П'ятниця, 28 серпня 2015 00:00

Розсипане срібло

Валентині МАСТЄРОВІЙ на посвяту

«…Ви ж волю бачите як різновид хвороби.

Давно відвикли ви ходити в хати й саклі.

Відвикли думати про […] для корів.

Ви бачите народ в дешевому спектаклі,

Куди людей женуть під страхом таборів».

                                     Микола РУДЕНКО

                            Поема «Історія хвороби»

                            Розділ 17. 11-29 лютого

                            1976 року.

Вівторок, 25 серпня 2015 00:00

24 роки умовно

Хоч як це дивно, в Україні аж дотепер знаходяться люди, що обговорюють питання, чи варто було в 1991 році проголошувати державну незалежність, чи не існувало кращих можливостей. Якщо 24-й раз підряд доводиться пояснювати, для чого потрібен суверенітет, то з нами справді щось недобре.

Наприпочатку липня в Інституті історії України НАНУ відбувся топонімічний "круглий стіл", організований Національною спілкою краєзнавців. На заході виступили, зокрема, поважні столичні науковці Сергій Білокінь та Наталія Терес – багаторічні члени громадської комісії з київських найменувань. До цієї діяльності вони ставляться з належною ретельністю, адже розглядати пропозиції з найменувань (здебільшого, вулиць) – це справжня творчість, що вимагає чималої ерудиції та досвіду.

На цей казус мало звертають увагу. А тим часом – хоча ми святкуємо день проголошення Незалежності 24 серпня, – у підручнику кожен з нас може прочитати, що незалежність України була проголошена 22 січня 1918 року текстом IV Універсалу. Саме до цього апелювали діячі ОУН, проголошуючи 30 червня 1941 року Акт Відновлення Української Держави.

Четвер, 20 серпня 2015 00:00

Про могилу невідомого воїна

"Невідомий і вже всім відомий. Загиблий і той, завдяки кому ми живі".

З напису на Могилі невідомого солдата у Лондоні

Оригінальну позицію в українському культурному та медіа просторі займає часопис «Критика» (головний редактор Григорій Грабович): з одного боку, видання послідовно веде лінію на розширення інтелектуальних обріїв українства, ознайомлення українського читача із цікавинками світової культури, принципового захисту ліберальних принципів і вартощів, а з іншого, так само регулярно, демонізує й очорнює український національно-визвольний рух 1917-1950 рр., приписує йому якусь антисемітську спрямованість, закидає в суспільну свідомість відверто провокаторські, деструктивні й антиукраїнські, антидержавницькі політичні тези.

З повним співчуттям і розумінням прочитав у «Дні» (№ 139, від 6 серпня 2015 р.) статтю Інни Лиховид про непристойні події в Національній академії наук України, де під час російської агресії проти нашої країни продовжують завзято співпрацювати з агресором, посилаючи до Москви «на навчання» талановиту українську молодь.

Нещодавно СБУ Львівської області порушила кримінальне провадження з приводу розповсюдження на території України книжок, які містить неправдиву інформацію щодо соціально-політичних процесів, що відбуваються в країні. Видавцями літератури, що фігурує в справі, визначеної як антиукраїнська та сепаратистська, є російська видавнича група «Ексмо& АСТ» та афільовані з нею російські видавництва «Алгоритм» та «Яуза».

 

5 липня у Науково-ідеологічному центрі ім.Дмитра Донцова (Дрогобич) до річниці Славетної Постаті провели діалог богослов Іван Гаваньо та публіцист Олег Баган. Учасники відповіли на наступні тези-питання:

– Що символізує сьогодні постать Митрополита Андрея Шептицького?

Інтерв'ю

Олександр СИЧ: Нині українці остаточно поривають з російським способом життя

Олександр СИЧ: Нині українці остаточно поривають з російським способом життя

Напередодні 24-ї річниці проголошення незалежності України недавній віце-прем’єр-міністр, історик, головний ідеолог ВО «Свобода» Олександр СИЧ...

27-08-2015 Інтерв'ю

Леонтій Сандуляк: «Я порівняв би День Незалежності України з Великоднем!»

Леонтій Сандуляк: «Я порівняв би День Незалежності України з Великоднем!»

Напередодні Дня Незалежності України мені випала чудова нагода поспілкуватися з українським громадсько-політичним діячем, науковцем, дипломатом...

20-08-2015 Інтерв'ю

Тетяна Серебреннікова: «За вишивкою у світі ідентифікують українців»

Тетяна Серебреннікова: «За вишивкою у світі ідентифікують українців»

Проект «Вишивка етнографічна» пропагує не просто моду на українську вишивку. Основною метою є збереження і...

19-08-2015 Інтерв'ю

Веб-дизайн