Понеділок, 15 жовтня 2018 15:53

В Івано-Франківську науковці дискутували про економічний націоналізм

Мар’яна Гринечко

12-13 жовтня в Івано-Франківську відбулася VIIІ Всеукраїнська наукова конференція з міжнародною участю на тему «Економічний націоналізм» в рамках теми «Ідеологія українського націоналізму на сучасному етапі розбудови Української держави».

Організаторами конференції виступили Інститут наукових студій націоналізму ВО «Свобода», Прикарпатський національний університет імені В.Стефаника, Науково-дослідний інститут українознавства МОН України, МБУ Центр національного відродження ім. Степана Бандери, Інститут суспільних досліджень та ГО «Поступовий гурт франківців».

Цьогоріч на конференцію приїхали науковці з 13 міст України, а також з міста Мінськ (Білорусь) та міста Бжозув (Польща). Слід зазначити, це вже восьма конференція з 2006 року. За всі роки у конференції взяли участь 429 учасників. При цьому, це представники практично усіх областей України, включно з тепер анексованим Кримом, а також з семи країн світу – Японії, Білорусі, Польщі та ін.

Як зауважив організатор заходу, науковець, голова Івано-Франківської облради Олександр Сич, таку тему для цьогорічної конференції обрали не просто так, адже економічна політика є одним з найактуальніших питань у державі.

«Економічний націоналізм – це категорія наукова, а не політична. Економічним націоналізмом називають політику держав, які спрямовують свої дії на захист національної економіки, щоб вона працювала в національних інтересах, а не в інтересах транснаціональних компаній чи приватних. Зрозуміло, що в українських умовах, коли економіка працює в інтересах олігархічних груп, коли нас розглядають, як сировинний придаток, питання економічного націоналізму вкрай важливе», – переконаний Олександр Сич.

Участь у офіційному відкритті наукової конференції взяв і голова ВО «Свобода» Олег Тягнибок.

На його переконання, такі конференції надзвичайно важливі, а тематика економічного націоналізму, зокрема, покликана дати відповіді на питання, як побудувати і економічно врятувати Україну, зважаючи на реалії, в яких опинилася наша держава, як захистити і розвивати національну економіку в умовах глобалізації та конкурентного ринку.

«Саме науковці у спільній дискусії можуть напрацювати шляхи розвитку країни. Бо виграти вибори – це не означає знати, як діяти далі. Часто бачимо, що люди приходять на посаду без плану дій, лише на популістичних гаслах. Як наслідок – маємо нерозуміння влади куди рухати країну. Такі конференції й потрібні власне для того, аби науковці могли напрацювати теоретичні процеси для практичних шляхів розвитку України», – впевнений Тягнибок.

Олександр Сич також підкреслив, що конференція є хорошим майданчиком для науковців, адже в сучасній ситуації університети переважно не можуть оплатити їм участь в таких заходах. «Наука вимагає брати участь у конференціях, друкуватися, але все впирається в бюджет. Тож ми намагаємося такою конференцією долучити науковців до модернізації ідеологічних основ українського націоналізму. Наші збірники з конференції можуть використовувати всі політичні сили, які зацікавлені в розбудові Української держави», – додав Олександр Сич.

За словами доктора економічних наук, професора з Києва Валентини Попової, в Україні тема економічного націоналізму майже не досліджена.

«Тема моєї доповіді – «Україна: від економічного колоніалізму до економічного націоналізму». Я у своїй роботі дослідила досвід Фінляндії, Туреччини й Австралії, адже вони мають багато спільного з Україною. Зокрема, концепція запровадження економічного націоналізму в Туреччині і Фінляндії співпали на початку ХХ століття. Вони пройшли такий же шлях, як і Україна: від колоніалізму до економічного націоналізму. Але вони у стадії економічного колоніалізму перебували сто років тому, а ми, на жаль, перебуваємо зараз», – розповіла професорка.

Важливо, що на конференцію приїхали науковці з інших держав. Зокрема з доповіддю виступив магістр міжнародних відносин, редактор польсько-українського порталу «polukr.net» Даріуш Матерняк.

