Середа, 15 серпня 2018 15:50

Що робили бандерівці на Запоріжжі: мовою документів

УІС
Що робили бандерівці на Запоріжжі: мовою документів

«ОУН на території Запорізької області. 1940-1945. Документи та матеріали» – книга з такою назвою днями побачила світ у видавництві «Літопис УПА» у серії «Бібліотека» (том 14). Автором-упорядником книги є кандидат історичних наук, директор Запорізького науково-дослідного центру «Спадщина» Юрій Щур.

Сфера наукових інтересів автора охоплює історію українського націоналістичного руху на Наддніпрянщині (1920-1955 рр.) та Запоріжжі зокрема, участь наддніпрянців у визвольному русі ХХ століття. Він також є автором більше 100 наукових статей з історії визвольної боротьби ХХ століття на Наддніпрянській Україні та ряду книг з цієї проблематики, серед яких «На грані двох світів: український націоналістичний рух на Наддніпрянщині, 1920-1955 рр.», «Будь перший в боротьбі і перемогах: український націоналістичний рух на Запоріжжі (1920-1950-ті рр.)», «Запоріжжя й запорожці у боротьбі за незалежність України: героїчне ХХ сторіччя», «Життя і боротьба Іларіона Курила-Кримчака», «Весна 1918 року: у боротьбі за Запоріжжя». Постійний дописувач часопису ОУН «Шлях Перемоги».

Нова книга складається з трьох частин. У першій подано комплексне дослідження історії діяльності Організації українських націоналістів на території Запорізької області напередодні німецько-совєтської війни, під час німецької окупації та перший післяокупаційний рік. У другому розділі подано 84 документи про діяльність ОУН на Запоріжжі, питому вагу яких складають раніше засекречені матеріали совєтських спецслужб. у третій частині опубліковані зібрані автором фотографії членів націоналістичного підпілля на Запоріжжі.

«Видання подібного формату я хотів зробити давно. Подати не лише історію діяльності підпілля ОУН, але й доповнити все це документами НКВД-МГБ-КГБ. І не лише протоколами допитів, а й оглядом агентурних справ. Таким чином, я вважаю, читач отримує максимальний об’єм інформації про ці героїчні сторінки історії Запорізького краю.

Читайте також: Запоріжжя, грудень 1917 року: втрачена перемога

Для багатьох буде відкриттям не лише сам факт діяльності, і то досить масової та об’ємної, членів ОУН на території сучасної Запорізької області, але й її нижня межа. Віднайдені документи дозволяють стверджувати, що перші осередки ОУН з’явилися у Запоріжжі ще у 1940 році. Під час же німецької окупації ОУН вдалося на території області охопити своєю мережею майже усі адміністративні райони, заклавши також осередки у сучасній Херсонській області та півночі Криму». – розповідає автор.

У найближчих планах дослідника продовження вивчення діяльності ОУН на Запоріжжі, зокрема готується видання, присвячене післявоєнній діяльності націоналістичного підпілля, що охоплює 1945-1957 роки.

Loading...

Інтерв'ю

Віктор Рог: За Україну йде великий бій

Головний редактор всеукраїнського тижневика «Шлях Перемоги», публіцист, автор книг і численних публікацій з ідеології українського...

21-03-2019 Інтерв'ю

Юрій Шухевич: «Ніхто не зміг сплутати йому гри»

Про військове зростання воєначальників УПА, зокрема Головного командира УПА генерал-хорунжого Романа Шухевича – центральної фігури...

05-03-2019 Інтерв'ю

Юрій Менцинський: «Багатолітня боротьба українців увінчається успіхом»

Його доля характерна для сотень тисяч українців, родини яких, рятуючись від московських «визволителів», змушені були...

21-01-2019 Інтерв'ю

Веб-дизайн