П'ятниця, 12 травня 2017 15:01

«Росія проти України (1990-2016 рр.)…»: про не випадковість новітньої війни Росії з Україною

Сергій Пархоменко-Багряний
«Росія проти України (1990-2016 рр.)…»: про не випадковість новітньої війни Росії з Україною

Переді мною монографія доктора історичних наук Павла Гай-Нижника «Росія проти України (1990-2016 рр.): від політики шантажу і примусу до війни на поглинання та спроби знищення».

Власне, назва говорить сама за себе. Про актуальність також говорити зайвий раз не треба – тут все і так зрозуміло. Але все таки, чим відрізняється ця праця від сотень інших, присвячених боротьбі українців з одвічним ворогом?

Тут я зазначу, що Павло Гай-Нижник чи не першим зібрав і систематизував увесь той обсяг матеріалів, які свідчили на користь намагань російських політичних еліт (як офіційної влади, так і не провладних політиків) втягти Україну в орбіту впливу РФ, а потім і приєднати до неоімперії – від 1990 року і донині. Ознайомившись з книгою, ми розуміємо, що в Росії заходи, спрямовані на «повернення» України, почалися одразу ж, як СРСР реально захитався.

Історик, використовуючи першоджерела, детально зупиняється на всіх факторах, які призвели до теперішньої війни – історичних, політичних, соціальних, гуманітарних, інформаційних, економічних, дипломатичних, безпекових.

Гай-Нижник послідовно «розбирає по частинах» передумови виникнення збройного конфлікту, фактами і цифрами доводячи, що гібридна війна РФ проти України велася задовго до 2013-2014 рр.

Доба сучасної російсько-української війни також широко висвітлена в книзі, але, що важливо, автор не лише констатує ситуацію, але й пропонує своє бачення пошуку шляхів деокупації Криму і Донбасу.

Попри переважно науковий (або радше науково-публіцистичний) стиль монографії, остання читається і сприймається легко, тому її цілком можна рекомендувати не лише експертам з тематики російсько-українських взаємин і науковцям, але й пересічним українцям, особливо – молоді, яка навряд-чи пам’ятає ті часи, коли Росія взялася за розв’язування гібридної війни проти України.

Loading...

Інтерв'ю

Добрі справи по осені рахують…

Цього року жовтень несе нам не лише традиційні церковні, професійні та державні свята. Разом з...

29-09-2017 Інтерв'ю

Олег Баган: «Союз Тримор’я – цивілізаційна антитеза до Росії»

«Війна цивілізацій», «цивілізаційні розколи» – чуємо раз у раз в розмовах політологів. Що вкладають у...

07-08-2017 Інтерв'ю

Стефан Романів: У перспективі хотілося б домовитися про безвізовий режим з Австралією

Днями в австралійському Мельбурні закінчився ювілейний 15-й з'їзд («Здвиг») українських організацій Австралії, присвячений 70-літтю поселення...

16-07-2017 Інтерв'ю

Веб-дизайн