Понеділок, 21 квітня 2014 21:00

Чернігівщина – партизанський край, російські війська мають шанс відчути це на собі

Олександр Ясенчук
Чернігівщина – партизанський край,  російські війська мають шанс відчути це на собі

«Туристи Путіна» лізуть мов таргани

Щодня українські прикордонники на пропускних пунктах, що розташовані на території Чернігівської області завертають назад до Росії 5-10 чоловік, поведінка яких чітко визначає, що це «туристи Путіна».

Дехто з «туристів» намагається оминути пункти пропуску але ловлять їх і тут, допомагають в цьому прикордонникам і загони «Народної самооборони»: людськими та матеріальними ресурсами.

Загалом територія державного кордону, що проходить чернігівською областю 408,1 км, з них із Росією 183 кілометри. Географічна специфіка ліси, болота, кущі не сприяють охороні кордону.

Проте до території ризику відноситься і кордон із союзною державою Російською Федерації –Білорусією.

– «Нещодавно затримали автомобіль з чотирма чоловіками. Міцні вони, з характерними саднами від боїв. Всі вони показали білоруські паспорти, але при огляді у них під сидінням виявили ще два російських паспорти на водія. У багажнику – патрони до автоматів, спецзасоби захисту. Прикордонники запитали, куди йдуть. Хлопці відповіли: «До знайомих до Одеси, на весілля!» – «А навіщо всі ці дивні речі в багажнику?» – «Ой! Викласти забули...»,– розповів в інтерв’ю журналістці російськомовної газети «Вести» Ользі Омельянчук підполковник прикордонної служби, начальник прес-служби Чернігівського прикордонного загону Олександр Дудко.

«У таких «туристів» ми знаходили багато чого – балаклави, військові квитки, в яких значилося, що їх власник проходив службу у військах РФ, або були позначки, що проходив службу на Північному Кавказі, в Чечні», – розповідає Дудко.

Та й хто, до чого, готувався. Пригадую розповідь одного ветерана СБУ, який ніс службу в одному з прикордонних районів Чернігівщини. За його словами, років з п’ять тому, колективи СБУ його району та колектив ФСБ російського прикордонного району провели таємну зустріч в глухому місті на кордоні. СБУшники були м’яко кажучи вражені як кількістю так і якістю технічного озброєння так би мовити «колег». З п’ятіркою наших працівників безпеки, що приїхали на «Нивах» та УАЗику зустрілося декілька десятків гарно озброєних ФСБшників на джипах.

– «Якщо у нас на весь район п’ять працівників СБУ, то в них працівник ФСБ сидить у кожному помітному прикордонному селі», – каже ветеран.

Проте на думку експертів, найбільш небезпечні і добре підготовлені російські диверсанти без проблем потраплять на територію України.

– «Вони в’їжджають на нашу територію з добре підготовленою «легендою», без будь-чого компрометуючого, все чекає їх на місті, у багатьох з них є у прикордонних областях родичі», – вважає працівник військової розвідки Руслан П.

Останніми тижнями, дії проросійських диверсантів стали помітні і в Чернігові: поява російських триколорів, сепаратистських гасел, листівок хоч і в мізерних кількостях все ж таки свідчать ворог є поруч.

Тож «Народна самооборона» окрім традиційного пішого патрулювання міста спільно з міліціонерами встановила і автомобільне.

Пережив Чернігів позаминулої неділі і спробу проведення проросійського мітингу. Згідно оперативних даних отриманих як самообороною так і СБУ деякі напівкримінальні елементи почали організовувати проросійський мітинг, обіцяючи по 100-200 гривень за «постоять на площі» паралельно з цими, загалом то безпечними «тітушками» готувалися і більш серйозні бойовики. Проте скоординовані дії силовиків та проукраїнської громадськості завадили провокаторам. На центральній площі Чернігова зібралося декілька тисяч активістів, паралельно з ними з нетерпіннями чекали на супротивників бійці «Народної самооборони», «Правого сектору», «Ніхто крім нас», загін підприємців. Ніхто так і не з’явився. Згідно отриманих даних, організатори цього мітингу побачивши велику кількість людей вирішили не ризикувати і відмінили свою акцію.

