Понеділок, 06 травня 2019 16:30

Власна держава понад усе

Олег Романчук
Власна держава понад усе

Покупець, який бажає придбати якісний товар, вивчає маркування продукції: хто виробник, які дата виготовлення й термін зберігання, чи не забагато шкідливих емульгаторів у м’ясо-молочних і хлібобулочних виробах тощо. Усе логічно. Споживач турбується про своє здоров’я. Спрацьовує прагматичне, раціональне мислення.

Коли ж ідеться про доленосні вчинки і кроки – вибори президента, депутатів Верховної Ради, то українці чомусь ведуться на політичні обіцянки й гасла, не замислюючись над їхньою суттю. Спрацьовують емоції, а не розум.

Свого часу Роман Купчинський (1894-1976 роки; письменник, журналіст, боєць легіону Українських Січових Стрільців і Української Галицької Армії у 1914-1919 роках) зауважив: «Думати розумом, а не серцем – перша засада народу, що хоче бути самостійним».

Одна півкуля людського мозку, як відомо, відповідає за емоції, друга – за логічне мислення. Цілковитої симетрії в їхньому розвитку та функціонуванні немає. І це, зрозуміло, позначається на поведінці й окремо взятого гомо сапієнса, і великих систем індивідуумів – народів, націй. Але в українців, мабуть, асиметрія між розумовою та емоційною складовими головного мозку надто відчутна. А ще складно протистояти інформаційній облуді, спартоленій ольгінськими тролями, ГРУшниками та ФСБшниками, представниками п’ятої колони, колаборантами й відвертими зрадниками.

2500 років тому китайський стратег Сунь-дзи радив тодішнім «айворникам» (iWar – війна в інтернеті) – спеціалістам з інформаційних воєн: «Руйнуйте все, що зміцнює силу ворожої держави, зсередини тієї держави й руками її громадян. Для того вживайте всі засоби і способи, не оглядаючись ні на що. Не шкодуйте грошей і зусиль, щоб поширити й поглибити всяке озлоблення, невдоволення, незгоди, ненависть, підозру, упередження поміж людьми і групами їх. Руйнуйте національні та релігійні традиції. Поширюйте розпусту».

Російський цар Іван III також добре розумівся на принципах інформаційної війни: «Руйнуйте все, що є доброго у ворогів, втягуйте їхніх вельмож і впливових людей у погані вчинки, що не гідні їхнього стану, а потім, за нагоди, викривайте їх, сійте всюди розбрат. Викликайте невдоволення серед їхніх підвладних, підбурюйте молодші чини проти старших. Обманюйте, коли це потрібно. Майте всюди шпигунів».

Цими принципами, сповідуючи інструкцію Сунь-дзи – «війна – це мистецтво брехні», керується й одіозний заступник глави адміністрації президента часів Януковича Андрій Портнов. На російському інтернет-ресурсі «Политнавигатор», завсідниками якого є втікачі з України, політики й лідери так званих ЛНР і ДНР і який, імовірно, фінансують спецслужби, поширює провокативні чутки. Мовляв, в Україні в разі перемоги Володимира Зеленського, почнуться процеси проти «ключевых активистов, патриотов, титушек, подконтрольных силовикам банд, порохоботов и созданных на офшорные деньги лидеров мнений». Із цими застереженнями-погрозами дивом корелює гасло на білбордах, що бовваніють на узбіччях українських доріг: «Весна прийде – саджати будемо».

В умовах гібридної війни Україна залишається значною мірою окупована культурно. Російський письменник Григорій Померанц писав: «Без української мови ніякої демократичної держави в Україні не буде». Чи знає українську Володимир Зеленський?

Із-за «порєбріка» українців підступно, бездоказово, віртуально звинувачують у потуранні шовінізму, фашизму й нацизму, аби вони почувалися на своїй землі гостями, а не державотворчою нацією.

Свого часу німецькі нацисти, які намагалися укласти з Великою Британією сепаратний мир, підкинули англійському нацисту Освальду Мослі гасло «Зупиніть війну» – «Stop war». Та британський уряд очолював не шоумен, а державний діяч світового масштабу Вінстон Черчилль, який не втомлювався нагадувати французьким генералам Гамалену і Дарлану, що треба постійно атакувати.

