Вівторок, 17 листопада 2020 17:35

Коронакриза і «велике крадівництво»

Ігор Артюшенко
Коронакриза і «велике крадівництво»

Кількість нових хворих на «Covid» стала більшою за 10 тисяч людей на добу. Вірус вбиває людей, карантинні заходи – економіку, а управлінський хаос – державу. І це вкрай серйозний виклик для українців.

Але чи змінилося хоча б щось в плані боротьби з епідемією?

Міністерство охорони здоров’я почало писати про кількість тих, хто одужав, демонструючи нібито перемогу над інфекцією. Тобто змінився інформаційний контекст. Але як в лікарнях не було достатньо засобів індивідуального захисту – так і немає.

Окрім того, ці цифри неточні, бо наразі тестування роблять тільки тоді, коли є погіршення стану, коли не допомагає лікування або коли людина є високопоставленим чиновником, прокурором, представником влади. Наприклад, в органах місцевої влади роблять тестування контактним чиновникам тільки певного рангу, а скарги інших просто ігнорують.

А ще ці цифри запізнілі. Відповідь на ПЛР отримують через тиждень, а іноді знайти відповідний папірець займає ще більше часу. Особливо це стосується невеликих міст та сіл.

9 місяців та 66 мільярдів гривень було у Зеленського, щоб підготуватися до епідемії. По суті, тим весняним локдауном влада взяла кредит у економіки, але витратила його не за призначенням, а на «велике крадівництво», розділивши наші з вами гроші між друзями.

Крім того, багато чого можна було зробити безкоштовно або невеликим коштом. Просто необхідно було проявити ініціативу та організаторські здібності. Наприклад:

  1. Міністр Степанов бідкається, що не вистачає фахівців. Вибачте, але за 9 місяців можна було перекваліфікувати у державних інститутах післядипломної медичної освіти медичних працівників суміжних спеціальностей. Ці установи й так отримують гроші з бюджету. І це взагалі не зроблено.
  2. Дослідження демонструють, що щеплення від пневмокока та агресивних штамів грипу зменшують тяжкість перебігу COVID-19. Незабаром почнеться щорічна епідемія на грип, що ще збільшить навантаження на медичну систему. Чому належно не проводилася інформаційна робота про необхідність щеплень? Чому не щеплені групи ризику за бюджетний кошт?
  3. За 9 місяців не підготували освітні заклади. До того ж гроші, які вилучили з міністерства освіти, були витрачені на різні забаганки силовиків та інше «крадівництво». Нам розповідають про державу у смартфоні, але в школах немає навіть якісних робочих програм для дистанційного навчання. У нас же ж майже у кожній області є інститути післядипломної освіти вчителів. Чому вони цим не займалися?
  4. Соціальні служби за 9 місяців могли створити реєстр осіб, які входять у групу ризику та розробити стратегію їх ізоляції та забезпечення життєво необхідним. Проводити з ними роз’яснювальну роботу, підключати благодійні організації.
  5. Чому не проведена переорієнтація відомчих лікарень, санаторно-лікувальних та реабілітаційних закладів? Зеленський зараз відпочиває у комфортабельній палаті, в той час, як у деяких районних лікарнях годинами немає світла.

Думаєте в Україні немає грошей? Наведу прості цифри, які свідчать, що підготувати за пів року медицину до потоку хворих було цілком можливо.

Середня вартість нового будівництва 1 кілометра автодороги першої категорії з асфальтобетонним покриттям у 2020 році в Україні становить 170,6 млн. грн. Побудувати 24 польових шпиталів коштує 625 млн. грн. Тобто вирішити питання з ліжко-місцями коштує трохи менше 4 км доріг.

Автономна киснева станція на 200 ліжок коштує лише 4 млн. грн. Тобто за один кілометр дороги можна придбати понад 40 станцій.

40 тисяч кисневих концентраторів, які б забезпечили всі ліжка в країні (що навіть не потрібно) для хворих киснем, коштують 1 млрд. грн. Тобто 586 км доріг.

Дорожній фонд у 2020 році складає 69,7 млрд. гривень.

Тобто потрібно було всього шосту частину цього фонду не розкрадати між картелем друзів Зеленського, а витратити на медицину. Сьогодні ми були б озброєні у боротьбі з епідемією.

Розповім вам ще про одну локшину на вуха від команди Зеленського про збільшення капітаційної ставки сімейних лікарів.

