П'ятниця, 26 травня 2017 14:53

Книжковий Арсенал: контраверсійний погляд

Євгена Тищук, УІС
Книжковий Арсенал: контраверсійний погляд

21 травня завершився VII Міжнародний фестиваль «Книжковий Арсенал», який проходив у Києві. Цьогорічний захід мав неабияку популярність не лише серед вузького кола інтелігенції та шанувальників мистецтва, а й на широкий загал. Тому його, без перебільшення, можна назвати вагомою подією у культурному житті України. Черги до кас сягали сотень метрів. За даними Мінкульту захід відвідало більше ніж 50 000 осіб, серед яких перші особи держави, політичні та громадські діячі, телезірки та інші відомі особистості.

Треба віддати належне кураторам фестивалю за високий якісний рівень організації. Незвичайний формат заходу включав у себе тематичні майданчики, авторські спецпроекти, виставкові павільйони, секцію ілюстраторів, дитячі програми та майстерні, міні-вистави, поетичну сцену та музичні вечори. Книжковий форум об'єднав літературу і мистецтво і дійсно вражав своїм масштабом, різноманітністю та помпезністю.

УКРАЇНСЬКА ВИДАВНИЧА СПРАВА також взяла участь у цій грандіозній події. Найпопулярнішими за продажами стали книги Леоніда Мосендза «Відплата» та «Людина покірна». Про значний попит на цього новеліста свідчить той факт, що вже другого дня був розпроданий весь наклад «Людини покірної».

Радує, що нарешті до інтелігентного київського читача дійшла постать Миколи Климишина - одного з легендарних діячів ОУН, очільника Північної похідної групи 1941 року, керівника «Бандера-группе» у нацистському таборі Авшвіц. Другим за популярністю на Фестивалі став двотомник його спогадів «В поході до волі», який вийшов у світ обмеженим накладом у діаспорі та нещодавно був перевезений до України.

Неочікувано увагу читачів привернула постать державного діяча доби УНР, публіциста та дослідника української історії Романа Бжеського. Відвідувачів цікавили його праці, в яких автор порушує засадничі теми української історії, політики, культури, літературознавства. Найактивніше купували книги з ґрунтовними дослідженнями «без купюр» про діяльність і творчістьМ. Куліша, М. Хвильового, М. Драгоманова та інших літературних постатей, а також «Нариси з історії українських визвольних змагань» («Про що історія мовчить»).

Така літературна спрага відвідувачів заходу до історичної та націоналістичної літератури цілком логічна, адже лише останніми роками розпочалась спрямована державна політика щодо відновлення історичної справедливості та увіковічення пам’яті національних героїв.

Але залишаються сили, які прагнуть завадити утвердженню української державності. Однією з форм, в якій вони маскуються, є різного роду ліво-ліберальні рухи. Аналіз деяких тематик фестивалю свідчить про суттєвий вплив на зміст заходу подібних структур.

Читайте також: Книга з «рецептом» завершення національної революції та війни

Активними учасниками та жертводавцями «Книжкового Арсеналу» стали всякого роду недержавні організації та фонди, переважно іноземні, зокрема Rosa-Luxemburg-Stiftung (Німеччина) – близька до партії лівацького спрямування «Die Linke», яка обстоює інтернаціоналізм, емансипацію, ЛГБТ та «провадять критичну рефлексію історії».

Під час однієї з локацій на «Книжковому Арсеналі» подібну «рефлексію історії» можна було почути від професора з Німеччини Андреаса Умланда. На думку останнього, найшкідливіше явище в Україні, яке легітимізували «праві» та "ультраправі», – це «безжальна декомунізація» та увіковічення пам'яті ОУН та Бандери, яких він вважає фашистами. Дивно чути таке від професора Лейпцизького університету, доктора філософії. Оскільки, після розкриття архівів, як вітчизняних так і зарубіжних, що стосуються періоду Другої світової війни, беззаперечними є факти щодо цілей та діяльності Організації Українських Націоналістів та її провідників. Наразі оунівців «фашистами» можуть називати або упереджені невігласи і провокатори, підіграючи «кісєльовщині» у російських медіа, або ж – кремлівська агентура.

Подальша «альтернативна» думка професора веде до розділення учасників Революції Гідності на частини: «правих», «ультраправих» та простих громадян. Буцімто, уся мета нашого повстання проти тодішньої злочинної влади: домогтися підписання асоціації з Євросоюзом... А так-звані «ультраправі» принесли на Майдан насилля, зробили революцію, скинули владу і все зіпсували. Така риторика грає в унісон з Януковичем, який «плескав у долоні євромайданівцям-студентам за їх громадянську позицію».

У підтвердження провокативності слів професора «правонетерпимості» Умланда свідчить і той факт, що 9 грудня 2013 року «регіонал» Олег Царьов скеровує до СБУ запит про оголошення А.Умланда персоною «нон-грата». Це при тому, що він у вересні того ж року вірно говорив про те, що «…інструментом легітимізації режиму Януковича є протистояння «фашистів» і «антифашистів»».

Для політтехнологів Партії Регіонів було важливим знайти на Майдані «ультраправих фашистів» (бо мирні громадяни на Майдан не підуть, адже напередодні були «Беркутом» побиті їх діти-студенти – авт.). І тут бачимо: вустами одіозного Олега Царьова реанімовується у ЗМІ постать «гнаного» Умланда, як людини, що нібито має відношення до протестів. Це було зроблено явно з метою використати увагу до персони цього політолога для акцентуації на тему «ультрафашистів на Майдані». Адже основна діяльність професора – це розвінчування фашизму у суспільно-політичному житті України. Користуючись народною мудрістю, можна сказати, що «паршива вівця  всю отару перепсує» і тоді не треба «одягати свого вовка в овечу шкуру». Та й не дивно, адже москвини завжди були майстрами різного роду хитрощів та маніпуляцій.

Саме так виглядає гібридна інформаційна війна, яку веде Москва, яка ніколи не припинялася на теренах нашої України. Наше завдання – вчасно визначати ворогів та їх тонкі технології впливу, діяти на випередження та випрацьовувати свої асиметричні контратаки.

Loading...

Інтерв'ю

Микола Посівнич: «Українське підпілля заміняло державні структури, не маючи своєї держави»

Чиновники, Служба безпеки України, поліція та навіть пенітенціарна служба впродовж цілого місяця допомагали дослідникам вирвати...

06-03-2018 Інтерв'ю

Націософія Олега Багана

9 лютого відзначив свій 55-річний ювілей відомий дрогобицький науковець і публіцист, керівник Науково-ідеологічного центру ім...

26-02-2018 Інтерв'ю

Коліївщина - перша національна революція у Європі

Коліївщина 1768 року - Велике Повстання козаків-гайдамаків і українського селянства чи перша національна революція у...

12-02-2018 Інтерв'ю

Веб-дизайн