Понеділок, 24 квітня 2017 15:23

20-річчя відновленого випуску газети «Вісті УЗО»

Василь Ліщинецький
20-річчя відновленого випуску газети «Вісті  УЗО»

У багатьох країнах, де проживають українці на поселеннях у світі, вони створюють українські громадські організації. А про свою громадську діяльність повідомляють через різні засоби масової інформації, зокрема через пресу. Так зробили і Українські Злучені Організації (УЗО) Великого Клівленду в США, які у 50-річчя свого існування в 1978 році розпочали видання газети «Вісті УЗО». Осідком редакції газети стало місто Парма на околиці Великого Клівленду, де проживало й досі проживає найбільше українців.

У першому числі газети 14 травня 1978 року повідомлялося: «Для контакту з власним громадянством й посилення інформації про діяльність українців у Клівленді вживатимемо оцей неперіодичний літопис – «Вісті УЗО». За 12 років (1978-92) вийшло 20 випусків «Вістей УЗО» переважно по 1-2 випуски в рік з перервою у 1980-82 роках. Останній 20-й випуск «Вістей УЗО» завершено у січні 1992 року.

Лише в 1997 році за старанням Українських Злучених Організацій і тодішнього голови управи УЗО Василя Ліщинецького було відновлено випуск газети «Вісті УЗО». Після проголошення Незалежності України до США почали прибувати з рідного краю українці. У числі тих емігрантів був і Петро Твардовський, історик з університетською освітою, який у Пармі вже у той час працював спочатку вчителем історії, а згодом і директором Школи Українознавства т-ва «Рідна школа». Одночасно він редагував і газету «Вісник», яку випускав «Український поштовий сервіс» Дяченків. Тоді П. Твардовському було запропоновано редагувати газету «Вісті УЗО». Перший випуск відновленої газети вийшов 20 років тому в січні-лютому 1997 року. У редакційній статті під назвою «Ми знову з Вами» було звернення управи УЗО до читачів газети:

«Українські Злучені Організації Великого Клівленду вирішили відновити видання свого друкованого органу. «Вісті УЗО» повертаються до Вас від декількарічного забуття, але зате періодичним виданням – двомісячником».

Відтоді тираж кожного випуску газети становить одну тисячу примірників, які розповсюджуються в українських громадських організаціях, в українських торгових і бізнесових осередках, в українських банках-кредитівках та в парафіях українських церков. Кошт друку газети оплачує Українська Федеральна Кредитова Кооператива «Самопоміч», за що редакція газети висловлює щиру подяку. Протягом 20-ти років від часу відновленої газети видано 124 випуски «Вістей УЗО».

У відновленій газеті з 1997 року поступово склалися і діють різні рубрики. Серед них редакційні статті, де висвітлюються сучасні події в Україні. Далі слідує рубрика, яка відновлює у нашій пам'яті велич українських історичних подій: Січневі Роковини, Листопадовий Зрив і Січове Стрілецтво, проголошення Карпатської України, Акт відновлення української державності у Львові 1941 року, відзначення Свята Героїв, революційна діяльність ОУН, бойові подвиги Української Повстанської Армії і вояків української дивізії «Галичина», святкування Днів Незалежності України, річниць Помаранчевої революції та Революції Гідності й інші.

З питань життя української громади публікуються матеріали різних громадських відзначень, що стосуються культурно-освітньої, релігійної і громадсько-політичної діяльності українців. До них належать: святкування Різдва і Великодня, відзначення Шевченківських роковин, випускні вечори і матуральні забави випускників шкіл Українознавства, річні загальні збори УЗО, кредитівок, СУМу, літні табори сумівців і пластунів, про активних діячів української громади та різні оголошення і громадський календар.

Часто в газеті публікуються інтерв’ю з гостями, які відвідують українську громаду з України та з іншими особами. Так, за 20 років у газеті було надруковано інтерв’ю з Патріархом Української Православної Церкви КП Філаретом, з Патріархом Української Греко-Католицької Церкви Любомиром Гузарем, ректором Українського Католицького Університету у Львові о. Борисом Ґудзяком, настоятелем Української Православної Церкви св. Володимира у Пармі о. Іваном Наконечним, головою Світового Конгресу Українців Аскольдом Лозинським, народними депутатами України Оксаною Білозір та Ігорем Осташем, президентом Національного університету «Києво-Могилянська академія» В’ячеславом Брюховецьким, головним редактором часопису «Шлях Перемоги» Віктором Рогом, директором Центру дослідження визвольного руху (тепер голова Інституту національної пам’яті) Володимиром В’ятровичем, генеральним директором Національного музею-меморіалу жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонського» у Львові Русланом Забілим, народним артистом України, художнім керівником Львівського театру ім. М. Заньковецької Федором Стригуном.

Вагомих успіхів у відновленому випуску газети «Вісті УЗО» з 1997 року досягнуто завдяки наполегливій праці редактора Петра Твардовського та активній підтримці з боку українських громадських організацій, членство яких своїми дописами в газеті збагачують її зміст. А таких дописувачів до газети за 20 років було понад 200 осіб. Серед них відомі імена активістів української громади Великого Клівленду, чільних провідників українських громадських організацій в США, представників політичних партій і урядових кіл з України.

Редактор Петро Твардовський, крім редагування газети «Вісті УЗО», часто дописує і в українських часописах «Свобода» і «Національна Трибуна» (США), «Гомін України» (Канада), «Шлях Перемоги» (Україна). Тож за свої творчі успіхи на журналістській ниві і як редактор газети «Вісті УЗО» у 2011 році був прийнятий у члени Національної спілки журналістів України. Управа УЗО надіється, що при активній підтримці української громади друкований орган Українських Злучених Організацій Огайо газета «Вісті УЗО» ще довгі роки служитиме постійним інформатором про життя українців на чужині та в рідному краї.

 

Loading...

Інтерв'ю

Юрій Менцинський: «Багатолітня боротьба українців увінчається успіхом»

Його доля характерна для сотень тисяч українців, родини яких, рятуючись від московських «визволителів», змушені були...

21-01-2019 Інтерв'ю

Стефан Романів: Терор, який був у 1932 році, і терор, що сьогодні на окупованих територіях, мають одну мету – винищення

Минулого тижня у Києві відбувся XI Світовий Конгрес Українців – ініціативи, що координує роботу 20-мільйонної...

10-12-2018 Інтерв'ю

Леонтій Шипілов: «Вибори в умовах війни: маємо бути у всеозброєнні»

  Понад місяць працює нова Центральна виборча комісія, обрана 20 вересня. Присягу прийняли 5 жовтня. Українська...

18-11-2018 Інтерв'ю

Веб-дизайн