П'ятниця, 31 січня 2020 16:29

Предтеча «вісниківського» неоромантизму

Прес-служба НІЦ ім. Д.Донцова
Предтеча «вісниківського» неоромантизму

Щойно вийшов у світ науковий збірник «Микола Євшан у контексті доби: Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції (Івано-Франківськ, 1 листопада 2019 р.)». Упорядкували книгу – Олег Баган та Євген Баран. Конференція і видання були організовані зусиллями кафедр української літератури Прикарпатського національного університету ім. В.Стефаника і Дрогобицького державного педуніверситету ім. І.Франка. У збірнику вміщені статті науковців із Івано-Франківська, Львова, Чернівців, Дрогобича, Калуша, малої батьківщини М.Євшана.

Книга доповнена добіркою ще не друкованих і значною мірою сенсаційних, гострих публіцистичних статей Євшана періоду 1914-1919 рр., які підготувала дослідниця Мар’яна Комариця (Львівська національна наукова бібліотека ім. В.Стефаника). Видання присвячене 130-й річниці від дня народження і 100-річчю смерті великого критика.

Важливим акцентом конференції і збірника стало осмислення світоглядної еволюції М.Євшана в останні роки життя і виявлення спорідненості його тодішніх ідей із настроями та візіями українського вольового націоналізму, який щойно зароджувався у вихорі Світової війни і Національної Революції.

Сумарно нові матеріали про критика дають підстави вважати його предтечею «вісниківського» неоромантизму в українській літературі (Д.Донцов, Є.Маланюк, Ю.Липа, Л.Мосендз, О.Ольжич та ін.). Принаймні філософські інтенції до ірраціоналізму, концептуалізація героїки як основи нової естетики, есеїстичний тип мислення в літературній критиці М.Євшана явно промовляють про його вплив на Донцова як головного теоретика наступної націоналістичної доби.

Loading...

Інтерв'ю

Олександр Сич: Держава занурюється у безсистемне шарпання і втрачає свою ідентичність

Нині відбувається дезорганізація, порушення фундаментальних основ державного життя. Президент Зеленський світоглядно вихований у ментальному лоні...

03-06-2020 Інтерв'ю

Ігор Артюшенко: «Влада бачить загрозу для себе серед проукраїнського середовища, в українській пісні, культурі та мові»

– Минув рік після перемоги Володимира Зеленського на виборах. Одне з побоювань часів виборчих перегонів...

02-06-2020 Інтерв'ю

Олександр Добровольський: «Нам треба донести не просто правдиві історичні факти, а парадигму боротьби»

Про невідомі факти з діяльності національно-визвольного руху на Донбасі у ХХ столітті «Тижню» розповів історик...

15-05-2020 Інтерв'ю

Веб-дизайн