П'ятниця, 24 липня 2015 00:00

Учитель Нації

Говорити у наш тривожний час про Івана Франка і радісно, і сумно. Радісно, бо Франко дотепер гуртує довкола себе цвіт інтелігенції, справжню духовну еліту нації. А сумно не тільки тому, що згадуємо про фізичний відхід великої людини, а й іще з низки причин. Й однією із найприкріших є те, що до суті Франкового феномена наш сучасник змушений продиратися крізь хащі давніх і нових політичних фальсифікацій та бездумних примітивізацій. На щастя, під впливом незашореної академічної спільноти успішно деміфологізуються радянські стереотипи періоду російсько-комуністичної окупації про Франка як виключно “соціаліста” чи “атеїста”, а також більш вдумливими стають наукові, шкільні та громадські популяризаційні проекти, позбуваючись, хоч не всюди і не завжди, псевдопросвітянських спрощень та недохопів.

Кожна держава для довговічного функціонування потребує збереження та відтворення громадянами своїх національних цінностей. Від цього залежить як її внутрішня стабільність, здатність до консолідаційних процесів, полагодження різновекторних соціальних, економічних настроїв, так і спроможність репрезентувати та захищати власний народ. Специфікою сучасного глобалізованого світу, що виходить поза межі впливу конкретної держави, стає зростаюче протиборство за світоглядні орієнтації та цінності людей. Розмивання чітких меж кордонів, сфер матеріального забезпечення, системи державного планування як гаранту розвитку, призводить до зміни акцентів у обґрунтуванні лояльності до держави її громадян. Як наслідок, частина населення, яка не сприймає державу як національну, яка не вбачає в ній цінності, за яку боролися попередні покоління і яку потрібно відстоювати в сучасний період, дуже легко стає лояльною до інших політичних утворень.

Останніх 367 років, після нещасливого військового союзу Богдана Хмельницького з московським царем Алєксєєм Міхайловічем у 1654 році, Україна перебуває під постійним тиском московського імперіалізму. З цього часу ні на хвилину не припинялася його дія (з різними рівнями інтенсивності), окупацією та поглиненням українських земель, знищенням населення України, системним впливом на зміну української ідентичності (мовної, релігійної, національної). Ця війна, до поновлення її гарячої фази у лютому 2014 року, ніколи не припинялася і не закінчувалася, тривала в різних формах, кожного разу з метою досягнення передусім політичних та ідеологічних цілей.

П'ятниця, 17 липня 2015 00:00

Слов’янськ: Донбас в Україні

П’ятого липня минув рік, як Слов’янськ був визволений  з пазурів російських терористів і місцевих сепаратистів. Подія стала більше, ніж тільки символічним приводом, щоб у  місті організувати представницький громадський форум під програмною назвою «Донбас-Україна: Порядок денний.» Метою форуму організатори цього заходу визначили максимально чітко: “ Наголосити на актуальності сучасних проблем Донбасу для України і світу, запропонувавши дорожню карту спільного вирішення їх громадськістю, владою і міжнародними партнерами».

Попри спроби Росії посилити свій вплив у країнах Східної та Південної Європи, зокрема, в Греції, західний світ все серйозніше консолідується проти російської загрози.

Аналізуючи сучасний рівень розвитку держави, науковці одностайно відзначають, що її базовими характеристиками є демократичний характер, соціальна спрямованість та правова сутність. Як правило, вони закріплюються в національних конституціях. Зокрема, у ст. 1 Конституції України також зазначено, що "Україна є суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава" [1]. В той же час детальний аналіз реального впровадження цієї конституційної норми вказує, що вона поки що носить декларативний характер.

Український націоналізм був і залишається ідеологією, що проросла і розвивалася як національно-визвольний рух в сучасну епоху. Неможливо призначити одного засновника або головного ідеолога українського націоналізму. Та все ж, такі особи, напевно, будуть одні з перших по загальному впливу, що вклали істотний внесок в його розвиток: Тарас Шевченко, Юліан Бaчинський, Микола Miхновський, Дмитро Донцов, Петро Полтава, Осип Дяків-Горновий та інші. Цей спектр, що складається лише з шести імен (п’ятдесят могли би бути перераховані) настільки широкий, що включає в себе таке розмаїття, як Юліан Бачинський, по суті марксиста, протекціоніста українського селянства та робітничого класу та Дмитра Донцов, спочатку соціаліста, а пізніше ідеолога чинного націоналізму.

Перспективи розвитку Росії й України значною мірою визначаються притаманними цим доволі різним суспільствам соціокультурними традиціями, тими архетипами й матрицями функціонування, що формувалися століттями під впливом нерідко протилежних культурних світів.

Неділя, 21 червня 2015 00:00

«І знову подорож на Схід…»

Відомий сумський волонтер Андрій Букін постійно передає в АТО допомогу, призначену українським воїнам. «Цього разу передавали авто, а саме УАЗ «буханка», - розповів він. - Перед дорогою три доби хлопці не вилазили з гаража, щоб встигнути доробити дане авто. УАЗ у відмінному стані, середня швидкість 90-100 км/год. Досить непоганий накат, відкапіталені всі центральні агрегати, хлопці в гаражі зробили з цивільного авто бойовий автомобіль». Автомобіль було придбано за кошти, зібрані українською діаспорою Австралії.

В Україні з’явилася «Ліва опозиція» – об’єднання лівих і лівоцентристських партій і громадських організацій на чолі з лідером комуністів Петром Симоненком, прогресивною соціалісткою Наталією Вітренко, ідейним комуністом Георгієм Крючковим та істориком Валерієм Солдатенком, яких було представлено академіками, хоча такими вони ніколи не були, а також рекордсменом з легкої атлетики Р. Поварнициним. 12 червня, в Києві, відбулися установчі збори.

Інтерв'ю

Тарас Рондзістий: «Патріотичне виховання є справою кожного українця»

Тарас Рондзістий: «Патріотичне виховання є справою кожного українця»

Директор Центру Національного Відродження, радник Міністра освіти і науки України Тарас РОНДЗІСТИЙ розповів УІС як...

25-06-2015 Інтерв'ю

Що і як змінює країну?

Що і як змінює країну?

Річниця української Конституції, яка мимовільно збігається майже із завершенням року воєнних дій на Донбасі, схиляє...

24-06-2015 Інтерв'ю

Мистецтво для фронту

Мистецтво для фронту

Віктор Цапко: "...бізнесмени не можуть весь час викуповувати картини. Та чи й мусять?"

12-06-2015 Інтерв'ю

Веб-дизайн