрації Президента США – підкреслює вагу проведених переговорів.

Багато внутрішніх «консерв» в унісон із російськими господарями вже встигли прогомоніти, що і рівень візиту був не такий, і ніяких практичних наслідків він для України не дає… Дає. Наприклад, зустріч Трампа та Путіна може відбутися десь 7 чи 8 липня в кулуарах саміту Великої двадцятки (G20) в німецькому Гамбурзі. А може і не відбутися. На сьогодні однозначного прогнозу ніхто не дає. Натомість, однозначно можна стверджувати, що підтримка України США не лише не змінюється, а навпаки, виходить на новий рівень. Так, найближчим часом Україну відвідають декілька ключових членів нової президентської адміністрації США, декілька міністрів, готуються до підписання угоди із оборонного співробітництва, включаючи угоду про оборонні закупівлі і угоду про військово-технічну співпрацю. І санкції проти Росії продовжують нарощувати. 20 червня США ввели санкції ще проти 38 фізичних та юридичних осіб, серед яких російські офіційні особи, «чиновники» анексованого Криму та так званих ЛНР/ДНР, російські банки, та проти 20 «дочок» «Транснефти».

А 22 червня вже і Європейський Союз вчергове продовжив санкції проти Росії.

Внутрішньополітична ситуація позначилася виконанням Генеральним прокурором України Юрієм Луценком нашого побажання, висловленого у числі від 31 травня 2017 року «Шляху Перемоги», не зупинятися на арештах екс-податківців, а розширювати простір своїх дій. І ось вже 21 червня цього року Юрій Луценко спрямовує до Верховної Ради України подання про зняття депутатської недоторканності з п’яти народних депутатів: Андрія Лозового (фракція Радикальної партії), Олеся Довгого (група «Воля народу»), Євгена Дейдея, Максима Полякова (обидва – фракція «Народного фронту») і Борислава Розенблата (фракція «Блоку Петра Порошенка»).

Як зазначив Генпрокурор, «найпростіша ситуація» у «радикала» Андрія Лозового: йому просто достатньо сплатити податки, оскільки за даними фіскальної служби не сплатив податків у сумі 1,7 мільйона гривень і військовий збір у розмірі ще понад 100 з лишнім тисяч гривень. Після сплати податків справа буде закрита.

Щодо депутата Олеся Довгого, то він, за даними слідства, на посаді секретаря Київської міської ради продавив рішення про незаконне виділення під забудову землі з міського заказника «Жуків Острів».

Щодо Євгена Дейдея, то його сім'я задекларувала приблизно півтора мільйона гривень доходів, його дружина взяла позику приблизно в 3,5 мільйона, при цьому вони набули певного майна на суму 6 мільйонів. За наявною у слідства інформацією позика була фальшивою.

Ще два подання, підписані в рамках голосної справи, яку вело Національне антикорупційне бюро щодо Борислава Розенблата та Максим Полякова. Офіцер під прикриттям запропонувала нардепам змінити статті підготовленого законопроекту про видобуток бурштину таким чином, щоб фірми, які будуть цим займатися, платили рентну плату державі не 15%, а 5%. Але депутати вирішили за цю поправку у законопроекті отримати кошти. Посередники узгодили отримання суми у розмірі 15 тисяч доларів, які поділили навпіл. Відповідно, хабар для Максима Полякова склав 7,5 тисяч доларів, а Борислав Розенблат також отримав 7,5 тисяч доларів, як посередник.

Втім, як обіцяє Юрій Луценко, це ще не кінець, і на нас чекають нові справи щодо чергових народних депутатів.

Не менш знаковою подією стало затримання та арешт Ігоря Гужви – редактора інтернет-видання Страна.ua , рупора кремлівської пропаганди в Україні. Підставою для арешту сталовимагання у народного депутата від Радикальної партії Дмитра Лінька 20 тисяч доларів США за нерозголошення у ЗМІ відомостей про його особисте життя і політичної діяльності. Зловмисники були спіймані на гарячому під час передачі 10 тисяч доларів. Враховуючи доказову базу, не маю жодних сумнівів, що так і було. Але знаючи, хто стоїть за порталом Страна.ua, та попередніми проектами Гужви – газетою «Вєсті» та радіо «Вєсті», думається, ми маємо справу із спецоперацію українських спецслужб проти спецпроекту Кремля. Нагадаємо, що саме так затримували свого часу відомого мафіозі Аль Капоне. Його заарештували за несплату податків, а не за вбивства чи грабунки, – єдине, на чому змогли приловити. Так і наші служби, – грають, як вміють.

Але питання очевидно, треба ставити значно глобальніше: як так сталося, що український інформаційний сегмент на четвертому році війни наскрізно пронизаний ворожим елементом? Тут і телевізійні ЗМІ, на кшталт «Ньюз Ван» чи «Інтера», і всілякі інтернет видання, від зовнішньо імпозантних, до сайтів-одноденок, створених спеціально, щоб розігнати одну чорнушну новину. І фабрики тролей та ботів, що перекочували з соціальних мереж «однокласники» чи «вконтактє» у фейсбук, сторінки яких, створені ледь не учора, прикрашені синьо-жовтими стрічками та красивими меседжами, але спрямовані лише на перепощування суцільного негативу про Україну. Стверджувати, що така тотальна присутність не впливає на суспільний дискурс, не впливає на суспільну думку, – це розписуватися у власній недалекоглядності та неспроможності. Саме так, із середини розхитується держава, і знищується легітимність влади, а за ними приходять «зєльоні чєловєчікі»…

Тому всі зовнішньополітичні успіхи можуть перетворитися в ніщо, якщо не буде наведений лад удома.

Loading...

Інтерв'ю

Микола Посівнич: «Українське підпілля заміняло державні структури, не маючи своєї держави»

Чиновники, Служба безпеки України, поліція та навіть пенітенціарна служба впродовж цілого місяця допомагали дослідникам вирвати...

06-03-2018 Інтерв'ю

Націософія Олега Багана

9 лютого відзначив свій 55-річний ювілей відомий дрогобицький науковець і публіцист, керівник Науково-ідеологічного центру ім...

26-02-2018 Інтерв'ю

Коліївщина - перша національна революція у Європі

Коліївщина 1768 року - Велике Повстання козаків-гайдамаків і українського селянства чи перша національна революція у...

12-02-2018 Інтерв'ю

Веб-дизайн