Четвер, 07 вересня 2017 15:38

«Місія Схід»: перша лінія

Марія Дзвінка
«Місія Схід»: перша лінія

Тижнева поїздка «Місія Схід» Ліги українців Канади та мережі «Вільні Люди» тривала з 26 серпня до 3 вересня східними регіонами України. За цей час було подолано більше 2500 км, відбулася серія зустрічей у більш ніж 25 населених пунктах 5 східних областей (Харківської, Луганської, Донецької, Запорізької, Дніпропетровської) з військовими, волонтерами, громадськими активістами та представниками місцевої влади.

«Ліга українців Канади, Ліга українок Канади, інші організації та структури українців Канади мають багато проектів та фондів на підтримку воюючої України майже в усіх сферах. Окремо для підтримки наших бійців було створено Фонд «Приятелі Збройних сил України», який вже надав допомогу з початку війни на мільйони гривень», – зазначив виконавчий директор Ліги українців Канади Орест Стеців.

«Мета нашої спільної «Місії Схід» – це моніторинг проблем, координація, підтримка українських військових та організованих громадських, волонтерських, релігійних середовищ і інших структур, які творять навколо себе «українське життя». Всіх тих, які тримають першу лінію оброни на фронті і в тилу», – наголосив заступник керівника Штабу мережі «Вільні Люди» Дмитро Жмайло.

Так, на Луганщині відбулися зустрічі з парафією Церкви Покрови Пресвятої Богородиці м. Сватове та її настоятелем отцем Дмитром Романківим, адже за моральної та фінансової підтримки української громади Канади вже незабаром планується початок будівництва повноцінного храму, який стане справжнім форпостом українства.

У Рубіжному представники місії завітали до Центру туризму, краєзнавства, спорту та екскурсій учнівської молоді з подарунками – новими туристичними наметами та книгами від Української Видавничої Спілки імені Ю.Липи. На зустрічі були присутні як вихованці так і представники педагогічного колективу.

«Наш центр активно займається національно-патріотичним вихованням підростаючого покоління. Ми дуже вдячну за допомогу та увагу до нашого центру з боку української громади Канади та волонтерам», – зазначила представник Центру Олена Хмельницька.

У Новоайдарі відбулася зустріч з Головою Новоайдарської районної державної адміністрації Віктором Сергієнком: «Наш район є прифронтовим, постійно доводиться долати наслідки військового конфлікту, щоб забезпечити надійний тил армії. За ці роки район розширився територіально, адже було включено багато населених пунктів, адміністративні центри яких опинилися на окупованій території». Разом з паном Віктором представники місії відвідали хлопців 14 та 58 бригади Збройних сил України, які утримують передові позиції в луганському напрямі, з’ясували їхні проблеми та потреби.

Окрім того, на Донеччині відбувся ряд зустрічей з представникам українських громад та середовищ.

У Слов’янську Денис Бігунов, координатор ГО «Сильні Громади», розповів про ситуацію в місті через 3 роки після звільнення: «Наше місто все ж змінюється на краще. Проросійські сили знаходяться в своєрідному підпіллі і не є організованою силою, адже під час наступу українських сил в липні 2014 року, командир терористів Ігор Гіркін «Стрєлков» вивів з собою близько 1500 місцевих колаборантів, на рахунку яких тяжкі злочини», – зазначив громадський активіст.

У Краматорську зустрілися з Оксаною та Олексою Муравльовими, громадськими активістами, представниками Інформаційного центру «Майдан Моніторинг» та Олександром Меланченком, екс-керівником Департаменту внутрішньої політики Донецької обласної державної адміністрації. «На жаль, у місті відбуваються процеси «повзучого» реваншу, проросійські елементи ще не сміливо, але починають «піднімати голову» і багато в чому винні в такій ситуації представники обласної влади», – зазначили громадські активісти. Окрім того, учасники зустрічі відвідали місцевий волонтерський центр «Краматорські бджілки», який з початку війни і до сьогодні виготовляє маскувальні сітки для військової техніки, захисні костюми для розвідників, інціює проведення патріотичних фестивалів та свят.

