Понеділок, 05 лютого 2018 14:53

«Ідея і чин України»: світоглядний орієнтир

Лариса ГРОМАДСЬКА
«Ідея і чин України»: світоглядний орієнтир

2 лютого в Центрі Національного Відродження відбулася презентація нового видання  книги Дмитра Мирона (Максима Орлика) «Ідея і чин України». На заході були присутні керівники більшості націоналістичних організацій України, зокрема: Голова Організації Українських Націоналістів (бандерівців) Стефан Романів, редактор газети ОУН (б) «Шлях Перемоги» Віктор Рог, директор НАЦ «УССД» Юрій Сиротюк, голова ОУН (м) Богдан Червак, голова МНК Соломія Фаріон, голова Конгресу Українських Націоналістів Степан Брацюнь, керівник «Правого сектору» Андрій Тарасенко та ін.

«Презентація присвячена 89-річниці створення Організації Українських Націоналістів, яка стала вирішальним чинником у боротьбі і побудові Української Держави. І сьогодні ОУН стала легендою. В одних вона викликає захоплення і душевний трепет, а в інших — панічний страх і люту ненависть, — сказав у своєму виступі Віктор Рог. — Напевно в історії України не було жодної такої організації, яка би так демонізувалася, так би паплюжилася і засуджувалася ворогами. Але не було такої організації, яку, свого часу, так підтримували прості люди і яка стільки би зробила для визволення України.

Одним із ідеологів ОУН був Дмитро Мирон «Орлик», його ім’я менш відоме, ніж, скажімо, імена Дмитра Донцова чи Миколи Сіборського, і перевидаючи цю книгу, ми повертаємо не лише творчу спадщину провідного ідеолога, але і його ім’я…»

Актуальність книги

Фундаментальна праця Дмитра Мирона «Ідея і чин України» має свою історію. Написав її 25-річний юнак після виходу із Львівської тюрми, де його утримували поляки, готуючись до ІІ Великого Збору ОУН у Римі. «Орлик» задумав зробити своєрідну абетку, практичний підручник для членів ОУН. Цей рукопис він передав на зберігання одній дівчині, яка, дізнавшись, що у неї має бути обшук, рукопис спалила. Тож, автор з пам’яті відновив свою книгу. Вперше «Ідея і чин України» була надрукована у 1940 р. Друге видання, також підпільне, побачило світ 1945 р.

2000 р. Василь Кук знайшов в архівах СБУ примірник старого видання і передав його Віктору Рогу, який перевидав унікальну працю за підтримки МНК і українців з діаспори  в 2001 р. Нинішнє видання побачило світ за сприяння депутата Київської міської ради Юрія Сиротюка та НАЦ «Українські студії стратегічних досліджень».

Дмитро Мирон «Орлик» пише, що націоналізм — це є світогляд, програма і рух, тобто душа і тіло. У праці детально описано мету і засоби революції, як утримати владу у руках після перемоги. Автор дає морально-етичні і базові знання націоналізму. Книга «Ідея і чин України» складається з кількох розділів: основи світогляду, ґенеза українського націоналізму, філософічні, психологічні, соціологічні основи українського націоналізму, етика націоналізму; націоналізм як нова система виховання; культура і цивілізація; ідея української соціальності; економіка націоналізму, наші завдання. Упорядник Віктор Рог додав до видання і «44 правила життя українського націоналіста». Передмову написав побратим автора Василь Кук, який дуже добре його знав.

Народився Дмитро Мирон у селі Рай Бережанського району на Тернопільщині. З юних літ був членом «Пласту», потім ОУН. Був в’язнем польської тюрми, де написав «44 правила життя українського націоналіста». «Орлик» був членом похідної групи на Схід, яку очолював разом з Василем Куком. Очолював ОУН на східних теренах України. Загинув Дмитро Мирон у липні 1942 р. у Києві від рук гестапівців.

