Четвер, 12 березня 2020 20:59

Заява Стратегічної Ради Руху опору капітуляції щодо ринку землі

Заява Стратегічної Ради Руху опору капітуляції щодо ринку землі

Відкрите звернення Стратегічної Ради Руху опору капітуляції до Президента, Верховної Ради та Кабінету Міністрів України щодо впровадження ринку землі через законопроект №2178-10

Рух опору капітуляції підтримує запровадження ринку землі в Україні, однак рішуче заперечує проти поспішного ухвалення законопроекту №2178-10 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення» як такого, що створює серйозні ризики і загрози конституційним правам громадян і національній безпеці України.

Ухвалення зазначеного законопроекту у першому читанні 13 листопада 2019 року викликало в українському суспільстві велике занепокоєння і тривогу. На думку українських фермерів і незалежних експертів, законопроект є засадничо хибним і концептуально ущербним. Він залишає поза сферою нормативного регулювання найважливіші ланки земельних відносин. В ньому практично відсутні норми, покликані бути правовим підґрунтям аграрного устрою України, регулювати всі фази обігу земель сільськогосподарського призначення та встановлювати правила запровадження і функціонування справжнього цивілізованого ринку землі. Натомість пропонується норма, відповідно до якої сукупна площа земельних ділянок сільськогосподарського призначення, що може бути у приватній власності одного суб’єкта, сягатиме 213 тисяч гектарів. Такої надмірної концентрації землі сільськогосподарського призначення немає в жодній демократичній державі.

Законопроект передбачає, що суб’єктами права власності на землю можуть бути не тільки громадяни України, але й юридичні особи. Такий підхід є способом легалізації набуття землі у приватну власність великими латифундіями, власниками яких є не лише українські олігархи, а й громадяни інших держав. Це неминуче призведе до започаткування процесу знищення сімейних фермерських господарств і створить правові підстави для отримання в кінцевому рахунку права власності на українську землю, а отже, і на значну частину території України , державою-агресором. Адже 70% території України є сільськогосподарськими землями.

Пропонована владою модель ринку землі створить загрозу продовольчій безпеці, позбавить українську державу можливості контролювати значні частини своєї суверенної території, зокрема – унеможливить їх використання для створення комплексної загальнонаціональної системи захисту держави від зовнішніх загроз, зокрема з боку Росії, призведе до обезземелення мільйонів українських селян, обезлюднення великих територій держави, погіршення екологічної ситуації в країні, заблокує розвиток сільського господарства як основи потужного агропромислового комплексу і остаточно перетворить Україну у виробника та експортера сільськогосподарської сировини.

Такий свавільний підхід до встановлення кола суб’єктів набуття права власності на сільгоспземлі та концентрації земельної власності вкупі із законодавчою неврегульованістю цілих сфер земельних відносин в рамках інституту обігу землі створює умови для поляризації суспільства, спекуляції земельними ділянками, посилення рейдерства в аграрному секторі, появи низки негативних явищ економічного, соціального, екологічного та безпекового характеру.

Ухвалений в першому читанні законопроект не являє собою системний документ, покликаний регламентувати всі критично елементи земельних відносин , а є переважно набором змін до шести законів, які регламентують порядок реєстрації права на землю. Запропонована модель ринку земель сільськогосподарського призначення скерована на забезпечення лише бізнесового інтересу земельних спекулянтів. В цій моделі земля сільгосппризначення розглядається як звичайний товар, уподібнений до авто чи квартири. Особливості землі як специфічного і загальнонаціонального надбання ігноруються. 

Сільгоспземлі – особливий ресурс і є невідновлюваним. Він не створений руками людини, а даний Богом. Земля сільськогосподарського призначення є природним трансформатором, який перетворює сонячну енергію в унікальний енергетичний ресурс – їжу, без якої неможливо існування людини, людських спільнот і людства в цілому. Тому землі сільськогосподарського призначення є особливим товаром, обіг якого регулюється в демократичних країнах з великою обережністю і супроводжуватися системним запровадженням різних обмежувальних вимог і чітких правил використання таких земель їхніми власниками. 

Основою земельного устрою України має стати приватне фермерське господарство сімейного типу. Про збереження землі і села по справжньому піклуватиметься лише той, хто мешкає у сільській місцевості і працює на своїй землі.

Цивілізований ринок землі об’єктивно пов’язаний високим рівнем регламентації всіх аспектів земельних відносин. В новому законі слід передбачити запобіжники надконцентрації земельних ділянок в руках обмеженої кількості власників. 

Власниками землі може бути лише громадянин України. Іноземним фізичним та юридичним особам мають бути створені найсприятливіші умови для інвестування у розвиток аграрної інфраструктури України.

Запровадження ринку землі має стимулювати ефективне землекористування та забезпечення реалізації фундаментальних прав людини на безпечне продовольство та достатню кількість продуктів харчування національного виробництва для гарантування продовольчої безпеки України. Також має бути забезпечено реалізацію права селян на гідний рівень та якість життя та засоби для існування за місцем проживання як фундаментального права людини.

Держава має забезпечити справедливий розподіл наявних земельних ресурсів між громадянами України відповідно до Конституції України, для чого має бути створений відкритий кадастр земельних ділянок сільськогосподарського призначення та забезпечені прості умови для реалізації громадянами України своїх конституційних прав на земельну власність.

Необхідно розробити нову модель обігу земель сільськогосподарського призначення, яка орієнтує на утвердження в аграрному секторі України фермерського устрою, виходячи з того, що земля є стратегічним ресурсом нації, від правильного використання якого залежить добробут і безпека всього українського народу, а в кінцевому рахунку саме існування української держави.

Стратегічна Рада Рух опору капітуляції вимагає від Президента, Кабінету Міністрів України та Верховної Ради зняти з розгляду ухвалений в першому читанні законопроект №2178-10 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення» та створити комісію з представників влади, бізнесу, експертного середовища та громадських організацій для розробки нового законопроекту, який би передбачав системне вирішення всього комплексу проблем земельного устрою України та запровадження цивілізованого ринку землі. 

Стратегічна Рада Руху опору капітуляції готова допомогти всім зацікавленим сторонам зробити цей процес швидким та ефективним.

 

Loading...

Інтерв'ю

Олександр Сич: Держава занурюється у безсистемне шарпання і втрачає свою ідентичність

Нині відбувається дезорганізація, порушення фундаментальних основ державного життя. Президент Зеленський світоглядно вихований у ментальному лоні...

03-06-2020 Інтерв'ю

Ігор Артюшенко: «Влада бачить загрозу для себе серед проукраїнського середовища, в українській пісні, культурі та мові»

– Минув рік після перемоги Володимира Зеленського на виборах. Одне з побоювань часів виборчих перегонів...

02-06-2020 Інтерв'ю

Олександр Добровольський: «Нам треба донести не просто правдиві історичні факти, а парадигму боротьби»

Про невідомі факти з діяльності національно-визвольного руху на Донбасі у ХХ столітті «Тижню» розповів історик...

15-05-2020 Інтерв'ю

Веб-дизайн