Підвищення заробітної платні медичним працівникам – одна з головних обіцянок Зеленського. Про це він каже постійно, але реальні доходи лікарів зараз в реальності тільки наближаються до зарплати некваліфікованих працівників у сфері торгівлі та значно менші за працівників правоохоронних органів та держслужбовців, які отримують премії з «ковідного» фонду.

Так ось! КМУ прийняв рішення підвищити з 1 листопада поточного року виплати лікарям первинної медичної допомоги за кожну укладену з пацієнтом декларацію з нинішніх 600,48 грн. на рік до 651,60 грн. на рік. Про це під час щоденного брифінгу 30 жовтня повідомив М. Степанов. Одразу телеканали почали радісно знімати сюжети, провладні видання писати про мудрість цього кроку, а в соцмережах підраховували скільки «Мерседесів» зможе купити лікар за додаткові 50 грн.

Але... На сайті уряду постанова так і не з’явилася. Її прийняли з доопрацюванням, після чого МОЗ України направило до Мінфіну інформаційний запит про погодження змін у постанову КМУ №65.

А у Мінфіні зазначили, що МОЗ не написало звідки брати гроші, а тому збільшити ставку не можливо. Дослівно: «Міністерством охорони здоров’я надано пропозицію щодо підвищення тарифів на первинну медичну допомогу (капітаційної ставки) без реальних джерел покриття додаткових видатків. Тому Мінфін запропонував комплексно проаналізувати реалізацію програми медичних гарантій до кінця року щодо забезпеченості видатків за всіма пакетами медичних послуг, зокрема, щодо реалізації пакетів медичних послуг з надання медичної допомоги з COVID-19».

Але влада думає інакше – увесь економічний тягар від епідемії намагаються перекласти на малі підприємства. Як результат – на мітинги вийшли незгодні з політикою влади ФОПи. Я багатьох з них знаю – це працьовиті люди з активною громадською позицією. Вони створюють робочі місця, годують свої родини, а не сидять на шиї у держави.

А влада, замість того, щоб допомогти їм у скрутні часи, звинуватила в поширенні коронавірусу.

І мова зараз не тільки про підприємства громадського харчування. Влада вирішила терміново ввести касові апарати та посилити контроль для малих підприємств, тим самим порушивши домовленості з представниками ФОПів, які, спільно з депутатами від опозиції, розробили два законопроекти про скасування РРО для малого бізнесу.

Апелювати до того, що саме ФОПи повинні прийняти удар на себе – це просто блюзнірство. Бо всі пам’ятають, як під час весняного локдауну працювали великі супермаркети та ресторан «Велюр».

Владі треба думати не тільки про сьогодні, але хоча б з перспективою на пів року наперед. Що буде весною? Де будуть працювати люди? Хто буде наповнювати бюджет після завершення карантину?

Вже зараз необхідно запустити продумані програми підтримки малого бізнесу, а не віддавати гроші картелю друзів Зеленського на те одіозне «велике крадівництво».

І український народ починає знімати ті зелені окуляри, які у 2019-му йому одягнув олігархічний телевізор. Результат ми бачимо – тотальне падіння рейтингів Зеленського та його партії.

Згідно опитування, проведеного центром ім. Разумкова,  яке робилося на замовлення німецького Фонду Конрада Аденауера, лідером уявних президентських перегонів залишається Зеленський, але людей, які йому повністю довіряють, залишилося лише 9.7%. На другому місці, за симпатіями людей, знаходиться Петро Порошенко та партія «Європейська Солідарність». Те, що радує –  ОПЗЖ Медведчука значно відстає від фаворитів. Найбільш опальна політична фігура – Михаїл Саакашвілі.

На фоні падіння економіки людей, які довірятимуть Зеленському, ставатиме все менше і на найближчих виборах скоріше за все ми станемо свідками зміни центральної влади. Завдання всіх українців полягатиме у тому, щоб країну очолили проукраїнські сили, а не послідовники ідеології «какая разніца» та кума Путіна Медведчука.

Loading...

Інтерв'ю

Знайомтесь: Інститут наукових студій націоналізму

 Наш співрозмовник – Олександр Сич, доктор політичних наук, голова Івано-Франківської обласної ради, ініціатор створення Інституту...

19-02-2021 Інтерв'ю

Олександр Сич: «Націоналізм – це мій спосіб життя»

Політично і науково націоналізм – це не тільки історія ОУН і УПА, бо переважно у...

19-01-2021 Інтерв'ю

Веб-дизайн