Аналізуючи ті події, експерти схиляються до думки, що це була перевірка як відреагує Чернігів на такий мітинг. Подібно до того, як у березні російські танки та БТР просувалися впритул до українського кордону та пропускних пунктів імітуючи можливу атаку.

Якби чернігівці дали «слабину», цілком можливо, що російські триколори замайоріли не тільки на парканах міста.

Кантемирівці загрожують Україні

І все ж таки, основною загрозою залишається російська армія, яка й досі зосереджена біля кордонів нашої держави. Так, на відстані 30-50 кілометрів на Брянщині розгорнуто військові підрозділи елітної Кантемирівської дивізії та навіть військові шпиталі. Основний центр розташування військових містечка Климове та Чуровичі. Климове є станцією залізничної гілки Брянськ (Росія)-Новгород-Сіверський (Україна). Нині це тупикова гілка, бо залізниця між Клімовим та Новгородом-Сіверським розібрана років з 10 тому. Климове є російським містечком, яке на початку 18 ст. заснували на території Стародубського полку старообрядці. У свою чергу «канапи», як їх називають по місцевому, віддячили Івану Мазепі тим, що підтримали під час Північної війни війська Петра І. До речі, на Стародубщині місцевих українців називають «мазепами», чимало тут живе і білорусів, яких заселяли поміщики у 19-мі столітті як кріпосних, адже українці переважно всі були козаками, росіяни-старообрядці ремісниками, євреї купцями тобто людьми вільними, а хтось же повинен був обробляти панські ниви.

Але повернемося до наших часів, також у Климове розташовано аеродром, який за Радянського союзу використовували пілоти Чернігівського військового льотного училища. Загалом, до останніх подій стан російської армії на Брянщині, теж не був м’яка кажучи ідеальним Наприклад військову частину N 70565, що розташовано у Брянську і яка відноситься до військово-повітряних сил та протиповітряної оборони ледь не було оголошенобанкрутом, через великі заборгованості по сплаті за тепло та електроенергією, аеродром у Климове заростав травою. Чимало прикростей завдавав об’єкті “Почеп” (Брянської області, в/ч 21225) де зберігаються найбільші в Росії запаси авіаційних хімічних боєприпасів: авіаційні хімічні боєприпаси калібру від 150 до 2000 кг. Сумарна кількість отруйних речовин становить 7498,155 тонни, загальна площа території 270 га.

Аварія на арсеналі спричинила витік з території хімічних речовин та отруєння р. Судость (Новгород-Сіверський район), а потім і Десни у серпні 2011 року. Проте все змінилося з появою кантемирівців.  До речі, для контролю за місцевими козацькими формуваннями прибуло також півсотні козаків із Дону, мабуть є підстави сумніватися у підтримці російської агресії проти матері-України серед стародубського козацтва.

І все ж таки, незважаючи на могутню російську військову машину, жителі прикордонних районів налаштовані на те, щоб протистояти військовому вторгненню.

«Народна самооборона» на прикордонні: методі боротьби залишилися від дідів-прадідів

З інспекційною, пропагандивною метою минулого тижня Штаб обласної «Народної самооборони» відвідав прикордонні та прилеглі до них райони. Під час візиту було відпрацьовано взаємодію між районними загонами «самооборони». Разом із самооборонівцями відвідала прикордоння і журналістка «Укрінформу» Наталія Потапчук.

Першим відвідали Щорс – як то кажуть, місто партизанської слави. Так само «партизанськими» методами діють і місцеві козаки з самооборони, очолює яких Володимир Шаповал.

Біля Щорсу розташовано військовий блокпост із залогою якого взаємодіють самооборонівці.

“Половина щорсівців перелаялась зі своїми родичами з Росії. Люди перестали їздити один до одного в гості. Машин із російськими номерами тепер тут не побачиш. А донедавна росіяни й білоруси постійно приїжджали у Щорс за покупками – у нас же все дешевше, ніж у них”, – розповідає очільник районної самооборони Володимир Шаповал журналістці «Укроінформу» Наталії Потапчук.

“Люди кажуть: “Якщо російські війська підуть, ми їх зустрінемо навіть вилами. А то, може, ще й приховану із Великої Вітчизняної зброю дістанемо”. Тут не все так просто, у нас – прикордонний район. Люди партизанили, знають кожну стежку і окупації не допустять. Якщо прийде ворог – скручуватимуть і відправлятимуть назад. Якщо танком приїде – “коктейлями Молотова” зустрінуть. Партизанську війну виграти неможливо. Люди готові виходити з-за кожного дерева, з-за кожної хати”, – поділився настроями місцевого населення депутат Щорської райради Олег Хасенко.