Проблема не лише у традиційній для українців «суперечці» емоційного та раціонального. Річ у тім, що колективний український розум все ще перебуває в стані своєрідної шизофренії – роздвоєння національної свідомості. До цього спричиняється і віртуалізація уподобань пересічних українців. Скажімо, неспроможністю розрізнити телевізійного президента Голобородька і претендента на високу державну посаду реального шоумена, який не був помічений в україноцентричності. Бажане, тобто віртуальне, переноситься на дійсність.

Україна давно перетворилася на полігон небезпечних глобальних експериментів. Сім десятиліть брутальної совєтизації не могли не позначитися на світосприйманні українців. Про фізично знищених і поморених Голодом-геноцидом не йдеться, хоча ці фактори, безумовно, мали неабиякий вплив на свідомість. Суспільність українська продовжує перебувати в умовах культурної окупації. Постгеноцидну, постколоніальну спільноту, затиснуту міцними лещатами російськомовного кітчу, впродовж майже трьох десятиліть підгодовували російською попсою, блатним шансоном і «Вечерним кварталом». У підсумку постали новітні політичні зомбі, не здатні аналізувати й мислити, з небезпечним тавром інфантилізму.

Сон розуму, як відомо з історії, породжує чудовиськ. Здавалося, що Революція Гідності нарешті розбудила приспаний колективний розум нації. Та, з’ясувалося, виборці переважно керувалися емоціями, інстинктами. Вони так і не навчилися мислити державницькими категоріями, системно. Не усвідомлюють, що триває війна. Загальнонаціональні проблеми залишилися на маргінесі бюлетеня.

«Я ніяк не можу вирішити: чи наш народ розумний, а люди дурні, чи навпаки. Але напевно знаю, що одне з двох – свята правда», – писав Роман Купчинський.

«Влада. Територія. Громадянство. Це три основи державного думання. А державне думання – це основа державного ділання і політичної творчості, а не політичної руїни. Хамові українському основи державного думання споконвіку чужі, не зрозумілі», – писав В’ячеслав Липинський – історик, історіософ, соціолог, теоретик українського консерватизму.

Нинішні вибори підтвердили, що нікуди не щезла проблема політичного проводу, проблема української еліти. Різко висловлювався про так звану українську інтелігенцію Михайло Грушевський: «Ви, люди боязкої душі і невідважної мислі. Ви, що хочете проїхати безплатними пасажирами до будучої України, не віддавши нічого тій страшній боротьбі, котрою вона здобувається».

Замість формування української нації, творення справді національної, патріотично налаштованої еліти так званий український істеблішмент зайнявся накопиченням статків, демонструючи світові брак політичної волі, захланність і аморальність.

Це стало однією з причин появи професійно сконструйованого інформаційно-віртуального бренду «слуга народу», який підсилив невизначеність у суспільстві, відчутно поляризувавши громадян Української держави, поставивши її, по суті, перед небезпекою суспільної аномії – соціальної дезорганізації, перед імовірною загрозою зникнення традиційних норм співіснування індивідів.

«Кулак сам по собі маловартісна річ, коли за ним не стоїть розум. Перемагає не кулак, а сила свідомого духа, що керує кулаком, тобто фізичною силою. За Директорії ми мали кулак і єдність неабияку. Гетьманську владу повалили, а од большевиків оборонити не змогли. Хоч вони були кулаком слабші за нас; зате розумом сильніші, бо вони знали, чого хотять», – писав Опанас Андрієвський у часописі «Нація в поході» 1939 року.

Незабаром переконаємося, чи слушно резюмував Володимир Сосюра в поемі «Мазепа»:

Не досягли ми тих висот,

Що сяють іншим в морі слави…

Бо помиляється й народ,

Коли немає ще держави.

 

Loading...

Інтерв'ю

Ігор Лосєв: «Я думаю, що нашому народові потрібно років 20 хорошої національно-патріотичної диктатури»

Навколо мови ніхто не буде об’єднуватися. З такою заявою виступив президент України Володимир Зеленський.

14-10-2020 Інтерв'ю

Віктор Рог: Революція на Граніті – це перемога над страхом

  30 років тому, з 2 по 17 жовтня 1990 року, в центрі Києва протягом 16...

04-10-2020 Інтерв'ю

Соломія Фаріон: «Ми виховуємо молодь через дію»

Очільниця Молодіжного Націоналістичного Конгресу про співпрацю з центральними та місцевими органами влади, вплив на молодіжну...

03-09-2020 Інтерв'ю

Публікації

Веб-дизайн