27336720 1795246857192532 5434795111599095770 n 1

Книга має донести ідеологію націоналізму кожному українцю

«Ми плануємо провести ряд презентацій книги Дмитра Мирона «Орлика» «Ідея і чин України». Адже дуже важливо, щоб це видання було якомога більше поширене серед українців, — наголосив Віктор Рог. — 1990 р, коли ми все починали, ми знали один одного в обличчя. Знали, що коли почули на гасло «Слава Україні! відповідь «Героям Слава!», то це свій, посвячений, втаємничений. А сьогодні воно звучить часто від тих, хто навіть не знає, що таке націоналізм, ОУН, про їхню програму і світогляд, або ще вчора був вірним служакою українофобського режиму. Ця книга має впорядкувати хаос у думках багатьох, донести зацікавленим ідеологію націоналізму».

«Книга написана справді дуже просто і доступно. Вона є продуктом своєї епохи, коли світ шукав виходу з тої кризи, у яку він потрапив, коли розвивалися авторитарні і тоталітарні рухи. Ця книга сьогодні є дуже актуальною. Вона має бути максимально доставлена на фронт. Бо військові ветерани — це ядро, на якому має будуватися Українська Держава, — сказав у своєму виступі Юрій Сиротюк. — Сьогодні йде велика дискусія з приводу націоналізму в Україні…

Ми сьогодні говоримо ніби про якусь неіснуючу річ. Адже після закону, прийнятого поляками, Дмитра Мирона «Орлика» ніби не було. Не було «44 правил життя українського націоналіста», бо він їх не міг написати, бо він їх написав у концтаборі «Береза-Картузька». А поляки тепер стверджують, що жодних концтаборів на території Польщі не було», — підкреслив Юрій Сиротюк. Він наголосив, що українські націоналісти мають захищати своїх попередників, не дозволяти топтати їхні могили. «І як би кому не подобалося, сьогодні визвольна війна на Донбасі України ведеться під бандерівськими червоно-чорними прапорами, під такими прапорами проходила й Революція Гідності».

«Чому потрібна ця книжка? Усі європейські нації сформувалися після національно-визвольних революцій і воєн. На жаль, Україна запізнюється у своєму становленні національної держави. Всі європейські нації будувалися на націоналізмі. Саме націоналісти закладали основи державності, а вже потім з’являвся економічний розвиток, соціальні реформи. Потім — постмодернізм і т.д., коли народ ставав господарем на своїй землі… Тому Україна зобов’язана пройти етап побудови національної держави і реалізації Шевченкового «В своїй хаті своя сила і правда, і воля». Ми повинні зрозуміти, що бій під Крутами і сьогоднішня війна — це одна й та ж національно-визвольна революція, яка триває 100 років і була перервана російською і польською агресією і окупацією, і яка є незавершеною, бо ми не стали господарями на своїй землі і не побудували Української Національної Держави, — додав Юрій Сиротюк. — І наше завдання — збудувати таку державу. Наші попередники заклади дуже добрий ґрунт філософський, політичний, ідеологічний, моральний, геополітичний. Біда в тому, що теперішній політичний клас ганяється за чужими ідеями, новими модами».

Голова ОУН (б) Стефан Романів відзначив, що українські націоналісти мають об’єднатися і діяти спільно. За його словами, книга Дмитра Мирона «Ідея і чин України», можливо, сьогодні більш потрібна, ніж в епоху її написання. «Що для нас є націоналізм? Це є світогляд і це є цінності. Нам, як націоналістам, багато хто з опонентів закидає, що ми неправильно чинимо, що ми якісь не такі, але ми завжди будемо апелювати: ви дивитеся зі своєї позиції, у вас є свої цінності, так само є цінності свої у нас, які ми будемо обстоювати. Ці ціннісні орієнтири, зокрема, оформлені в праці «Ідея і Чин України», – наголосив Голова Проводу ОУН (б) Стефан Романів.

Loading...

Інтерв'ю

Віктор Рог: За Україну йде великий бій

Головний редактор всеукраїнського тижневика «Шлях Перемоги», публіцист, автор книг і численних публікацій з ідеології українського...

21-03-2019 Інтерв'ю

Юрій Шухевич: «Ніхто не зміг сплутати йому гри»

Про військове зростання воєначальників УПА, зокрема Головного командира УПА генерал-хорунжого Романа Шухевича – центральної фігури...

05-03-2019 Інтерв'ю

Юрій Менцинський: «Багатолітня боротьба українців увінчається успіхом»

Його доля характерна для сотень тисяч українців, родини яких, рятуючись від московських «визволителів», змушені були...

21-01-2019 Інтерв'ю

Веб-дизайн