Понеділок, 20 березня 2017 14:31

У Києві презентували перевидані книги Леоніда Мосендза

Ольга Семиляк, УІС
У Києві презентували перевидані книги Леоніда Мосендза

В актовій залі Центру Національного Відродження відбулася презентація перевиданих збірок творів відомого українського письменника-вісниківця Леоніда Мосендза «Людина покірна» та «Відплата», виданих Українською Видавничою Спілкою імені Юрія Липи. Захід проходив за участі екс-міністра освіти професора Сергія Квіта, упорядника цих видань та головного редактора тижневика ОУН «Шлях Перемоги» Віктора Рога, активістів Всеукраїнської мережі «Вільні Люди» та громадськості.

Під час зустрічі неодноразово наголошувалося, що теми, які порушував у творах Леонід Мосендз ще на початку минулого століття, є актуальними і нині.

«У своїх новелах Леонід Мосендз ставив примат волі, духу над заможністю, достатком, над культурою споживацтва», – зауважив заступник голови Проводу громадської організації «Вільні люди» Сергій Кузан (зазначимо, що «Вільні люди» профінансували видання збірки «Відплата» і організували презентацію).

«Надзвичайно важливо підтримувати видання таких збірок в умовах російсько-української війни. Адже, перш за все, війна ведеться на ментальному рівні, у головах людей. Твори Мосендза здатні мобілізувати суспільство, вказати потрібний напрямок руху: прищепити відповідальність та почуття причетності», – сказав Сергій Кузан. Також він додав, що книги Української видавничої спілки ім. Юрія Липи піднімають бойовий дух військових на фронті. Адже волонтери «Вільних Людей» постійно передають книги на Схід, в зону АТО.

В незалежній Україні представлені зібрання новел – «Людина покірна» і «Відплата» – перевидані вперше. Для порівняння – перше їх видання було здійснене ще в 30-х роках минулого століття.

А загалом творчий доробок Леоніда Мосендза, за словами Віктора Рога, невеликий. Окрім двох збірок новел, його перу належать ще кілька есеїв на тему літературної критики, поезії, повість «Засів» та недописаний роман «Останній пророк», який був виданий в еміграції і не перевидавався в Україні.

Однак кількість не така важлива, коли творчий доробок несе важливе виховне та ідеологічне значення.

17362383 1655933581382253 8663396909142191950 n

17191179 1655934071382204 7925600313903444509 n

«Книги Леоніда Мосендза є дуже формотворчими. Це не те, що розважає (хоча вони і цікаво читаються). Це не те, що розбещує. Це те, що унапрямлює, мобілізує і організовує. Якби на таких книжках виховувалася молодь, то наша країна не перебувала б у такому становищі, як зараз. Героями творів Мосендза є люди віри, волі, відваги, відповідальності, вчинку», – додав Віктор Рог.

Сам же Леонід Мосендз народився і виховувався в російськомовній родині. У роки Першої світової війни перебував у російській армії, вважаючи себе «рускім человєком», потім вступив до війська УНР, після поразки якого змушений був емігрувати в Чехословаччину. Ще в часи першої світової війни в Галичині майбутньому письменнику потрапили до рук «Кобзар» Тараса Шевченка й «Історія України-Руси» Михайла Грушевського, які перевернули його свідомість. «З того часу він твердо став на український шлях і з нього не звертав до кінця свого життя», – підкреслив Віктор Рог.

А вже на чужині, захоплений хвилею національно-визвольних змагань, Леонід Мосендз знайшов однодумців, Дмитра Донцова і тих, яких згодом назвуть представниками «Празької школи» (Юрій Липа, Олег Ольжич, Олена Теліга, Юрій Клен, Євген Маланюк та інші яскраві представники української інтелігенції).

Саме за межами України Леонід Мосендз починає творити. Ким є його герой? На думку Сергій Квіта, це сильна особистість, яку ніхто не може примусити робити того, чого вона не бажає. «Покоління Мосендза було розчароване в українській політиці, вважаючи, що політики займаються дріб’язковими проблемами, забуваючи про головну справу – зберегти Державу. Він змальовував цілісних особистостей, що чітко розуміли, що є найважливішим, а що – другорядним і не заслуговує на увагу. Мосендз показує цільну людину. При чому герой не обов’язково з українського середовища. В цій книзі («Відплата» - авт.) є і половці, і австрійці, й італійці. Тому, що в часи становлення чогось одного і формування чогось іншого виникають такі люди, які беруть на себе відповідальність. І Мосендз сам був такою людиною. І намагався представити таких людей», – зазначив Сергій Квіт.

На його погляд, подібні заходи потрібно проводити частіше. А, за словами Віктора Рога, популяризуючи книги письменника-вісниківця, ми творимо українське середовище.

Не даремно планується своєрідний тур регіонами нашої держави, під час якого українців будуть знайомити з творчістю Леоніда Мосендза, 120-річчя якого відзначаємо в цьому році.

Придбати книги можна за адресою: 01030 м. Київ, вул. Ярославів вал, 9, або за номерами телефонів: 068 389 51 76, (044) 234-70-20.

Loading...

Інтерв'ю

Микола Посівнич: «Українське підпілля заміняло державні структури, не маючи своєї держави»

Чиновники, Служба безпеки України, поліція та навіть пенітенціарна служба впродовж цілого місяця допомагали дослідникам вирвати...

06-03-2018 Інтерв'ю

Націософія Олега Багана

9 лютого відзначив свій 55-річний ювілей відомий дрогобицький науковець і публіцист, керівник Науково-ідеологічного центру ім...

26-02-2018 Інтерв'ю

Коліївщина - перша національна революція у Європі

Коліївщина 1768 року - Велике Повстання козаків-гайдамаків і українського селянства чи перша національна революція у...

12-02-2018 Інтерв'ю

Веб-дизайн