Понеділок, 04 березня 2019 17:24

В Тернополі презентували працю про воєнну округу УПА

«Український погляд»
В Тернополі презентували працю про воєнну округу УПА

Нещодавно в Тернополі Сергій Волянюк, боєць 14-ї сотні Самооборони Майдану, кандидат історичних наук, презентував свою книгу «Історія Воєнної Округи УПА “Лисоня”».

У книзі розповідається про діяльність воєнної округи УПА «Лисоня» проти німецького і радянського окупаційних режимів й польського підпілля, структуру округи та підлеглих їй формувань, воєнний, організаційний, територіальний поділ та керівний склад груп Української Народної Самооборони, відділів УПА і штабу ВО.

Презентація відбулася у Молодіжному Центрі Тернополя. Кожен з відвідувачів мав змогу задати автору своє запитання та отримати вичерпну відповідь.

Ми теж поспілкувалися із автором Сергієм Волянюком:

– Про що книга та що спонукало тебе написати таку ґрунтовну працю?

– Історія становлення та роль УПА у національно-визвольному русі цікавили мене завжди. Ще з університетських часів я розпочав досліджувати та розробляти питання становлення, розвитку та діяльності відділів УПА на території Тернопільщини. Щоб сьогодні презентувати цю книгу, де чітко та лаконічно описано становлення і діяльність Воєнної Округи УПА «Лисоня», я опрацював величезну кількість архівних матеріалів, публікацій та наукової літератури. Структура, чисельність, відділи, командний склад, діяльність, в тому числі пропагандистська, поділи, реформи – всі ці живі речі я подав у книзі на основі фактів, щоб кожен читач міг зробити свій висновок.

– Опрацьовуючи цю тему, чи було щось таке, що тебе найбільше здивувало, стало відкриттям?

– В першу чергу – це масштаб. Я ніколи не міг уявити, що оці от «лісові хлопці» могли без ніякої допомоги ззовні побудувати таку велику структуру що підпілля, що власне відділів УПА. Щодо відкриттів, то справа в тому, що я завжди кажу, що армія УПА – це є армія псевд, шифрів, кодів, записок. Коли вдається розшифрувати, ідентифікувати повстанців по псевдонімах, то це є вже свого роду відкриття. Тому що кожна подія, історичний факт має свої причини, наслідки, конкретних людей, які це виконували. Зараз поширений спрощений варіант історії, де описують подвиги героїв. А тут є проста «чорнова» робота людей, які виконували поставлені перед ними завдання.

– Чи були якісь перешкоди, коли ти шукав потрібні документи?

– Були різні ситуації. Я згадав той час, коли в архівах не можна було копіювати, і доводилося простим олівцем переписувати, щоб часом не залишити на документах слідів чорнила. Та після декількох відвідувань архіву, стаєш знайомим працівникам і люди просто розуміють, для чого ти це робиш. Зараз вже немає такого. Ти можеш спокійно зайти в архів і, виконавши ряд умов, копіювати документи.

– Скільки часу ти працював над книгою?

– Загалом близько 10 років. Знову ж таки, у процесі я робив багато інших матеріалів, як от бібліографічний нарис чи збірку документів штабу Воєнної Округи «Лисоня», дисертацію та дипломну. Усі це я використав потім у книзі.

– Що ти хотів сказати чи донести, написавши цю книгу?

– Мій такий першочерговий задум був віддати честь тим воякам, що творили нашу історію у 40-50-тих роках. Ця книга є моїм таким невеликим вкладом, в першу чергу, в історію дослідження УПА і своєрідною шаною воякам українського підпілля.

Loading...

Інтерв'ю

Олександр Добровольський: «Нам треба донести не просто правдиві історичні факти, а парадигму боротьби»

Про невідомі факти з діяльності національно-визвольного руху на Донбасі у ХХ столітті «Тижню» розповів історик...

15-05-2020 Інтерв'ю

«Держава від першого села»: як ОУН готувалася до Другої світової війни

80 років тому, навесні 1940 року Друга світова війна тільки набирала обертів.

20-04-2020 Інтерв'ю

Ігор Артюшенко: «Три виклики для Зеленського: коронавірус, Коломойський, Кремль»

Про стан в державі, актуальні українські проблеми, їх причини і шляхи можливого вирішення говоримо з...

22-03-2020 Інтерв'ю

Веб-дизайн