З його слів, війни не хочуть не тільки українці, а й росіяни, які живуть у прикордонних селах. Коли там вивантажували військову техніку, вони казали: “Ляжемо на дорогу, але танки в Україну не пустимо”.

Наступний на черзі Корюківський район, де діє досить чисельна та організована самооборона. Два основні відділки розташовані у Корюківці та Холмах, поруч з останнім також розташований блокпост. Козаків з Холмів очолює славний козацький отаман Володимир Андрійко. Нещодавно репортаж про них фільмувала знімальна група CNN. Корюківчани плідно співпрацюють з прикордонниками, чимало «контрабандних доріг», лісових просік перекрили вони завалами з дерев. Всі хлопці мають зброю, причому законну.

Місто Семенівка – найпівнічніший районний центр Чернігівщини. До кордону з Росією і контрольно-пропускного пункту “Миколаївка” звідси – 10 км. Семенівщина межує Климівським районом. Семенівка першою постане на її шляху. І перші бої можуть бути саме тут. Чоловіки не сидять, склавши руки, а готуються захищати свої сім’ї.

“Близько місяця тому ми зорганізувались у загін самооборони і тепер патрулюємо вулиці міста. Коли організацію юридично зареєструють, ми зможемо допомагати прикордонникам і військовим на блокпостах. Народ обурений агресивними діями наших сусідів і готовий протистояти, якщо вони на нас підуть”, – каже командир районного загону “Народної самооборони” Микола Гулак.

Поверталася до Чернігова «Народна самооборона» через Сосницький та Менський райони. У першому діє потужна та чисельна «Народна самооборона» керівник якої Анатолій Веремієнко, можливості якої чернігівці й побачили того дня. У другій «Народна самооборона» тільки формується, проте місцеві підприємці об’єдналися у громадську організацію «Менська сотня», яка допомогла прикордонникам на суму близько півмільйона гривень.

Того ж дня осередки «Народної самооборони» провели імпровізоване навчання по взаємодії. Із Коропа було отримано інформацію, що декілька автобусів вщерть забиті чоловіками їдуть в напрямку Новгород-Сіверського. Було загальну оголошено тривогу. Бійці «Народної самооборони» зі Щорса, Корюківки, Холмів почали стягуватися до Семенівки, а бійці Сосницької самооборони почали відслідковувати рух автобусів та готуватися до їх перехоплення. Підозрілі автобуси попрямували на Семенівку де їх і перехопили на блок-посту прикордонники та бійці «Народної самооборони». Виявилося, що на цих автобусах їдуть не тітушки, а заробітчани із Закарпаття до Російської Федерації.

Нині тривають заплановані заходи по підвищенню боєготовності прикордонних організацій «Народної самооборони».

Штаб «Народної самооборони» Чернігівської області висловлює подяку за надану допомогу народному депутату України Олегу Медуниці, директору Української видавничої спілки імені Юрія ЛипиЯрославу Іляшу, депутату Чернігівської міськради Костянтину Іванову, добродіям Андрію Левусу та Валерію Шевчуку (м. Ванкувер, Канада).

Loading...

Інтерв'ю

Олег Медуниця: Віримо в перемогу України й робимо все задля цього

Олег Медуниця: Віримо в перемогу України й робимо все задля цього

Вже рік як Організацію Українських Націоналістів очолює сумчанин Олег Медуниця. А от корені його роду...

17-02-2024 Інтерв'ю

Олег Медуниця: Принцип «Україна над усе!» має стати об’єднуючим для всіх

Олег Медуниця: Принцип «Україна над усе!» має стати об’єднуючим для всіх

Цими днями відзначаємо 95-річчя створення легендарної Організації Українських Націоналістів. В часи бездержавності саме ОУН підняла...

28-01-2024 Інтерв'ю

Українська Перемога і розвал московії

Українська Перемога і розвал московії

Українська Перемога і розвал московії. Дві абсолютно взаємозалежні категорії. Без розподілу росії та проголошення на...

17-01-2024 Інтерв'ю

Веб-дизайн