В Олексієво-Дружківці відбулася зустріч з головою «Товариства імені Олекси Тихого» Євгеном Шаповаловим. Під час зустрічі учасники місії відвідали алею Олекси Тихого, закладену на подвір’ї школи, де навчався, а згодом і вчителював відомий дисидент, співзасновник Української Гельсинської Спілки. «Свого часу за мою громадянську позицію та відродження пам’яті про відомого земляка Олекси Тихого, сепаратисти закидали мій будинок «коктейлями Молотова». Під час російської окупації містечка меморіальна плита Олекси Тихого була зруйнована бойовиками. Зараз, після повернення української влади, за ці роки видано багато матеріалів, проведено наукову конференцію, і головне – ім’ям Олекси Тихого названо центральні проспекти Слов’янська, Краматорська, Дружківки та Костянтинівки», – зазначив Євген Шаповалов.

У Дружківці представники місії зустрілися з місцевим активістом, журналістом Павлом Островським: «Керівництво міської ради, яке вивішувало російські триколори в 2014 році, знову повернулося до влади після останніх місцевих виборів. Національні свята на рівні міста ніяким чином не відзначаються, все як і раніше – на плечах громадськості», – зазначив активіст.

У Костянтинівці зустріч відбулася в редакції газети «Провінція» з представником редакції та директором еколого-культурного центру «Бахмат» Володимиром Березіним: «Газета «Провінція» – це ледь не єдина проукраїнська газета Донеччини, яка не боялася критикувати владу Януковича та виступала проти так званої «русской вєсни», через що в квітні 2014 року на редакцію було здійснено напад, а під час російської окупації міста в приміщенні редакції працювали пропагандисти терористів та випускали свої агітаційні матеріали. Після звільнення Костянтинівки, ми продовжили нашу працю, продовжує виходити газета, працює екологічно-культурний центр, проводяться заходи національно-патріотичного, культурного, етнографічного спрямування, екскурсійні тури на кшталт «Донеччина українська» та інші. Це український регіон і важливо, щоб місцеві жителі нарешті усвідомили це», – підсумував Володимир Березін.

Після зустрічей волонтери провели дві доби з бійцями спеціального підрозділу Головного управління розвідки Міністерства оборони України, які виконують бойові завдання на першій лінії оборони в Донецькій області. Завдяки багаторічній підтримці Фонду «Приятелі Збройних сил України», військові отримали мастила, запчастини до військових та легкових автомобілів, фінансову допомогу для виконання ремонтних робіт, а також військове спорядження та амуніцію: кепки, військові черевики, тактичні кросівки, триточкові ремені, підсумки для рацій, телефонів та інших речей, рукавиці. А також техніку для мобільного центру планування операцій підрозділу. Загальна вартість допомоги, наданої Фондом підрозділу розвідників, складає 210 000 гривень.

«Ми дуже вдячні за ту неоціненну допомогу, яку ви систематично надаєте моїм бійцям розвідникам», – зазначив командир підрозділу. «Завдяки жертовності та пожертві членів української громади Канади, зокрема Ліги українців та українок Канади, благодійникам Фонду «Приятелі ЗСУ», системній праці волонтерів «Вільних Людей», які не зважаючи на небезпеку доставляють допомогу, ми можемо набагато ефективніше виконувати бойові завдання на передовій. Ваша спільна підтримка є дуже важливою та життєво необхідною для нас», – наголосив військовий офіцер.

Під час перебування безпосередньо на фронті, представники місії також відвідали передові рубежі української оборони, центр планування операцій та взяли участь у тактичних заняттях на полігоні.

Останніми містами на маршруті стали Маріуполь, Запоріжжя та Дніпро.

