Неділя, 16 липня 2017 12:54

Україна — мати героїв

Леонтій Шипілов
Україна — мати героїв

Пам’яті генерал-хорунжого УПА Романа Шухевича, генерал-майора ГУР Максима Шаповала та полковника СБУ Юрія Возного присвячується

30 червня ми відзначили 76-му річницю Акта відновлення Української держави та 110-ту річницю народження Головного командира УПА Романа Шухевича. Знаковий день для української державності, — день, який поєднує відчайдушну спроба ї відновлення та долю людини, яка стала символом визвольної боротьби української народу.

Ствердження Української держави в ході національно-визвольних змагань 1917-1921 років вочевидь змінило б ходу світової історії. І Роман Шухевич, і сотні тисяч інших майбутніх звитяжців ОУН та УПА прислужилися б державі не трагічною героїкою «лицарів абсурду», а доклалися до поширення її сили, слави й багатства на усіх українських етнографічних теренах.

Утім, геополітичні шторми першої чверті ХХ століття, безхребетність, зрадливість та самоїдство власної політичної еліти визначили долю української нації інакше. І тоді без власної держави, розшматованої загарбниками як із сходу, так і заходу, їм, ветеранам визвольної війни, студентам, селянам, інженерам, робітникам, вчителям, молодим і не дуже, довелося відриватися від звичного життя (бо яке може бути вільне життя у зрабованій країні?), і долучатися до кування залізної Організації. Готувати себе до майбутньої великої війни, але й вести щоденну боротьбу за своє право на власну гідність, на власну державу.

Звичайно, у них завжди була альтернатива. Не боротися, пристосовуватися до чергового окупанта і мати з цього власний ґешефт. І таких вистачало.

Але вони обрали свій шлях. Який не обіцяв їм «ні слави, ні заплати». Так, дослівно до слів Гімну ОУН: «Заплата нам — це радість в боротьбі! Солодше нам у бою умирати, як жити в путах, мов німі раби». Які гучні слова, і як тяжко жити, втілюючи їх у реальність.

Чи вірили вони у перемогу? Так, вірили. Як зауважував Анатолій Лупиніс, є помилковим розпочинати боротьбу лише тоді, коли згода мас є забезпеченою. Це означає зовсім відмовитися від боротьби, бо згода на неї може бути отримана лише завдяки самій боротьбі.

Але першим — найважче. Чин однаковий — завжди трагедія, їх внутрішня перемога — ззовні завжди поразка. Так постають символи, які потім піднімають до бою наступників. Легко йти на вогонь смолоскипа освітленим шляхом, значно важче відшукати полум'я в собі, що мусить повести інших.

Так, чин 30 червня 1941 року був трагічним — наступні розстріли, концтабори та репресії нацистського режиму це підтвердили. Але він проголосив на весь світ право української нації на свою державу, незнищене право нації, що бореться, яким би страшним не був ворог. Він підняв українську націю, спонукав до створення Української Повстанської Армії — підпільної народної сили, якої ще не знала історія.

Так, доля Головного командира УПА Романа Шухевича була трагічною, але не тільки його героїчне життя, навіть його смерть є острахом для ворогів. Нація, яка не здається!

Так постали держава-легенда і людина-легенда.

Це ті символи, які давали наснагу вірити і боротися у найтяжчі дні лютого 2014-го. Це ті символи, які кликали і кличуть у борню із московським окупантом тисячі і тисячі добровольців.

І кожне нове наступне покоління витворює нові легенди. Лицарів чину.

Держава, в ім’я якої поклали голови Роман Шухевич та десятки тисячі вояків УПА, Герої Небесної сотні, генерал Сергій Кульчицький та оперний співак — доброволець Василь Сліпак, тисячі українських воїнів і, останніми, генерал (посмертно) Головного управління розвідки Максим Шаповал та полковник контррозвідки СБУ Юрій Возний, — ніколи не програє.

Боротьба триває: на лінії фронту, в тилу та у глибокому запіллі ворога. І завершиться вона остаточним знищенням московської наволочі.

Бо ми знаємо і ворог знає: Україна — мати героїв.

Loading...

Інтерв'ю

Микола Посівнич: «Українське підпілля заміняло державні структури, не маючи своєї держави»

Чиновники, Служба безпеки України, поліція та навіть пенітенціарна служба впродовж цілого місяця допомагали дослідникам вирвати...

06-03-2018 Інтерв'ю

Націософія Олега Багана

9 лютого відзначив свій 55-річний ювілей відомий дрогобицький науковець і публіцист, керівник Науково-ідеологічного центру ім...

26-02-2018 Інтерв'ю

Коліївщина - перша національна революція у Європі

Коліївщина 1768 року - Велике Повстання козаків-гайдамаків і українського селянства чи перша національна революція у...

12-02-2018 Інтерв'ю

Веб-дизайн