«Я акцентую увагу на двох дуже важливих сферах економічного націоналізму: оборонній промисловості та енергетиці. На мою думку, це важливо, адже в умовах економічної лібералізації ці дві сфери треба тримати під пильним наглядом кожній державі. А Україні, яка вже п’ятий рік перебуває в умовах війни з Росією, тим більше», – переконаний Матерняк.

Упродовж першого дня роботи конференції її учасники обговорили економічний націоналізм в ідеології та політиці правих партій і рухів, політику економічного націоналізму в українській історії та в умовах глобалізації, потенціал та перспективи економічного націоналізму в політиці Української держави. Відзначимо, що ще до початку роботи конференції було видано збірник її матеріалів.

В рамках конференції також відбулася презентація книги дослідника Миколи Лазаровича «Душу й тіло ми положим за нашу свободу»: Україна в боротьбі проти збройної агресії Російської Федерації (2014–2018 роки)». В книзі автор виклав короткий огляд російсько-української війни, визначив її головні причини і передумови, ідеологічні засади і хід бойових дій, прослідкував основні етапи насильницької анексії Криму, окупацію Донбасу і вторгнення регулярних військ РФ в Україну. Значну увагу дослідник приділив відродженню української армії, її перемогам і поразкам.

Микола Лазарович – автор багатьох книг, присвячених українській історії – минулій та сучасній.  І кожна з них підтверджує його позицію щодо східних сусідів України.

«Головна ідея книги – показати, що наша проблема не в Путіні і не в Кремлі, а в самому російському народі. Нашій боротьбі з Росією насправді вже більше 300 років. Росіяни за духом є ментальними нацистами. Тими, що заперечують право іншого народу називатися окремим народом, мати власну державу, власну церкву. От так і цього разу – після Революції Гідності Росія побачила, що ми можемо вийти з-під її контролю, намагалася силовим тиском утримати нас, як у минулому робила це репресіями та голодоморами. На щастя, ми потроху з цієї біди виходимо – на прямому шляху до отримання автокефальної церкви. Переконаний, що зможемо відстояти і свою незалежність, і своє право називатись окремим народом», – впевнений Лазарович.

Присутній на презентації голова оргкомітету наукової конференції, голова Івано-Франківської облради Олександр Сич зауважив, що сьогодні далеко не всі можуть похвалитись чітким розумінням ситуації.

«Оцінки та твердження, описані в книзі, є позицією науковця, який пройшов війну. Час усвідомити, що поганий не тільки Путін, а весь російський народ такий є, російський народ заражений своєрідною «бацилою». Вони можуть бути голодні і холодні, але тішитися, що когось придушили. Тому сьогодні треба розуміти, що не один Путін винен, а весь російський народ, який на 70% підтримує війну в Україні», – зауважив Олександр Сич.

Як зазначив модератор презентації Сергій Адамович, науковець не зі слів знає про перебіг війни з Росією, адже сам у 2015 році став на захист української незалежності та близько року воював на сході.

Додамо, що для учасників конференції також було організовано екскурсію до Історико-меморіального музею Степана Бандери у с. Старий Угринів Калуського району.

Loading...

Інтерв'ю

Віктор Рог: За Україну йде великий бій

Головний редактор всеукраїнського тижневика «Шлях Перемоги», публіцист, автор книг і численних публікацій з ідеології українського...

21-03-2019 Інтерв'ю

Юрій Шухевич: «Ніхто не зміг сплутати йому гри»

Про військове зростання воєначальників УПА, зокрема Головного командира УПА генерал-хорунжого Романа Шухевича – центральної фігури...

05-03-2019 Інтерв'ю

Юрій Менцинський: «Багатолітня боротьба українців увінчається успіхом»

Його доля характерна для сотень тисяч українців, родини яких, рятуючись від московських «визволителів», змушені були...

21-01-2019 Інтерв'ю

Публікації

Веб-дизайн