Вівторок, 07 липня 2015 00:00

Чергова примітивна інсинуація про ОУН

Аскольд ЛОЗИНСЬКИЙ
Аскольд Лозинський Аскольд Лозинський

Український націоналізм був і залишається ідеологією, що проросла і розвивалася як національно-визвольний рух в сучасну епоху. Неможливо призначити одного засновника або головного ідеолога українського націоналізму. Та все ж, такі особи, напевно, будуть одні з перших по загальному впливу, що вклали істотний внесок в його розвиток: Тарас Шевченко, Юліан Бaчинський, Микола Miхновський, Дмитро Донцов, Петро Полтава, Осип Дяків-Горновий та інші. Цей спектр, що складається лише з шести імен (п’ятдесят могли би бути перераховані) настільки широкий, що включає в себе таке розмаїття, як Юліан Бачинський, по суті марксиста, протекціоніста українського селянства та робітничого класу та Дмитра Донцов, спочатку соціаліста, а пізніше ідеолога чинного націоналізму.

Фашизм (Fascismo), по суті, це італійський термін латинського кореня, що означає в’язка прутиків або сіна (з’єднання багатьох), який служив в якості імені для руху, який було сформовано Беніто Муссоліні та іншими в Італії в 1919 році. Це загальне визначення відноситься до системи державного управління, позначене централізованою диктатурою, яка включає в себе строге соціально-економічне управління і ворожий шовінізм.

Організація Українських Націоналістів була сформована в 1929р., як структура, що об’єднувала українські націоналістичні рухи, які намагалися реалізувати національно-визвольну боротьбу українського народу. В основі її завдань була визвольна боротьба, що окреслена яскраво у Декалозі, якого перша точка звучить “Здобудеш українську державу, або згинеш в боротьбі за неї!” Її ідеологічна документація, котра, як правило, передавалася на конференціях і зборах, часто включала і бачення незалежної української держави, що охоплювало безліч соціальних програм, а також певний рівень протекціонізму в його економічному плануванні. Однак державна система, позначена централізованою диктатурою і ворожим українським шовінізмом ніколи не були запропоновані.

Та, не зважаючи на це, визнаючи популярність і ефективність ОУН, протягом багатьох років, довго після того, як збройна боротьба між Українською Повстанською Армією і совєтами завершилася на початку 1950-х, совєти витратили багато часу і зусиль на продовження боротьби, яка включала вбивства лідерів ОУН на чужині та пропаганду, котра принижувала ОУН, приписуючи їй ідеології і акції, які не мали нічого спільного з ОУН.

Сьогодні росіяни продовжують пропагандистську частину операцій і, навіть, набагато більше, однак замітаючи сліди, бо історія ОУН залишила спадщину, яка надихає сьогоднішнє покоління українців. Опори для Помаранчевої Революції і Революції Гідності прийшли з героїзму ОУН та її збройного формування – УПА. Сьогодні всі патріотично наставлені українці світу вітають один одного словами “Слава Україні!”, що традиційно використовувалося членами ОУН.

“Карл Бек Папери в російських і східноєвропейських дослідженнях” при Університеті Піттсбурга нещодавно опублікували нову статтю вже горезвісного критика ОУН і незрілого вченого Гжегожа Россолінські-Лібе під заголовком: ”Фашистське ядро українського геноцидного націоналізму”. Стаття претендує на наукову роботу, але рясніє просто переспівами минулих спотворень автора, які підкріплюються нічим іншим як його власним писанням та працями його друзів і наставників, з вкрапленням тільки дуже небагатьох авторитетів, які фактично нічого не додають до тез автора. Спотворень занадто багато, щоб перерахувати. Вражає, однак, те, що спотворення настільки кричущі, що це дивує, не зважаючи на те, що виходять від пана Россолінськi-Лібе, котрий давно вже страждає від популярності як недбалий вчений і авантюрист.

Як приклад, aвтор пише: “Фашистське вітання «Слава Україні» було винайдене на початку 1920-х років Легією Українських Фашистів, яка пізніше злилася з ОУН.” Заява сама по собі змушує піднімати брови, так як термін “фашистський” з’явився тільки в 1919 році і, звичайно, не міг набути світової популярності або великого поширення вже в 1925 році, коли була утворена Легія. Цей червоний прапорець привів мене до виносу джерел, наданих паном Руссолінські-Лібе. Цим джерелом було: “Липовецький, «Організація Українських Націоналістів», 14.” Я зв’язався з мені знайомим істориком Святославом Липовецьким електронною поштою. Він був заскочений назвою Легія Українських Фашистів, чого він ніколи не чув і очевидно не писав. Врешті з Липовецьким ми встановили, що посилання Россолінського-Лібе до книжки-альбому Липовецького під заголовком “ОУН бандерівці: фрагменти діяльності і боротьби”, де на 14 сторінці Липовецький пише про оформлення ОУН з таких частин як Українська Військова Організація (УВО), Група Української Національної Молоді (ГУНМ) і Легія Українських Націоналістів, якої організаційним вітанням було “Слава Україні!”, що пізніше стало офіційним привітом ОУН. До речі, ця інформація подається Липовецьким у його книжці також англійською, тобто “League of Ukrainian Nationalists”, що Россолінські-Лібе аж ніяк не міг помилково прочитати чи перекласти.

Тобто висновок який? Недбалість незрілого вченого або навмисне введення в оману дуже подібного до колишньої совєтської, а сьогодні російської пропаганди? Швидше за все останнє, особливо, коли введення в оману щільно підходить під тезу автора. Що мотивує ученого, хоча початківця, навмисно спотворювати факти і робити це таким примітивним способом? Можна спекулювати – ненависть, гроші, служба, ще щось.

Loading...

Інтерв'ю

Віктор Рог: За Україну йде великий бій

Головний редактор всеукраїнського тижневика «Шлях Перемоги», публіцист, автор книг і численних публікацій з ідеології українського...

21-03-2019 Інтерв'ю

Юрій Шухевич: «Ніхто не зміг сплутати йому гри»

Про військове зростання воєначальників УПА, зокрема Головного командира УПА генерал-хорунжого Романа Шухевича – центральної фігури...

05-03-2019 Інтерв'ю

Юрій Менцинський: «Багатолітня боротьба українців увінчається успіхом»

Його доля характерна для сотень тисяч українців, родини яких, рятуючись від московських «визволителів», змушені були...

21-01-2019 Інтерв'ю

Веб-дизайн