П'ятниця, 31 січня 2020 16:29

Предтеча «вісниківського» неоромантизму

Прес-служба НІЦ ім. Д.Донцова
Предтеча «вісниківського» неоромантизму

Щойно вийшов у світ науковий збірник «Микола Євшан у контексті доби: Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції (Івано-Франківськ, 1 листопада 2019 р.)». Упорядкували книгу – Олег Баган та Євген Баран. Конференція і видання були організовані зусиллями кафедр української літератури Прикарпатського національного університету ім. В.Стефаника і Дрогобицького державного педуніверситету ім. І.Франка. У збірнику вміщені статті науковців із Івано-Франківська, Львова, Чернівців, Дрогобича, Калуша, малої батьківщини М.Євшана.

Книга доповнена добіркою ще не друкованих і значною мірою сенсаційних, гострих публіцистичних статей Євшана періоду 1914-1919 рр., які підготувала дослідниця Мар’яна Комариця (Львівська національна наукова бібліотека ім. В.Стефаника). Видання присвячене 130-й річниці від дня народження і 100-річчю смерті великого критика.

Важливим акцентом конференції і збірника стало осмислення світоглядної еволюції М.Євшана в останні роки життя і виявлення спорідненості його тодішніх ідей із настроями та візіями українського вольового націоналізму, який щойно зароджувався у вихорі Світової війни і Національної Революції.

Сумарно нові матеріали про критика дають підстави вважати його предтечею «вісниківського» неоромантизму в українській літературі (Д.Донцов, Є.Маланюк, Ю.Липа, Л.Мосендз, О.Ольжич та ін.). Принаймні філософські інтенції до ірраціоналізму, концептуалізація героїки як основи нової естетики, есеїстичний тип мислення в літературній критиці М.Євшана явно промовляють про його вплив на Донцова як головного теоретика наступної націоналістичної доби.

Loading...

Інтерв'ю

Володимир Балух: «Кримчани готові до акцій протесту»

Володимир Балух – один з найвідоміших представників українського опору в Криму. Від початку анексії півострова...

24-01-2020 Інтерв'ю

Віктор Рог: «Усе залежить від спільної праці і боротьби»

Публіцист та громадський діяч Віктор Рог завітав до Запоріжжя, щоб презентувати знакову книгу «Ієрархія національних...

20-11-2019 Інтерв'ю

Тарас Рондзістий: «Виховання патріотів – пріоритетна українська справа»

Цього року вп’яте відзначають в Україні на державному рівні День захисника України. З цього приводу...

14-10-2019 Інтерв'ю

Веб-дизайн