У Маріуполі відбулася зустріч із волонтером, керівником координаційного центру «Новий Маріуполь» Марією Подибало. Спільними зусиллями провели моніторинг розподілу благодійної допомоги, яка напередодні надійшла з Канади під патронатом Конгресу українців Канади, зокрема відвідали Маріупольське територіальне медичне об’єднання «Здоров’я дитини і жінки», Маріупольську міську лікарню швидкої медичної допомоги, 61 військовий мобільний госпіталь Військово-медичного клінічного центру м. Одеса (дислокований в Маріуполі), 23 державну пожежно-рятувальну частину 3-го державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України в Донецькій області. Остання, завдяки допомозі канадських українців, майже на 100% укомплектована спецодягом та іншою амуніцією.

У Запоріжжі відбулась зустріч з місцевим активом мережі «Вільні Люди». «Запоріжжя – це українське місто. Завдяки злагодженій роботі активістів мережі – бійців самооборони – з 2014 року не було проведено жодного сепаратистського заходу в місті. Ми уважно стежимо за ситуацією і не дамо порушувати спокій у нашому домі. Незалежно від того. до яких сфер впливу олігархи віднесли наш регіон, це явище тимчасове, і жодне гальмування не спинить процес реформ», – наголосив керівник осередку, член Проводу «Вільних Людей» Дмитро Харьков.

Останнім на маршруті стало місто Дніпро. Тут відбулася зустріч з директором Українського інституту вивчення Холокосту «Ткума» Ігорем Щупаком, було окреслено напрями подальшого співробітництва інституту з діаспорними організаціями Канади, проведено екскурсію центром «Менора» і зокрема музеєм «Пам’ять єврейського народу і Холокост в Україні».

Окрім того, на запрошення Гліба Стрижка, члена Молодіжного Націоналістичного Конгресу, представники місії завітали на відкриття «Кузні української інтелігенції» – вільного простору, в якому молодь має можливість для саморозвитку і майданчик для комунікації та взаємодії, творення структурованих інститутів громадянського суспільства.

Наприкінці представники місії відвідали перший в Україні музей Антитерористичної операції на Сході України – Музей громадянського подвигу жителів Дніпропетровщини, екскурсію музеєм провів один із натхненників та засновників музею Юрій Фанигін: «Музей багато в чому робився поспіхом, експозиція постійно доповнюється. Починається музей з вуличної експозиції «Шляхами Донбасу» – центральною композицією якої є скульптура «Вдячність», що зображує героїв реальної історії, описаної в романі Євгена Положія «Іловайськ» – бійця 42 батальйону територіальної оброни Івана Погорілого та врятованої ним дівчинки Яни – мешканки нині окупованого Харцизька, родина якої була розстріляна з важкої російської техніки при спробі покинути місто. Далі експозиція продовжується в приміщенні, де є декілька сюжетних історій, присвячених військовим, волонтерам, біженцям, медикам всі тим, хто став героям і жертвами цієї війни».

Такі місії є дуже важливим для всіх сторін. Закордоні українці потребують правдивої інформації про ситуацію в Україні і особливо на Сході. Волонтери, які постійно працюють з військовими та населенням прифронтових територій, можуть чітко фіксувати як позитивні, так і негативні зміни, аби краще планувати діяльність та досягати поставлені цілі. Військовим та громадським активістам Сходу також важливі ці візити, які окрім моральної та матеріальної підтримки мають відчувати, що вони не одні на своїй першій лінії оброни українських цінностей та свободи.

Loading...

Інтерв'ю

Павло Садоха: «Португальці незалежно від політичних уподобань усі націоналісти. Нам варто на те рівнятися»

На залитій сонцем лісабонській вулиці майорить величезний синьо-жовтий стяг – українці проводять чергову акцію проти...

06-09-2018 Інтерв'ю

Сергій Кузан: «Ми повинні пережити момент становлення нації, а потім можна говорити про мультикультуралізм»

«Тиждень» поспілкувався з волонтером, заступником голови ГО «Вільні люди» Сергієм Кузаном про здорове патріотичне виховання...

05-09-2018 Інтерв'ю

Веб-дизайн