Середа, 19 грудня 2018 16:15

Спроба авторизації світлин УПА

Василь ГУМЕНЮК
Спроба авторизації світлин УПА

У видавництві «Літопис УПА» вийшов друком традиційний ілюстрований календар на 2019-й рік.

Як і дотепер, він складається з «текстової» та «ілюстративної» частин (по 50% кожної), але остання вперше присвячена персоналіям-авторам світлин з підпілля. Років 20 тому чи не кожен повстанський знімок вважався великою рідкістю і раритетом, а зараз, коли їхній лік сягнув кількох тисяч (і це при суттєвих обмеженнях на фотографування в суворих умовах функціонування «підземної армії»!), публікацією знімків повстанців нікого не здивуєш. Настав час і вимога «документалізації» таких фотографій – встановлення якомога точнішої дати та місця фіксації, автора сюжету, і – по можливості – з’ясування персональних даних сфотографованих, як також важливих технічних деталей (марка фотоапарата, техніка виготовлення відбитка, використовувані світлочутливі матеріали тощо). Така інформація, якщо вона буде встановлена, перетворює повстанську світлину з розряду ілюстративної у повноцінний історичний документ.

Досі, як це не дивно, автори численних – і суто наукових, і популярних публікацій про УПА, охоче ілюструючи свої матеріали повстанськими світлинами, часто навіть не намагалися з’ясовувати, хто був їхнім автором і в яких умовах фотографував, не кажучи вже про використовувану апаратуру та світлочутливі матеріали (хоча і перше, і друге було дуже складно роздобути як у роки Другої світової війни, так і в післявоєнний період на території СССР – країни, в якій дефіцит будь-чого був не винятком, а правилом).

По-суті дотепер «офіційно» зафіксованими авторами світлин українського підпілля є лише вузьке коло осіб, наприклад Володимир Щигельський-«Бурлака» (див. 13-й том основної серії «Літопису УПА», стор. 163) та Микола Лебедь-«Рубан» (саме він особисто фотографував Перший Великий Збір УГВР 11-15 липня 1944 р., про що написано у 8-му томі основної серії «Літопису УПА», стор. 274). Він же у своїй книзі «УПА: її ґенеза, ріст і дії у визвольній боротьбі українського народу за УССД» (1946 р.) вперше опублікував низку світлин з підпілля – сюжети з територій оперування відділів УПА-Північ та УПА-Захід, тож Календар розпочато саме зі світлин імовірно Миколи Лебедя та наведених у його публікаціях, хоча авторство багатьох з них поки-що надійно не встановлене.

Воїнів УПА й учасників Збройного підпілля ОУН фотографували як самі повстанці, так і цивільні фотографи, котрих залучали до цієї небезпечної справи борці за волю України, сподіваючись, що ті будуть суворо дотримуватись правил конспірації. З 12-ти фотографів – авторів таких знімків (зрозуміло, що їх було набагато більше, але формат календаря не дає можливості розповісти про інших), як безпосередніми підпільниками описано 8 осіб + 4 цивільних. Окрім фотосюжетів з повстанцями наведено знімки авторів, а про деяких публікується також коротка довідка біографічного характеру.

Календар впорядкували Зенон Боровець, Андрій Мацьків, Дмитро Проданик та автор цих рядків; величезну допомогу у підготовці рукопису надали Ігор Гомзяк і Роман Кулик, а макетування здійснила талановита дизайнер Анна Ладик.

Якщо у когось виникло бажання отримати видання, слід звернутися листом на електронну адресу Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. або Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Loading...

Інтерв'ю

Віктор Рог: За Україну йде великий бій

Головний редактор всеукраїнського тижневика «Шлях Перемоги», публіцист, автор книг і численних публікацій з ідеології українського...

21-03-2019 Інтерв'ю

Юрій Шухевич: «Ніхто не зміг сплутати йому гри»

Про військове зростання воєначальників УПА, зокрема Головного командира УПА генерал-хорунжого Романа Шухевича – центральної фігури...

05-03-2019 Інтерв'ю

Юрій Менцинський: «Багатолітня боротьба українців увінчається успіхом»

Його доля характерна для сотень тисяч українців, родини яких, рятуючись від московських «визволителів», змушені були...

21-01-2019 Інтерв'ю

Веб-дизайн