П'ятниця, 24 січня 2020 21:55

Генерал Вишнівський про отаманію

Сергій Вересень
Генерал Вишнівський про отаманію

В рамках відзначення 100-річчя Української революції за сприяння Фундації «Вільні люди» в Запоріжжі науково-дослідним центром «Спадщина» щойно видано знакову книгу – збірку праць генерал-поручника Армії УНР Олександра Вишнівського «Повстанський рух і отаманія». Солідну наукову розвідку про автора в якості передмови подав історик Юрій Щур.

«Моєю інтенцією є об’єктивно зазнайомити сучасне й майбутні українські покоління з тими історичними подіями, які фатально заважили на наслідках нашої новітньої збройної визвольної боротьби так, як вони в дійсності відбувалися, з усіма їх світлами й тінями», – зазначає у вступному слові до збірки її автор.

Генерал висвітлює й аналізує в своїх спогадах-роздумах шлях і роль отаманів Зеленого, Григорьєва, Махна, Оскілка, Божка, Волоха, Філоненка, полковника Болбочана та інших діячів доби визвольної боротьби початку минулого століття, згадує про віхові події того часу, зокрема про Листопадовий рейд 1921 року.

Властиво він розділяє явища повстанського руху та «отаманії», як явища часто деструктивного, ворохобницького, викликаного неоправданими амбіціями, хуторянством та безвідповідальністю перед долею цілого – нації і держави.

«Отаманія червоною ниткою проходить через усю нашу історію, отаманія – наше нещастя в минулому і одна з головних причин невиправданої української трагедії в сучасному» – стверджує генерал Вишнівський. І це своє ствердження він ілюструє прикладами. Не бракує таких сумних прикладів, нажаль, і сьогодні.

Тож книга ця безумовно буде цікавою і повчальною не лише для істориків, але й для тих, хто ставить перед собою болючі і пекучі питання: «Чому так нині є в Україні? Як це сталося? Що треба, аби уникнути помилок надалі? Що робити, аби змінити ситуацію на краще?»

Адже «ця книга про те, як було і як не має бути. Особливо сьогодні, коли триває чергова війна. І ворог той самий…»

 

Loading...

Інтерв'ю

Ігор Артюшенко: «Три виклики для Зеленського: коронавірус, Коломойський, Кремль»

Про стан в державі, актуальні українські проблеми, їх причини і шляхи можливого вирішення говоримо з...

22-03-2020 Інтерв'ю

Дзяніс Івашин: «Росія ніколи не відпустить нашу країну у вільне плавання»

Нещодавно в Києві відбулася міжнародна експертна дискусія «Гібридна війна РФ проти Білорусі», організована Недержавним аналітичним...

05-03-2020 Інтерв'ю

Як "облаштувати" Росію?

Віктор Рог у програмі «Кружляння слів»

28-02-2020 Інтерв'ю

Веб-дизайн